Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Haziran '19

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
49
 

Alkolün Zararları

Alkol, azı karar, çoğu zarar diyemeyeceğimiz bir içkidir. Bugün azını içen gün gelir çoğunu da içebilir; en iyisi bu meretten uzak durmak. Bir zamnlar çok sevdiğim bir arkadaşım ve dostum vardı, içki içerdi. Her şeyini, ailesi dahil, bu içki yüzünden kaybetti. Son zmanlarda günün her saatinde içmekteydi, sabah bile. Artık içkiye para yetiştiremez duruma gelmişti. Ailesiyle de arası açılmıştı. İşte ne zaman alkol konusu açılsa o arkadaşımı hatırlarım. Alkolün ne kadar kötü bir şey olduğunu düşünürüm. 

Ölümle biten trafik kazalarının önemli bir bölümü içkili iken araba kullanmaya bağlıdır. 0.5 promile müsaade var ama ben bugüne kadar bu kurala uyan sürücü görmedim! Alkol alıp direksiyon başına geçmek ölüme davetiye çıkarmaktır. 

Alıntıyla devam edelim:

"Alkolün Zararları dendiğinde, bunu en kısa ve öz olarak anlatmak istersek "İçki, bütün kötülüklerin anasıdır" ifadesi en doğru olanıdır. Çünkü Alkol, içen kişinin fiziksel sağlığını bozmasının yanında, ruhsal sağlığını da olumsuz yönde etkiler. Maddi olarak kayba uğratır. Ailesiyle ve sevdikleriyle sorunlar yaşamasına neden olur. Toplum yapısını ve huzurunu olumsuz etkiler. Suça teşvik eder ve suç oranını arttırır. Yani, alkolün zararları fiziksel ve ruhsal zararlar, topluma zararları, aileye etkisi, suç oranlarını arttırması, trafik kazaları gibi çok geniş bir açıdan ele alınabilir. Bu nedenle, "Bütün kötülüklerin anası" ifadesi oldukça yerindedir.

Alkol, insanın zihnini bulandıran ve sağlıklı düşünmesine engel olan bir maddedir. Yani, bir çeşit uyuşturucudur. Alkol alan kişi, alkollü iken sağlıklı düşünemez ve sağlıklı hareket edemez. Bu nedenle, alkol hem kullanan kişi için hem de çevresi için bir tehlikedir.

Dünya Sağlık Örgütü'nün, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 30 ülkede yaptığı araştırmalara göre;

Dünya'daki        

Cinayetlerin yüzde 85

Tecavüzlerin yüzde 50

Şiddet Olaylarının yüzde 50

Ölümcül Trafik Kazalarının yüzde 65

Aile içi kavga ve geçimsizliklerinyüzde 70

Sonradan Olan Akıl Hastalıklarının yüzde 60 oranında etkili unsuru ya da sebebi ALKOL ‘dür!  

Diğer bir ifadeyle bu suçları işleyenlerin, yukarıda verilen oranlarda bir kısmının suç işlerken alkollü olduğu tespit edilmiştir.

İzmir Adli Tıp Grup Başkanlığı'nın yaptığı bir diğer çalışma da bu tespitleri destekliyor. Buna göre Türkiye'de ölümlü kazaların yüzde 55'inde alkol etkili.

Alkol, aynı zamanda vücut sağlığını da çok olumsuz olarak etkilemektedir. Erkeklerde iktidarsızlığa, kadınlarda ise adet düzensizliğine sebep olmakta, anne karnındaki bebeğin gelişimini de çok olumsuz etkilemektedir. Ayrıca, vücudun tez zamanda yaşlanmasına ve erken bunamaya yol açan alkol pek çok hastalığın başlıca sebebidir.

Ayrıca, evliliklerin huzursuz oluşunun ve boşanmaların ilk sebebi de alkoldür.

2006 TUİK raporuna göre ülkemizdeki boşanmaların yüzde 12,2’sinin resmi sebebi içki ve kumardır. Ancak diğer boşanma sebepleri olan sorumsuzluk ve ilgisizlik, evin geçimini sağlayamama, saygısız davranma, dayak, eşe ve çocuklara karşı kötü muamelenin ana faktörlerinden birinin de alkol olabileceği düşünüldüğü takdirde alkolün boşanmalardaki etkisi belirtilen yüzdenin çok üzerine çıkmaktadır. Türk halkının yüzde 83’ü ana boşanma sebepleri arasında alkolü saymaktadır.

Kısacası alkol kişiye, aileye ve topluma ciddi zararlar vermektedir.

Alkol sorunları unutmanın ya da çözmenin aracı değil, sorunların kaynağıdır.

İşte alkollü içkilerin haram olmasının nedeni de budur.

Allah, Kuran'da şöyle buyuruyor:

"Ey iman edenler! Aklı örten içki ve benzeri şeyler, kumar, dikili taşlar ve fal okları ancak, şeytan işi birer pisliktir. Onlardan kaçının ki kurtuluşa eresiniz. Şeytan, içki ve kumarla, ancak aranıza düşmanlık ve kin sokmak; sizi Allah'ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister. Artık vazgeçiyor musunuz?" (Maide Suresi, 90-91)."  (alkolunzararlari.com).

Herkese alkolsüz sağlıklı bir yaşam dilerim.

Şen ve esen kalınız.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 528
Toplam yorum
: 34
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 257
Kayıt tarihi
: 24.01.09
 
 

Tıp doktoru.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster