Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Şubat '11

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
15659
 

Alkolün yararları

Alkolün yararları
 

Kimyada geniş bir konuyu kapsar alkoller, ama halk arasında bahsedilen alkolden kasıt, içkilerde bulunan etanol ( etil alkol ) dür genellikle. 

Geçenlerde bir blogdaşımın alkol yasasını değerlendiren yazısına, alkolün yararına değinen bir yorum yazmıştım. Ancak yoruma gelen cevap, yorumumun espri mahiyetinde ele alındığını hissettirdi bana. Bunun üzerine ben de konuyu ayrı bir blog başlığında değerlendirmeyi uygun buldum. 

Genel alkol tanımı, karbon ( C ) atomlarına bağlı hidroksil ( -OH ) grubunu ihtiva eder. Karbon zinciri dallandıkça alkollerin özellikleri de farklılaşır. Dolayısıyla motor sanayinden kozmetiğe, kauçuk endüstrisinden gıdaya, tıp ve eczacılıktan patlayıcı üretimine kadar geniş bir alanda hammadde ya da yardımcı madde olarak kullanılır alkoller. 

Ancak benim burada ele alacaklarım, daha çok içki olarak tüketilen etil alkolün kullanım alanları olacak. 

Öncelikle etil alkolün, doğal şekerin mayalanması (fermentasyonu) ile elde edildiğini söyleyebilirim. Haricen antiseptik ve dezenfektan özelliklerinden dolayı, belli bir bölgenin mikroorganizmalardan arındırılmasında kullanılırlar. Nem çekici (higroskopik) özelliğinden dolayı kolonya ve parfüm içeriklerinde yer alırlar. Yine bu özelliğinden dolayı aşırı terlemenin olduğu (ayak terlamesi gibi) vakalarda kullanımı mevcuttur. Eczacılıkta genelde haricen kullanılan ürünlere ( preparatlara ) çözücü özelliğinden dolayı da dahil olur etil alkol. 

Gelelim dahili etkilerine: Düşük dozlarda alınan etil alkol uyarıcı (stimulan) ve kuvvet verici (tonik) etkiye sahiptir. Geçmiş yüzyıllarda bu özelliklerinden dolayı "Hayat İksiri" olarak adlandırılmıştır. Vücutta ağrı hissini azaltan endorfin hormonunun salgılanmasını tetikler. Bu ağrı kesici etkisi sinirleri uyuşturma (anestezik) özelliğinden kaynaklanır. Uyuşturucu özelliği taşımayan ağrı kesiciler de alkol gibi geçici (semptomatik) etki eder. Önemli etkilerinden biri de damarlarda yaptığı genişlemedir (vazodilatasyon). Bu etkisi kronik damar hastalarında gerçekleşmesi istenen bir durumdur. Ayrıca kandaki yağları (lipidleri) eritici etkisinden dolayı, kolestrolü yüksek olan hastalarda olumlu sonuçlar gösterdiği gözlemlenmiştir. 

Elbette ki bu söylediklerim, etil alkolün doğru dozlarda kullanılmasıyla mümkündür. Yüksek dozlarda ve sürekli kullanımlarda ise beyin hücrelerinde geri dönüşümsüz hasar, kalp atış hızının artmasına bağlı olarak kronik kalp hastalıkları, uyuşturucu etkisinden dolayı sosyal ilişkilerde dengesizlik ve depresyon gibi daha birçok olumsuz etki yaratabilir. 

Sonuç olarak etkili maddenin ilaç ya da zehir olması dozuyla ilgilidir. Beslenmemiz için gerekli olan glukoz bile, şeker (diyabet) hastası için ölüme davetiye olabilir. Görülüyor ki en masum bildiğimiz etken maddeler bile yüksek dozda ölümcül sonuçlar doğurabiliyor. Yüksek dozlardaki zararlı sonuçlarından dolayı bu etken maddeleri suçlamak yerine, dozunu ayarlayamayan kendimize yüklenmek daha makul görünüyor bana. Ama her zamanki gibi bundan da kendimizi sıyırmayı başarıyoruz. 

Selam ve Sevgilerimle... 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bana göre değil çünkü ölçünün ne olduğunu bilmem.Çok kaba saba bir adamım ben canım!Öyle gramla santimle yaşayamam. Fıçıyla varsa olur hahahahaha! İçki içmem. Belki rastlarsa bir muhabbet sofrası ayda yılda bir.Keşke azıcık alışsaydım ama ölçüyü de bilmediğime göre böylesi daha iyi.İşin ahlaki yönü pek umurumda değil.

Kerim Korkut 
 23.02.2011 18:18
Cevap :
Merhaba Kerim Bey,yine döktürmüşsünüz. Alkolü tüketenleri ikiye ayırmak gerekiyor, sosyal fobiden dolayı içenler, sosyalleşmek için içenler diye. Muhabbet ortamında içilen alkol zaten ölçüyü aştırmıyor insana, ama sorunlarından uzaklaşmak için içiyorsa insan tam tersine sorunların kucağına düşüyor. İşin ahlaki boyutunu tıksırıncaya kadar içenler düşünsün değil mi ama. Dostça selamlar, saygılar...  24.02.2011 11:07
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 26
Toplam yorum
: 54
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 4009
Kayıt tarihi
: 06.10.10
 
 

1974 Tunceli doğumluyum. 1996 Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunuyum. Folklorik müzik ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster