Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Mart '14

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
94230
 

Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın!

Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın!
 

resim görsel netten alıntı


İstiklal Marşımız bağımsızlığımızın, dimdik ayakta var oluşumuzun sembolüdür. Bu sembol yurdumuzun düşman işgaline uğradığı felaket günlerini yaşadığı dönemde oluşmuştur. Binbir olay karşısında bunalmış ruhların acı içinde halas anlarını beklediği bir anda yazılan bu marş aynı zamanda, o günlerden  bizlere yansıyan, yokluk içinde yok olmuş bir milletin küllerinden var olma mücadelesinin aktarıldığı, o günlerin  değerli bir anısıdır.

Artık saldırgan düşmana karşı Anadolu’da tutuşan heyecanı alevlendirecek, vatan sevgisini ve inancını canlı tutacak bir marşa ihtiyaç olduğu düşüncesi, Genel Kurmay Başkanı İsmet (İnönü) Paşa dan geldi. İsmet İnönü böyle bir marşın Fransız ordusunda mevcut olduğunu ve bizim ordumuz için de faydalı olacağını Milli Eğitim Bakanlığına iletti. Milli Eğitim Bakanlığı da bu düşünceyi benimseyip bir yarışma düzenledi. Beğenilen güfte için 500 lira ödül verilecekti. Yarışma için 734 şiir gönderildi. Bir kurulca bunlar titizlikle incelenip 6 tanesi ayrıldı. Ama hiçbiri beğenilmedi; marş olacak değerde bulunmadı. O zaman Burdur Milletvekili olan Mehmet Akif’in para ödülünden rahatsızlık duyduğu için yarışmaya katılmadığı öğrenildi. Dönemin Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi şairin Meclis’teki sıra arkadaşı Balıkesir Milletvekili Hasan Basri Bey’in yardımını istedi.

Hasan Basri Bey bundan sonrasını şöyle anlatıyor:

‘‘Akif Bey’in yanımda olduğu bir zaman, elime bir kağıt parçası alarak, onun dikkatini çekecek bir tarzda yazmaya başladım.

- Ne yazıyorsun?

 - Marş…İstiklal Marşı yazıyorum.

 - Yahu sen ne adamsın? Seçilecek şiire para ödülü verileceğini bilmiyor musun? İçinde para olan bir işe nasıl katılıyorsun?

 - Yarışma kaldırıldı? Seçilecek şiire ne para verilecek, ne de her hangi bir ödül. Milli Eğitim Bakanı bana güvence verdi.

- Ya, o halde yazalım.

İşte böylece yazılmaya başlanan ve 48 saatte bitirilen İstiklal Marşı, imzasız olarak Milli Eğitim Bakanlığının seçici kuruluna sunuldu. Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi, daha önce seçilen 6 şiirle birlikte yeni şiiri Ordu Komutanlarına gönderdi. Onlardan, şiirlerin askerlere okunmasını, beğenilenleri sıralamalarını istedi. Komutanlar, kısa sürede sonucu bildirdiler: Hepsi de Mehmet Akif’in şiirini birinci sıraya almıştı. Bundan sonraki iş, İstiklal Marşı’nın T.B.M.M’ne getirip kabul ettirmekti. Marş, ilkin Meclis’in 1 Mart 1921 günü yaptığı ikinci oturumunda ele alındı. Başkan Mustafa Kemal’in söz vermesi üzerine Hamdullah Suphi kürsüye gelerek, sık sık alkışlarla kesilen şiiri okudu ve son seçimin Meclis’e ait olduğunu söyledi. O gün oylama yapılmadı. Şiirle ilgili konuşmalar ve oylama, Meclis’in 12 Mart 1921 günü öğleden sonraki oturumunda yapıldı. Bazı milletvekilleri, bir komisyon kurularak şiirin yeniden incelenmesini, bazıları da hemen görülüp karara bağlanmasını istediler. Uzunca tartışmalardan sonra, şiirin kabulü için verilen 6 önerge benimsendi ve İstiklal Marşı çoğunlukla kabul edildi.

ALLAH BU MİLLETE BİR DAHA İSTİKLAL MARŞI YAZDIRMASIN

Mehmet Âkif'in rahatsız bulunduğu, Alemdağı'nda son günlerde içlerinde Târık Us'un da bulunduğu bir grup üstadın ziyaretine gitmişler, Mehmed Âkif bitkin bir hâlde yatağında yatıyordu. Konuşma esnasında söz İstiklâl Marşı'na intikâl ettirilmiş, gelen ziyaretçilerden biri:

— Acaba İstiklâl Marşı yeniden yazılsa daha iyi olmaz mı? Demiş bu söz üzerine yatağında bitkin bir hâlde yatmakta olan Akif; birdenbire başını kaldırmış ve ona:

— Allah bir daha bu millete İstiklâl Marşı yazdırmasın!

O şiir bir daha yazılamaz. Onu kimse yazamaz. Onu ben de yazamam. Onu yazmak için o günleri görmek, o günleri yaşamak lazım. O şiir artık benim değildir. O milletin malıdır. Allah, bir daha bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın
 Evet:

— Allah bir daha bu memleketin, bu milletin istiklâlini tehlikeye düşürmesin! Bir daha onu istiklâl Marşı yazmaya mecbur etmesin, sözüyle ziyaretçileri susturmuş, o büyük insanın ne demek istediği herkes tarafından anlaşılmıştı.

Milletçe aynı kararlılıkla, İstiklal Marşımızda en güzel ifadesini bulan ortak değerler ve amaçlar etrafında birleşerek, daha iyi, daha mureffeh bir gelecek için azimle, inançla çalışmaya devam edeceğiz. Bugün hepimize düşen en büyük görev, geçmişte gösterilen çabaların anlam ve öneminin bilincine vararak, atalarımızın emaneti olan yurt topraklarına sahip çıkmak, Cumhuriyetimizi sonsuza değin yaşatmaktır.

İstiklâl Marşı’mızın TBMM tarafından milli marş olarak kabul edilişinin 93. Yıldönümü kutlu olsun. Bu vesileyle başta Büyük Atatürk olmak üzere, Kurtuluş Savaşı’nın tüm kahramanlarını ve Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u rahmet ve minnetle anıyoruz." Ruhları şad olsun.

 Muhabbetle

Hanife Mert

 

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Günaydın Hanife Hanım, bu değerli yazınızı bir kez daha okuyorum. İstiklal Marşı konusunda bir yerde okumuştum. Mehmet Akif Ersoy' yatağında hastadır. Ömer Rıza Doğrul ve arkadaşları onun yanına geliyorlar. Geçmiş olsun demek için Fakat Mehmet Akif Halsizdir. Bir ara onu konuşturmak için şöyle bir soru soruyorlar: Siz rahat olsanız bir daha böyle bir İstiklal marşı yazar mısınız ? O zaman Mehmet Akif yerinden fırlıyor ve "aynen şöyle diyor: "Allah bir daha bu millete böyle bir marş yazdırmasın "diyor. Evet koca şairi bir kez daha saygıyla ve rahmetle anıyorum. Mekanı cennet olsun diyorum. Sizler de bu konuya değinmişsiniz...Elinize sağlık...

Abdülkadir Güler 
 19.03.2014 9:35
Cevap :
Ben de pay hem paylaştığınız M. Akif'in anısına istinaden, hem İstiklal Marşımızın kabulünün yıl dönümüne dikkat çekmek hem de şairini anmaktı niyetim. Beğeni ve yorum için teşekkür ediyorum. Duanıza Amin diyorum. Sizin de okuyan gözlerinize yüreğinize sağlık. Selam ve saygılar.  19.03.2014 23:45
 

Çok güzel bir yazı yazmışsınız. İstiklâl Marşımızın 93. kabul yıl dönümü ile ilgili. Emeğine sağlık.

Hüseyin Güzel 
 15.03.2014 20:12
Cevap :
Çok teşekkür ediyorum Hüseyin Hocam. Okuyan gözlerinize gönlünüze sağlık. Selam ve saygılar.   19.03.2014 0:13
 

Ruhu şad olsun. Ve Allah bir kez daha yazdırmasın istiklal marşını bu millete. Bu sıkıntılı günlerimizde de ışık olsun bize marşımız...Selamlar, mutlu kalın...

Ayşegül HAYVAR 
 13.03.2014 17:22
Cevap :
İnşaallah sevgili Ayşegül Hanım. Buna çok ihtiyacımız var. Yorum ve katkınız için çok teşekkür ediyorum. Selam ve sevilerimle mutlu kalın.  13.03.2014 22:23
 

Sanırım bir daha öyle şiirde yazılamaz.İstiklal Marşımız o kadar güzel ve mükemmel ki bir daha aynısı yazılamaz.Allah o günleri bu millete de tekrar yaşatmasın.Kaleminize sağlık.Selam ve sevgiler.

çalıkuşu 
 13.03.2014 11:11
Cevap :
Amin sevgili Çalıkuşu... En büyük dileğimiz.. Yorum ve katkınız için teşekkür ediyorum. Sevgiler.  13.03.2014 22:22
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 148
Toplam yorum
: 950
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 4273
Kayıt tarihi
: 08.06.12
 
 

Anadolu Üniversitesi İktisat  mezunuyum. Emekli muhasebeciyim. Felsefe, İlahiyat, Sosyoloji ve Ps..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster