Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Mayıs '14

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1191
 

Alıştık artık ağlamaya, yas üstüne, yas bağlamaya

Alıştık artık ağlamaya, yas üstüne, yas bağlamaya
 

Görsel alıntı


Birileri bir şeyler sesleniyor, sesler yankı yapıyor, yer ile gök sesleri duyuyor, nedense birileri duymazlıktan geliyor. Yine gönlü kırık, bağrı yanık, başı eğik dolaşıyoruz. Sözde yaşıyoruz.

Ne zaman başımız dik, gülen bir yüz, yarınlarını düşüncede kaygısız, karalar üstüne karalar giymeyen, yas üstüne yas tutmayan, gözyaşları kurumadan yeniden gözyaşları dökmeyen bir toplum olarak yaşamaya başlayacağız.

Birileri yine ateşi körüklüyor, her gün birkaç civan ölüyor. Toplumu kamplara bölmek isteyenler, Çorumu, Sivas’ı, Kahraman Maraş’ı unutturmak isteyen, aksi sabit yaraların izlerine ilave izler meydana getirmek isteyenler var.

Bilinen, görünen, biri de öyle laflar, öyle sözler, öyle söylemler söylüyor ki işte o sözler, bu ateşi körüklüyor. Bu güzel ülkenin içinden çekilmeyen gizli eller var.

Sakın bu ateşi hiç üfürmeyin, bu ateş öyle bir ateş ki hemen yanar, alevler yükselir, kıvılcımlar etrafa yayılır, analar, babalar ağlar figan eder, gözyaşları sel olur buna rağmen yanan ateş sönmez.

Birileri devamlı düğmeye basıyor, bu güzel vatanın huzurunu bozmak istiyor. Her defasında demokrasi bizi uyarıyor, uyanmıyoruz, demokrasi darılıyor, küsüyor bir türlü barışamıyoruz. Demokrasi ile hep dargın kalıyoruz.

Birileri birilerini alet ediyor, alet olarak kullanıyor. Biri birine sen Pense ol, daima sık, ger diyor. Birine sen kerpeten ol sök, çek diyor. Birine sen çekiç ol, çak, vur, döv, diyor. Birine sen tornavida ol, tak, sıkıştır diyor. Bu gizli el, bu gizli düğme toplumu kamplara bölmek istiyor yıllardır bunu hep yapıyor ne el ne düğme tespit edilemiyor.

Bir türlü gülmüyor güzel ülkemin güzel insanlarının yüzü gülmüyor. Gülenler var elbet, onların derdi ülkenin birliği, toplumun huzuru değil, onların meramı çıkarları ve yararlarıdır.

Civanlar gidiyor, hep de başlarından vurularak gidiyor. Çağa yaştaki çocuklar ölüyor. Artık yazgı olmuş, silinmiyor. Bu ülke bir türlü huzura kavuşmuyor.  

Kimse mağdurların yanında durmuyor, birkaç ah ile birkaç vah ile acıları, hüzünleri geçiştiriyoruz. Bize dokunmayan her şeyi büyük bir arsızlıkla seyrediyoruz.

Neden öldüler, neden vuruldular, suçları neydi nereye gitti bu zavallı insanlar, sormuyoruz, araştırmıyoruz, sesimizi duyuramıyoruz. Hiçbir haklı mücadeleye katılmadık. Sadece katılır gibi yaptık.

Birileri haklı şekilde özgürlük mücadelesi verenlerin sesine kulak vermiyor, aksine onları canından ediyor. Haklı mücadelenin bedeli can vermek oluyor.

Şimdi anlıyorum neden bu dünyanın düzenine karşı olduğumu, neden küskün ve dargın durduğumu daha iyi anlıyorum.    

Kıymetli okurlarımıza saygılar sunuyorum.

Mehmet BURAKGAZİ / MERSİN                                                                                          

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba Mehmet Bey. Bu ülkede ötekileştirilmeye çalışan toplumun belli kesimleri bu günlerde yine ötekileştiriliyor. Vahabi Müslümanlar(!)ülke insanını ötekileştiriyorlar. Selamlar...

Mesut KARİP 
 10.06.2014 16:16
Cevap :
Kıymetli Mesut KARİP : Alıştık, alıştırdılar, namertlerin rahatça, serbestçe yaptıklarına feda ettiler. Bunların neyin uğruna yapıldığını kör, sağır sultan bile bilir.Bunları da görecektik.Saygılar sunuyorum.Sağlık ile mutluluk diliyorum. Üzülmeyin yazmaya devam, siz mesele mahiyetlerini çok güzel açıklıyor ve yazıyorsunuz.Hep başarılarınızı diliyorum.   11.06.2014 12:18
 

Göllerin o güzelim gülüşlerini çaldılar.Ormanın yeşilini sofralarına kurdular da göğün mavisini bile eksilttiler.Yetim çocukların payına düşeni de kaptılar.Zamana kanı bulaştırıp hafızalarımızın her karesine gözyaşını saldılar bu acılar ülkesinde.Nerde kaldılar cesur alınlı ve gamzeli çeneleriyle kızlarımız ve aslan yeleli yiğitlerimiz? Heryerinden kanlar sızıp duruyor o eski zaman sarmallarındaki gururdan,şan ve şöhretten...Ben de çok üzgünüm beni yabancılaştırmaya çalışan ülkeme...Hüzün,acı ve gözyaşı sermayemiz oldu Burakgazi dostum.Çıkarız inşallah bu kıyım ve yıkımların tozundan toprağından...Selamlar.

Abbas Oğuz 
 02.06.2014 15:11
Cevap :
Kıymetli Öğretmenimiz,Sayın Abbas Oğuz: Yorumunuzda düşündüren bir sözünüz önemle dikkatimi çekiyor. Acılar ülkesi olduk.Sonu gelmeyen olayların sonucunda gerçekten alıştık artık ağlamaya, yas üstüne yas bağlamaya.Bu yorumunuza cevap yazdığım saatte Gezi parkında bir ölü bulunduğu ekranlara yansıdı.Bize ne oluyor, nereye gidiyoruz.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.   02.06.2014 17:05
 

ACI ÜSTÜNE ACI. Ne dünün, ne yarının, ne de geleceğin kontrolü elimizde değil... ÖYLE BİR HALE GELDİK Kİ, OTURUP AĞLIYORUZ, AĞLAMADAN DÜŞÜNMEYE FIRSAT BULAMAZ HALE GETİRİLDİK. ADADAN SEVGİ VE SAYGILAR, MÜKEMMEL BİR YAZI, SAYIN YAZARIM.

Göksel47 
 30.05.2014 12:12
Cevap :
Kıymetli Öğretmenimiz,Sayın Göksel47 : Yaşam hayatında bizim gülmemizi, sevinmemizi,yarınlara umutlarla bakmamıza neden olanlar bizi yönetenlerdir.Gaye biz değil, bizden sonrakilerin huzurlu ve güvenli bir yaşam sürmesidir.Böyle bir gelecekten umutsuz olduğumuz için ağlamaya,hüzünlenmeye devam ediyoruz. Ana vatandan yavru vatana ve Göksel47 öğretmenimizin tüm ailesine saygılar sunuyoruz.Onların sağlığını ve mutluluğunu diliyoruz.   30.05.2014 13:53
 

Her şey öylesine dağıldı ki, ipin ucu öylesine kaçtı ki... Toparlanabilir miyiz? Yitirilen gencecik onca canlar, yanan yürekler tedavi olur mu? bilmiyorum. Yüce Yaradandan yardım etmesini diliyorum. Başka canlar gitmesin, başka yürekler yanmasın, başka çocuklar yetim öksüz kalmasın. Emeğinize sağlık Mehmet Bey. Selam ve saygılar.

Hanife MERT 
 28.05.2014 11:55
Cevap :
Kıymetli Hanife MERT ;Bitsin diye dualar ediyoruz, temennilerde bulunuyoruz, ama bitmiyor,hüzünler çoğalıyor, yürekler dağlanıyor.Elbette aynı dileklere bende katılıyorum.Bu ülkenin anaları, babaları, kadınları, kızları, çocukları artık ağlamasın.Saygılar sunuyorum.Sağlık ile mutluluk diliyorum.  28.05.2014 14:33
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 608
Toplam yorum
: 7071
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2115
Kayıt tarihi
: 12.04.12
 
 

Bingöl'de, Baharın son ayında, ikindi üzeri un ambarı (kiler) arkasında, ebesiz, hemşiresiz, Emin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster