Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Haziran '07

 
Kategori
İş Yaşamı - Kariyer
Okunma Sayısı
753
 

Alışkanlıklarımızın satın alma üzerine etkisi

Alışkanlıklarımızın satın alma üzerine etkisi
 

Bir zincir, en zayıf halkası kadar güçlüdür.


Alışkanlıklarımız, satın alma davranışlarımızı nasıl etkiliyor? 

Bilimsel araştırmalara göre önceden edinilmiş alışkanlıklar, tüketicilerin büyük oranda satın alma tercihlerini etkiliyor. Örneğin: Bir markaya bağlılık, sürekli aynı mekândan alışveriş etmek gibi… Umumiyetle tüketiciler, her zamanki alıştıkları yerleri güven duygusundan dolayı kolaylıkla bırakmamaktadırlar… 

Bu tip davranışların avantaj ve dezavantajları neler olabilir? 

Avantajları, önceden denenmiş olduğu için satın alınan ürün veya hizmet kaliteli, güvenli ve garantilidir… 

Dezavantajı ise monotonluk olabilir mi? 

Psikolojiye göre alışkanlıklar, otomatik davranışlara neden olabilmektedir. Bu tip davranışlar ise çoğu kez muhakeme etmeden ve alternatifler görülmeden rutin bir şekilde yapıldığından, yaratıcı düşünmeyi engeller. Monoton bir yaşamdan kurtulmak için değişik aktiviteler yapmalıyız. Örneğin: Spor yapmak, bulmaca çözmek, geziye çıkmak, kültürel ve sanatsal aktivitelere katılmak veya izlemek gibi… Rutin dışına çıkarak yeni ve farklı aktiviteler yapmak, hem yaşantımıza değişim ve dinamizm getirmekte, hem de yeknesaklığı önlemektedir, değil mi? 

Ürün veya hizmetin fiyatı, kalitesi, garantisi, güvenilirliği, sürati, tüketiciye gösterilen ilgi ve sunum şekli gibi faktörler bir hizmet veya ürünün tercih edilmesini etkiler. Zaman, kalite ve hız, günümüzün iş hayatında ön plana çıkmakta ve en iyi, en ekonomik, en hızlı servis yapan işletmeler daha fazla tercih edilmektedirler. 

Şen ve esen kalınız,  

Şenol ELBAY

                                                                        *     *     *     *     *

Marka bağımlılığını, tüketicinin satın alma davranışlarında sadece tercih ettiği markayı alma eğilimi olarak tanımlayabiliriz. Marka bağımlılığı anketi için aşağıdaki linki açabilirsiniz: 

https://apps.facebook.com/my-surveys/mnspr

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Haklısınız, alışkanlıklarımız sadece satın alma biçimimizi değil tüm yaşam biçimimizi belirler. Örf, adet ve geleneklerimiz de alışılagelmişin kurallaşmasından başka bir şey değildir. Ancak ne var alışkanlıklarımız yaşam standartımızı yükseltmez aksine onları terk edip, daha akılcı, daha yararlı yöntemler keşfetmemiz gerekir. Bu da ancak ve ancak bilimsel arayışlar sayesinde olur. Yeni bir cep telefonu görünce onun avantajlarını fark ediyor ve hemen eskisini çöpe atıyoruz. Ama toplumsal yaşamımızda sosyolojik araştırmalar yapmıyor örf ve adetlerimizi aynen sürdürüyoruz. Ne kadar büyük bir çelişki, değil mi? Sevgi ve selamlarımla

Matilla 
 12.04.2014 18:46
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 71
Toplam yorum
: 15
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1585
Kayıt tarihi
: 22.06.07
 
 

Girişimci bir pazarlama gurusu olarak İstanbul'da enerji ve gayrimenkul danışmanlık, satış & pazarl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster