Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Temmuz '10

   
  Kategori
  Eğitim
  Okunma Sayısı
  207
   

  alkan aileler

  Günümüz genç anneleri yönetimi ellerinde tutmaktan bir bakıma yarattıkları bu olağanüstü canlının hayatını şekillendirmeyi seviyor. Bunu yaparken sizlere birçok neden sunabilirler.

  Bizim çocukluğumuzdan farklı olan neler var. Çocuklarının hayatlarını kurmak daha doğrusu kaderini çizmek istiyorlar. Normal doğum yapmak yerine sezeryanla doğumu seçerek kendi istedikleri günde ve saatte çocuklarını dünyaya getirmek de kadere müdahale değil mi? Normal doğumun çocuğun dünyaya gelmek için ilk mücadelesi olduğu ilk savaşı olduğu düşünülürse onun ilk madalyasını engelliyorlar. Doğdukları yılın 6-12.ay arasında olmaları ailelerin okula başlatma yaşı konusunda tereddüt etmelerine neden oluyor. Anne babalar çocukları ve kendileri için hemen kolay yolu seçip ilköğretim hayatına geç başlasın fikrine kapılıyorlar. Çocukların ilk girdikleri ve akademik ve sosyal mücadele ortamı olan okul ortamlarında çocukların kolay yaşamaları için yine kalkan oluyorlar. Çünkü çocuklarının sınıftaki diğer çocuklardan daha başarılı olmaları onlar için önemli.

  Kronolojik yaş bazında diğerlerinden büyük olan çocuklar haklı yere biraz daha rahat problemlerini çözen, olgun, algılama ve öğrenme hızı açısından biraz daha avantajlı duruma giriyorlar. Sınıf içinde diğerlerinden bu yönleriyle ileride olması ailelerin çocukları hakkında yanlış kanı geliştirmelerine neden oluyor. (Kronolojik olarak diğerlerinden büyük olduğunu unutuveriyorlar) Böyle çocukları diğer çocuklardan daha başarılı ve ileri oluyorlar. Bu işin kolay yolu. Yaş olarak zamanında okula başlama ve sınıfında farklı ortamlardan ve donanımlardan gelen çocuklarla beraber yaşayarak karşılaştığı problenleri ve sosyal olayları çözmeyi öğrenen çocuk hayatta daha başarılı olur. Aileler bu kalkanı çocuklarının önünde ne kadar zaman tutabilirler. Belki üniversiteyi bitirene kadar. Ondan sonra “evettttt artık iş hayatına atılabilirsin. Bak çok iyi bir üniversiteden diploman, yabancı dilin ve ek sertifikaların var”SİZİN AKVARYUMDAKİ BALIĞINIZ BU OKYANUSTA NE KADAR HAYATTA KALABİLECEK?

  Ailerimiz çocuklarını bir akvaryumda büyüteceklerine hayatın bir okyanus olduğunu öğretmelidirler. Hayat akvaryumdaki gibi dingin, durağan ve hep aynı balık arkadaşlarla anlatılamaz. Okyanusların derinleri, aniden karşılarına çıkabilecek kocaman balıklar, yiyecek bulma macerası ve her şey yeni ve ani…..

  Hadi şimdi çocuklarımız hayatta kalsınlar. Çocuklarınızı seviyorsanız onların çocuk hayatlarını düzenlemek yerine yetişkin olduklarında işlerine yarayacak şeyler öğretin.

  Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

   
  Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
   
   

  Yazınız için teşekkür ederim. En iyisi bırakalım onlar özgürlüklerini yaşasınlar.Oyunlarını oynasınlar. Çağın kubbe anahtarının oyun olduğu gereçğini görelim. Lütfen anneler-babalar hele ilköğretimdeki çocuklarımızı sıkmayalım. karşılaştırma yapmayalım. yarışmalara karşı çıkalım. Her bir çocuğumuzun kendini aşmasına çalışalım. Kıyaslamalara karşı çıkalım. Onların içinde var olan yetenek ve kapasiteleri ancak ve ancak onları rahat, özgür bırakırsak ortaya çıkarabiliriz. Sevgiler-saygılar Güzel bir yazı yazmışsınız. Sizi kutluyorum. Benim de ufacık bir katkım olsun dedim de...

  bünyamin inan 
   21.10.2010 0:06
   

  yazdıklarınızda haklısınız çoğu ailelerin uygulaması gereken en buyuk eksıklıklerden bır konu bu. saygılarımla

  the blueworld 
   20.08.2010 14:57
   
  Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
  Toplam blog
  : 1
  Toplam yorum
  : 2
  Toplam mesaj
  : 0
  Ort. okunma sayısı
  : 207
  Kayıt tarihi
  : 22.07.10
   
   

  1987 Pedagoji mezunuyum.Okul öncesi eğitim alanında uzun yıllar çalıştım. 7 yıldır büyük bir eğitim ..

   
   
  Yazarı paylaş
  • Tümünü göster