Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Mayıs '20

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
84
 

Alıntılamada Dozu Şaşıranlar!

Kendimden de biliyorum ki, entelektüellik seviyesi yükseldikçe, yazmaya dönük tedirginlik artıyor. Herhangi bir konuda yazarken, yazdığı düşüncelerin kendinden mi yoksa bir yerden duyduğu, okuduğu bir fikirden mi kaynaklandığını sorgulamaya başlıyorsun otomatikman. Hem başkalarına saygılı davranmak hem özgün düşünme-yorumlama örnekleri ortaya koymak adına.

Öte yandan, ülkemizde bir alanda isim yapmış, haklı bir saygınlık, hoş bir şöhret kazanmış öyle edebiyat adamlarına rastlıyorum ki, bu kadarına da pes doğrusu!, demeden edemiyorum doğrusu.

 Erkekler daha ağırlıkta gibi gözükse de, yazanın cinsiyeti çok da değiştirmiyor gözlemlediklerimi. Beyefendi/hanımefendi sözlerini döktürmeye başladığında, neredeyse her üç cümlesinden ikisi alıntı. Her satırında; sözlerini başkalarının fikirleriyle desteklemeden, ünlü birinin ifadesine başvurmadan huzur bulamıyor, yürütemiyor söyleşisini. Koyultamıyor muhabbetini.

 Bir alanda şahsi birikimini yetersiz gördüğü için, yaptığı işe saygısı, işini en ciddi biçimde gerçekleştirme kaygısıyla uygun zamanda belli kaynaklara gönderme yapılmasını, anlatılanlara kaynak gösterilmesini anlarım. Buna büyük saygı da duyarım ama… Bazıları bunu öyle çığrından çıkarıyor ki, bu arkadaşın büyük oranda kendine güven, özsaygı eksikliği var diye düşünmekten alamıyorum kendimi. Hele bilim kaleme alınıyorsa, okurken alıntıdan başını kaldırabilene Allah selamet versin!

Yazar, elbette başkalarının önceden seslendirdiği hakikatlere saygı göstermeli. Tabii ki bilinen bir mevzuyu dile getirirken, zorunluysa şayet, söyleyenin adını geçirerek alıntı yapılmalı ama… Türk insanının abartma alışkanlığı, burada da kendini gösteriyor herhalde. Alıntılamadan konuşamıyor abim. Birinin adını geçirmeden, falanca filanca eseri anmadan yazamıyor ablam!

İyi de kardeşim! Başkaları elini tutmadan söz söylemekte bu derece acizsen, ya da bunu yapmaktan özenle kaçınıyorsan… Kenara çekil bir zahmet! Diyecek lafı olan alsın eline sazı. Biz de dipnot okumaktan helak olma halinden kurtarabilelim, sıyırabilelim kafamızı.

Kitap okurken önemli gördüğüm yerlerin altını çizen biri olarak, bazen o derece el aleme bel bağlamış klavye erbabıyla karşılaşıyorum ki… Hay senin yazacağın kitaba!, hay senin yapacağın alıntıya!, diye söylenip, kitabı, kalemi fırlatıveriyorum elimden.

Arkadaşım, duygularını açıklamaktan bunca tedirginsen, eleştirilmekten, yargılanmaktan bu kadar titriyorsan… Yapmayı ver bu işi! Yazmak, özgüvenle başlar çünkü. Kendine güvensiz olan, ayağı yere sağlam basan, tutarlı, bütünlüklü yapıtlar ortaya koyamaz. Böyle davranarak, hem kendine hem okuruna saygısızlık ediyorsun aslnda. Herkes yazar olmak zorunda değil. İyi okur da başımızın tacı. Yazı heveslisi olman güzel. Ama bu düzeyde gölgenden korkman, bizim için resmen Çin işkencesi!

Alıntı yapmaktan kendini unuttuğunda, yazdığın bir şeye benzemiyor ki. Söyleyişini güzelleştirmek,  fikirlerinin gerçekçiliğini kuvetlendirmek namına gönderme yapmak, kanıt göstermek elzemdir lakin… Suyunu da çıkarmamak lazım canım! Onca alıntı, okuru boğmaktan başka bir halta yaramaz. Bilesin.

Aşağı yukarı her yazar, insanlığa düşünsel miras bırakma çabasındadır ama… O mirası laf salatasına çevirmek, onca emeği çöpe atmak olur. Alıntı dozu/oranı aşıldığında, orjinalite kaybolur. Sıradan tümcelere dönüşür sözler. Yazan kimse böyle biri duruma düşmek istemez kanımca. O zaman tek yol, alıntılamada işi abartmamaktan geçer. Ben bu fikirdeyim. Gerisi yazı sahibinin takdirindedir.

Sündüs Akkaya, jale kasap, ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1349
Toplam yorum
: 3614
Toplam mesaj
: 73
Ort. okunma sayısı
: 1721
Kayıt tarihi
: 30.01.11
 
 

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler veTanıtım, A.Ö.F. Adalet Yüksek Meslek ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster