Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Aralık '09

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
629
 

Alışveriş merkezlerindeki tuvaletler

Alışveriş merkezlerindeki tuvaletler
 

Dünyanın ilk ve tek klozet evi-Kore


Uzatmadan pat diye konuya girmek istiyorum. Zira konu gerçekten b..tan.

Annem, sokağa çıkmadan önce, biz çocuklara; "çişinizi yaptınız mı?" diye hep hatırlattığından alışkanlık edindim, umumi tuvaletleri mecbur kalmadıkça kullanmam.

Ama, gel gör ki, her zaman mümkün olmuyor.

Geçenlerde, kocaman bir alış-veriş merkezindeydim.

Tuvaletin kapısını açmamla, kesif bir idrar kokusu ile karşılaştım...

Geri dönmekle, girmek arasında bir an tereddüt yaşasam da, nefesimi tutup, hiçbir yere ellemeden, ayaklarımın ucuna basa basa; takıntılı bir tip görüntüsüyle, girdim.

Klozetin yüksekliğini görünce, oturmadan denk getirmenin ayrı bir maharet olduğunu; (yerlerdeki idrar sıçramalarından, birikintilerinden) anlayarak, gerisingeri çıkmak zorunda kaldım.

Tabii bu benim derdim. Ancak düşünsenize, biraz önce buralarda olan, çocuğunuz ya da bir yakınız olabilir.

H1N1 yüzünden şükürler olsun, ellerimizi yıkar olduk da, ya ayakkabılardaki diğer virüsler, mikroplar?..

Ayrıca bu tuvaletleri sadece gezenler değil, orada çalışanlar da kullanıyor. Yani yediğimiz, içtiğimiz, giydiğimiz her şey tuvaletteki temizlikten! nasibini alıyor.

İdrar Aşısı da olmaz ki?

Alış-veriş merkezleri; "dışı güzel dağ elması" gibi.

Yeni yıl için ışıl ışıl aydınlatılmış, süslenmiş ama?..

İnanmayan gitsin görsün rezaleti. 'Neremiz doğru' deyip; deveden cevap beklemesin.

Çok basit çözümler var. Yapan yapıyor...

Tuvalet eğitimi aileden, okuldan başlasa da, ortak kullanılan klozetlere, kimsenin oturmayacağı bilinmez mi?

Neden başka bir çözüm akıl edilmiyor?

Sakın alaturka tuvaleti çözüm diye sunmayın, zira orada da; yerlerde, ne olduğu çok anlaşılmayan sulu bir ortam var.

Bu işi, biraz denetlemek, biraz akıl çözer gibi geliyor... istersek tabii.

Üçe kadar saydıktan sonra, hâlâ bir düzelme görmezsem, mikro fotoğraflar çekerek adı-sanı ile, bir bir bu merkezler için gerekeni yapacağım.

Her türlü pislik içinde boğuluyoruz. İnanın böyle bir konuyu dile getirmek beni utandırıyor.

Ama öyle malesef... İnanmazsanız gidin, görün ve lütfen üşenmeyip, şikayetçi olun!...

Yeri gelmişken bir fıkra anlatayım da şu koku dağılsın.

“Modern bir hastanede çok sıkışan bir adam defalarca denemesine rağmen, hep meşgul olan erkekler tuvaletine bir türlü giremez.

Adamın zor durumunu gören bir hemşire, haline acır ve;

- "Bayım, duvardaki tuşların hiç birine dokunmayacağınıza söz verirseniz, bizim için olan, çok özel tuvaleti kullanabilirsiniz."

Adam teşekkür eder, ihtiyacını giderdikten sonra, karşısındaki duvarda bulunan ve üstünde IS, IH, TP ve OTC yazan rengârenk tuşlara gözü takılır.

Biraz tereddüt eder ama merakını yenemeyerek IS yazan tuşa dokunur. Altından fışkıran ılık su, adamın altını yıkar.

Erkekler tuvaletinde böyle bir lüksü hiç yaşamamış olan adam, daha büyük bir haz beklentisi içinde IH tuşuna basar. Sonuç, olağanüstü; ılık su yerine, püfür püfür bahar çiçeği kokulu ılık hava; nazik yerlerini kurulamaktadır...

Hanımlar tuvaletinin, hayallerinin üstünde bir yer olduğuna inanan adam tereddütsüz, TP tuşuna basmasıyla, talk pudrasının okşayıcı etkisiyle kendinden geçer.

Son tuşun daha görkemli bir etkisi olacağına hiç kuşkusu kalmaz ve hemen ona da basar…

Gözlerini açıtığında hatırladığı ilk şey; hastanede uzandığı ve endişe ile kendisine bakan hemşirelerin yüzünüdür.

- Ne oldu bana? diye sorar acı içinde.

- Son hatırladığım şey, hemşirelerin özel tuvaletinde üzerinde OTC işaretli bir tuşa basmak.

- Biliyorum. Der hemşire.

- OTC otomatik tampon çıkarıcı demektir. PİPİNİZ yastığın altında...

Saime Eren

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

ellerinize sağlık....okumaya doyamadımm..:))

Didem KANDEMİR 
 22.06.2011 19:30
Cevap :
Sn. Kandemir neredeyse unuttuğum bir yazımı yorumunuzla bana hatırlattınız. Sevgilerimle  23.06.2011 8:32
 

Ben, hep bu tuvaletin hayali ile yaşıyorum:)) Zühal'cim sorun kullananda değil, çok lüks bir semtteki kocaman bir merkez burası. Klozetler Gulliver'in boyuna göre, merdivenle çıkmak lazım. Bilmem anlatabildim mi? Saat başı bir temizlik elemanı geliyor, kapının arkasında adı ve temizlik yaptığı saat-imza falan var...Ama elemanın elinde bir paspas ordan oraya dağıtıyor. Ben olsam nasıl temizlerdim diye düşündüm imkansız, yerde su gider falan yok. Ayrıca çok saçma herkesten sonra yerlerin yıkanması, olanaksızda. Paraya kıyıp, biraz alçak ve daha geniş klozet bu işi çözer. Kimse dışarıdaki klozete oturmaz ki. Aynı şey yazın Emirgan parkı için geçerli idi gözlerime inanamamıştım. Ama orada kullananlarda bir sorun vardı. Ben bunu bir de Moskova'da gördüm, binaların duvarlarından aşağıya yol yol desenler oluşmuştu ve şehir resmen kokuyordu... Onlara bir öneride bulunmuş; nasılsa oluyor, görmezden gelmenin bir alemi de yok, en azından binaların duvarına pisuar koyun! demiştim:)) Sanırım

Saime Eren 
 15.12.2009 11:36
 

Yok ben almayayım bu gelişmemiş robot klozeti. Baksanıza OTC işini yapacağına OPC işini yapmış. Aynen böbrek ameliyatı yaparken safra kesesini alan doktor gibi... Yahu bunun mühendisleri o ameliyat aletlerinin arasına bir foto-sensör koymayı akıl edememişler mi? Üstelik Tamponun cüssesi ile başka şeylerin cüssesini de karıştırmış salak şey!!! :-)) Yok ben almayayım, hatta bu ülkeye ithal edilmesi dahi yasaklansın isterim! N'olur n'olmaz, değil mi efendim!!! Yüzümdeki gülücüklerle ısınmış selamla... MS

Mehmet Sağlam 
 14.12.2009 22:56
Cevap :
Mehmet bey, sizin itirazınızı anlıyorum ama artık siz başınıza gelecekleri biliyorsunuz ve son düğmeye basmazdınız:))Zühal'in dediği gibi "merak kediyi öldürür" durumu...gülücükleriniz eksik olmasın efendim. Saygılarımla..  15.12.2009 11:30
 

....fıkra çok güzeldi:)))) Merak kediyi öldürür derler.(Bu lafı da hiç sevmem, kedinin ölümünden söz ettiği için:)) Tuvaletlere gelince, bu durumun iki etkeni var tabii. Tuvaletin bulunduğu yerdeki kontrol ve bakım yani logistik diğeri de daha da önemli olan etken: Kullanıcı! Eğer tuvaletler temizlendikten yarım saat sonra bu hale geliyorsa, yapılacak şey "tuvalet kursları" düzenlemek, katılımı mecburi kılmak, katılmayanlara yüklü para cezaları vermek, kurslara gittiği halde bu hale getirenlere daha da yüklü para cezaları koymak. Kirletildiğinde alarm çalan tuvaletler, ki kişi daha dışarıya çıkmadan tesbit edilebilsin. Tuvaletleri temiz tutmayan müesseselere yine yüklü cezalar. Çok mu radikal oldu? Tuvalet kullanılması bir medeniyet göstergesidir, bir kültür ölçeğidir ve sağlık için bir vazgeçilmezdir. Kendiliğinden öğrenmek istemiyenlere öğretmek gerek. Herkesin iyiliği için. Uzun oldu ama bu konu benim de kırmızı çizgim. Sevgilerimle.

Zühal Voigt  
 14.12.2009 0:39
Cevap :
Ben, hep bu tuvaletin hayali ile yaşıyorum:)) Zühal'cim sorun kullananda değil, çok lüks bir semtteki kocaman bir merkez burası. Klozetler Gulliver'in boyuna göre, merdivenle çıkmak lazım. Bilmem anlatabildim mi? Saat başı bir temizlik elemanı geliyor, kapının arkasında adı ve temizlik yaptığı saat-imza falan var...Ama elemanın elinde bir paspas ordan oraya dağıtıyor. Ben olsam nasıl temizlerdim diye düşündüm imkansız, yerde su gider falan yok. Ayrıca çok saçma herkesten sonra yerlerin yıkanması, olanaksızda. Paraya kıyıp, biraz alçak ve daha geniş klozet bu işi çözer. Kimse dışarıdaki klozete oturmaz ki. Aynı şey yazın Emirgan parkı için geçerli idi gözlerime inanamamıştım. Ama orada kullananlarda bir sorun vardı. Ben bunu bir de Moskova'da gördüm, binaların duvarlarından aşağıya yol yol desenler oluşmuştu ve şehir resmen kokuyordu... Onlara bir öneride bulunmuş; nasılsa oluyor, görmezden gelmenin bir alemi de yok, en azından binaların duvarına pisuar koyun! demiştim:)) Sanırım Frakfu  14.12.2009 11:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 61
Toplam yorum
: 288
Toplam mesaj
: 31
Ort. okunma sayısı
: 767
Kayıt tarihi
: 18.09.08
 
 

Dünyanın en güzel şehri olan İstanbul' da yaşıyorum. Emekliyim. Güncel olayları yorumlamanın yanı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster