Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Mayıs '12

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
945
 

Allah encamını hayra tebdil eylesin

Allah encamını hayra tebdil eylesin
 

Tam da böyle bir durumdayız. “Allah sonumuzu hayır etsin”.  Ahvalimiz  hal değil, gidişat ise hiç hayra alamet değil.

Doğrular, eğriler birbirine karıştı, şirazemizden çıktık.

Hamaset, hoşgörüsüzlük, uzlaşmasızlık, kompleks, özgüvensizlik ve en beteri şiddet toplumsal karakterimiz oldu.

Toplumsal reflekslerimiz birey olarak haklarımızı savunmak üzerine değil, birbirimizi tepelemek, yok etmek yönünde çalışıyor.

Gelişmiş ülkelerde insanlar çok az siyaset konuşurlar, gerek duymazlar ki konuşmaya. Ancak devletten bireysel hakkına bir engelleme gelirse, o devleti doğduğuna doğacağına pişman ederler. Onun için o devletler oralarda bireye hizmet için var olduklarının bilincindedirler.

Bizde durum tersidir, biz devlete taparız, biz güce güçlüye taparız. Allahtan tek niyazımız, devlete zeval gelmesindir. Aşağıdaki biz güçsüzler birbirimizin gırtlağını sıkarız, yeter ki tapındığımız güç yerli yerinde dursun. Bireysel hak hukuk arama da neymiş!

Gıdalarımızın içi yüzlerce katkı maddesi dolu, sağlık raporları bangır bangır bağırıyor, kanserojen maddeler kanımıza işliyor, heyhat kimin umurunda.

İngiltere’de kırık kanalizasyon mazgalından içeri adam düştü, bacağı kırıldı diye bütün İngiltere’deki kanalizasyon mazgalları değişti, biliyor muydunuz?  

Süt fiyatlarına bir kuruş zam yapılmıştı, İsveç halkı demokratik tepki için sokaklara dökülmüştü.

Biz ise her şeyi seyretmeye meraklıyız. Dizi izler gibi gibi izleriz, X siyasetçi Y siyasetçisine ne demiş, vay nasıl da giydirmiş, vay o haklıymış, vay bu.

Ne anlama geldiğini, içeriğini bilmediğimiz ideolojilerin kurbanı, fanatiği olmuşuz. Çoktan kutuplara ayrılmışız…Muhafazakarlar, Kemalistler, Kürtler.  

Bu kutupların hiç birine dahil değilsen, sen nesin ki? Boş beyinlinin tekisin. İllaki bir kutup olmalısın, bilmesen de bilsen de.

Aşiret dayanışması gibidir ya da aşiretler arası düşmanlık gibi, ne de olsa kökenlerimizde aşiret kültürü var. Benim toprağım, benim tarlam, benim vatanım, benim reisim, benim ağam!  

Hal böyle olunca ortada akıl, mantık, sağduyu, adalet, hukuk, merhamet, vicdan hak getire, hiç birini bulamazsınız.

Ondan eğridir her şeyimiz, düz doğru yolu ondan kaybettik çoktandır. Uçlara savrulduk.

Bir ülkede ideolojik iç savaş yaşanıyorsa saflar her gün biraz daha belirginleşir, keskinleşir. Türk Kürt’e, Sünni Alevi’ye, Kemalist Muhafazakar’a saldırır, önce sözle saldırır, söz yetmez kan dökülür.

Şiddet, yediğimiz ekmeğe, içtiğimiz suya bulaşır, şiddet gün gelir Uludere’de katliam olur, gün gelir stadyumda, gün gelir evin içinde ya da sokakta dur diyemeyeceğin şekilde karşına dikilir.

Tarafların giderek militanlaştığı, bağnazlaştığı, acımasız bir savaştır bu, önlenemez sonumuz olur.

Kutuplaşmalarda her kutbun kaymağını yiyen sahte kahramanlar türer, yüze kahraman görünür, arka taraftan kuyunu kazar, cebini doldurur.

Dehşet verici bir durum.

Türkiye ciddi bir eşikte duruyor,  ya takatini yitirir, yuvarlanıp bütün kemikleri un ufak olur, ya da uzlaşmayla güç kazanır, eşiği atlar, yürür yoluna devam eder.

Açıkçası benim hiç umudum yok, zaten yolu çoktan yarılamışım, eşikten düşsem ne olur düşmesem ne olur…ama arkadan gelen çocuklarım var, torunum var. Kaygılarım onlar içindir.

O yüzden düşünen insan olmaya çalışıyorum…Birey olarak kendimi doğru tanımlarsam, uçlara savrulmadan barışı, uzlaşmayı, hoşgörüyü ve vicdanı kendime yol eylersem ve her birey de aynı şekilde yaparsa eşikten hep birlikte yuvarlanmadan kurtuluruz diye düşünüyorum. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Umut yalaması olduk he:) Yazıyı tamamlayan özet yorumunuz olmuş:)Saygılar

Ucurtmalar 
 23.05.2012 16:24
Cevap :
aslında özet "lağım suyu" yazımda:)...sevgiler   23.05.2012 18:19
 

Kutuplaşmalarda,her kutbun kaymağını yiyen sahte kahramanlar türer... Evet çok doğru...Ne acıdır ki biz onlara bir de taparız...

s dicle 
 19.05.2012 22:07
Cevap :
Güç ve güçlüler başımızın tacı !!!!!! :) teşekkürler, sevgiler   19.05.2012 23:21
 

Bir başka önemli problemimiz, samimiyetsizlik. Hatta ikiyüzlülük diyebiliriz. Olduğu gibi görünse cilası gidecek, donu düşecek insanlar, her yerde hayatı kendi gizli ajandalarına uygun olarak bunaltıyor... Selamlar.

Efervesan 
 19.05.2012 11:07
Cevap :
Çok samimiymiş gibi görünürüz, halbuki fesatız:) sonuçta kompleksliyiz, hamasete bayılırız..bilmem biz adam olur muyuz, allah sonumuzu hayra çıkarsın:)...teşekkürler, sevgiler   19.05.2012 16:23
 

"Değişimi" görebilsek, bu kadar "karamasar" yazılar yazmayız sanırım. Saptamalarınız doğru olabilir ama bunlar yaşanması gereken şeyler. "Pat" diye olmuyor işte. Gelişmiş ülkeler de geçti bu yollardan. Ayşen Hocamın dediği gibi bir "emperyalizm" olgusu var. Topu ona atınca içimizi dökmüş oluyoruz ve "suçlu" ortaya çıkıyor hemen. Oysa Türkiye de kendi çapında (Hinterlandı olan)"emperyalist" bir ülke! Bacalar huzurlu bir şekilde tüttükçe ve mufaktaki tencere sorunsuz takırdadıkça durumlar da düzelecek. Biraz zaman gerekiyor tabii. Selamlar efendim.

Ümit Culduz  
 18.05.2012 22:34
Cevap :
"Değişimi" görüyorum, ancak değişimi olumlu yöne çeviremedik ne yazık k,"fetret devrindeyiz". Tablo karamsar çünkü tabloya yansıyan her noktada çıkmazlar var, olumsuzluklar var,kara kara sert çizgiler var. Saptamalarım bu sert çizgileri bire bir yansıtıyor. Her şey elbette "pat" diye olmaz ama olacakların "değişim" yönünde gelişmediği de apaçık ortada. Zihniyet değişmiyor hocam, "güç bende" kompleksi genlerimizde var. Hal böyle olunca, kendimize bakıp "neyiz, ne yapıyoruz" diye sorgulayacağımıza at suçu emperyalistlere rahatla, kurtul. Biz veriyoruz ellerine oyuncağı, onlar da oynuyorlar. Dünyada emperyalist sistem diye bir olgu kalmadı, tek güç "teknoloji". Teknolojin kadar güçlüsün, teknolojin kadar bağımsız ya da bağımlısın. Biz kendimizi aşamayız, biz buyuz hocam. Biz hinterlanlandı geliştirmeyi de ağzımıza yüzümüze bulaştırdık. Komşularla sıfır sorun derken, sorun yaratan biz olduk. Önce kendimize dönüp bakalım, silkelenmeyeli çok oldu, her yer kir pis içinde...sevgiler   19.05.2012 6:57
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 476
Toplam yorum
: 2871
Toplam mesaj
: 123
Ort. okunma sayısı
: 2320
Kayıt tarihi
: 10.07.08
 
 

Çok eskidendi ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster