Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Mayıs '11

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
6038
 

Allah, Kuran'ı kimler için indirdi?

Allah, Kuran'ı kimler için indirdi?
 

Hz. Ebu Bekir Dönemine ait ilk Kuran Nushası.


Kuran ve Hayat

"Dünya'da hiç bir kitap onun kadar çok okunmamaktadır ama hiçbir kitap bu kadar az anlaşılmamaktadır" 

Kuran neyin kitabıdır? 

Niçin İnmiştir? 

Kimler için inmiştir? 

İndiğinden beri hiç değişmişmidir? Şimdiki Kuran orjinal halimidir? 

Allah, surelerin yerlerini sonradan neden değiştirdi? 

İşte bu sorular benim geçmişte sorduğum bazı sorulardı. 

Bu soruların kısa cevapları şöyle; 

Kuran neyin kitabıdır?

Kuran Adaletin kitabıdır, Adalet barışın temelidir, Barış ve Huzur bireyin ve toplumun en temel aradığı iki değerdir ve İslam; kelime anlamı olarak selam kökünden gelir bu ise arapça'da Huzur ve Barış anlamına da gelir.. 

Niçin İnmiştir?

Kuran'ın en temel iniş nedeni "Yüce Yaratıcıya KUL olmak, Kula Kulluğu bitirmek ve yeryüzünden zulmü ortadan kaldırmak için inmiştir". 

Sana tokat atana öteki yanağını uzat diyen içine Pavlos'un sözleri karışmış olan incil, zulme rıza gösterir ve huzur ve barışı asla sağlayamamıştır. 

Kimler için inmiştir?

Kuran, Sadece Allahtan korkan, adaleti, huzuru, barışı gerçekten arayan muttakiler ( Takva sahipleri ) için Yol gösterici bir rehber olarak inmiştir. Kuran; zalimler, kibirliler, nankörler, şımarıklar, Münafıklar, fitneciler için inmemiştir, bu saydığım özelliklere sahip kişilerin Kuran'da alabileceği hiçbirşey yoktur. Bu kişiler bizzat Kuran'ın ve Allahın düşmanlarıdırlar. Bunlar asla hidayetide bulmazlar, ( Sıra dışı istisnalar olabilir, mesela onu seven birinin duası, içlerinde çok az da olsa adalet ve vicdan duygusu olması vb vesile olabilir) 

İndiğinden beri hiç değişmişmidir? Şimdiki Kuran Orjinal halimidir

Kuran, baştan sona kadar şiir gibi bir kitaptır, kendi içinde algoritmik yapısıda vardır. "İnançsızlığı" ele almış, uygun yerlerden bölmüş doğru sıra ve zamanlamayla 23 senede tedricen (derece derece, gradually) çözmüştür. 

Kuran, Hz. Osman zamanında kitap haline gelmiş, Peygamberlerin arkadaşlarının ezberinde herzaman kalmıştır. Hz. Osman Kuran'ı değiştirmeye asla cüret edemezdi, Hz. Ali ve diğer sahabiler buna karşı koyarlardı. Kaldı ki bu gün bile medya pek yazmasada hala bazı mucizelerine şahit olmaktayız. 

( Kuran Fravun'un yardımcısından bahseder, bu yardımcının isminide söyler, yeni bulunan ve tercüme edilen taletlerde bu şahsiyetin var olduğu ortaya çıkmıştır, oysa değiştirilmiş olan Tevrat aynı şahsiyeti Bağdatta bir Kral olarak bahseder ve yanılır) Şayet bu olay tersi olsaydı tüm Batı medya organları Eski Ahit Mucizesi diye yazardı. 

Allah surelerin dizilişlerini sonradan neden değiştirdi

Kuran'ın iniş sırası, algoritmik ilahi metodu anlamak ve ne yapmalı nasıl yapmalı ve kiminle yapmalı sorularına cevap bulmak içindir. 

Kuran İndikten sonra Hz. Cebrail'in şimdiki sırayı oluşturması iseMüslümanlara en çok neyin önemli olduğu ve en çok nelere dikkat edilmesi gerektiğini hatırlatır. 

1-Fatiha: Hamd ve Şükretmenin önemi, Yahudileşme ve Hristiyanlaşmaktan sakınıp Sıratı müstakimden(İSlam Yolundan ) gitmenin vurgusu.. 

2-Bakara: Altın bir İneğe tapmanın kınanması, neden inak, çünkü çiftçilik ve hayvancılıkla geçinen toplumun sembolüydü. Ona duyulan sevgi putçuluğa kadar uzandı. Kapitalizme eleştiri ve para tapıcılığına reddiye, parayı ve maddeyi fakirler için kurban etme olgusunu. Müslümanların zamanla en çok parayı çok seven yahudilere benzemesine karşı yapılan eleştiriler. 

3-Ali İmran: Meryem'in ailesinden bahsederek onların insan olduğu vurgusu yapılır, ne Meryemin Oğlu İsa'nın nede Meryem'in kendisinin Tanrı olamayacağının vurgusu v hatırlatması yapılır ve Müslümanlarında peygamber sevgisini abartmamaları uyarısı vardır, peygamber kişiliği ABD ve RASUL arasında sıkıştırılmıştır. 

4-Nisa: Müslümanların peygamber sonrası kadınlara Allahın verdiği hakları almasınlar diye buraya 4. sıraya KADINLAR anlamına gelen sure konmuştur. Kadın ki insanlığın ilk öğretmeni ve toplumun ilerlemesinin motor gücü olduğu anlaşılsın istenmiştir. 

114 surenin tamamını tek tek yazmak isterdim ama bu konuda size tavsiyem Türkiye'nin yetiştirdiği ama asla kıymetini pek bilmediği Değerli Yazar, Araştırmacı, Linguist, Alim olan Mustafa İslamoğlu'nun tefsir derslerini seyretmenizi tavsiye ederim. O buraya ne yazarsam yazayım çok daha fazlasını detaylarıyla söyleyen biri. Keşke O ülkemizde daha çok anlaşılan bir insan olsaydı, Cemaatçiliği, gurupçuluğu, mezhepçiliği TEVHİT'in önüne koyan geri kalmış yobazların asla anlayamacağı bir kişilik... 

En derin saygılarımla 

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları yazara aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 722
Toplam yorum
: 418
Toplam mesaj
: 14
Ort. okunma sayısı
: 3596
Kayıt tarihi
: 23.01.09
 
 

A.Ü İktisat Fakültesi mezunuyum, daha önce Kazakistan ve Hollanda'da eğitmenlik ve tercümanlık iş..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster