Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Nisan '20

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
50
 

Allah'ı zikir

Değerli okur, ‘Allah’ı zikir’ günlük konuşmalarda zaman zaman duyduğumuz ama tam olarak ne olduğunu bilmediğimiz bir konudur. Bu nedenle ben de içinde bulunduğumuz bu kutsal ramazan ayında bu konuyu araştırdım.

Kuran'ı Kerim’de Araf suresinin 205’ci ayetinde Yüce Allah aynen şöyle buyuruyor:

“Kendi kendine, yalvararak ve ürpererek, alçak sesle sabah akşam rabbini zikret, gafillerden olma!”

Tefsiri (Açıklaması)

Burada zikir adabı özetlenmektedir. Sözlükte “bir şeyi kalple veya dil ile anma, hatırlama, akılda tutma” anlamına gelen zikir kelimesi, dinî bir terim olarak “Allah’ı anmak, hatırlamak, dilde ve gönülde tutmak, O’nu unutmamak, gaflet halinde olmamak” manasında kullanılır; daha özel olarak Allah ismini ve Esmai Hüsna’yı, “lâ ilâhe illallah” gibi diğer dinî ifade kalıplarını dilde tekrar etmeye de zikir denir. Tarikat ehlinin Allah’ın isimleriyle dinî mahiyetteki başka bazı kelime ve ibareleri belli zamanlarda ve belli sayılarda düzenli olarak dilde tekrar etmeleri de zikir kelimesiyle ifade edilir. Fakat Kuranı Kerîm’de ve hadislerde zikir, genellikle herhangi bir zaman veya sayı belirlemeksizin, müminin dilinde Allah ismini ve zihninde Allah bilincini daima canlı tutmasını ve bu bilinçle yaşamasını ifade eder. Konumuz olan ayette Allah’ı dil ile zikrederken aynı zamanda ruhen de zikir halinde olmak, kulluk şuuru ve edebiyle, Allah’a saygıdan dolayı ürpererek yakarış hali içinde O’nu zikretmek gerektiği belirtilmektedir. Konuyu bütün yönleriyle büyük bir vukufla inceleyen Gazali, zikrin bütün ibadetlerin en yücesi ve en faydalısı olduğunu, fakat bu özelliği taşıyabilmesi için zikreden kişinin kalbinde ünsiyet (kendini Allah’la beraber bilme) ve sevgi duygusunun bulunması gerektiğini ifade etmekte; böyle bir ruhî halin eşlik etmediği, sadece dilde kalan zikrin insanın manevî hayatına ve ahlâkî gelişmesine hiçbir katkıda bulunmadığını belirtmektedir. Nitekim ayetin sonundaki “Gafillerden olma!” uyarısı da bu hususa işaret etmektedir. (Kaynak: Kuran Yolu).

Allah bizi kendisini sıkça zikredenlerden eylesin.

Şen ve esen kalınız.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu dünyayı yaratan Allah her işin başıdır. Onun haberi olmadan bir yaprak yere düşmez, Bir düşünelim bu evreni milyonlarca yıldır aydınlatan kim ve bu güç ner(E)den geliyor? Düşünmeye değmez mi ?

Abdülkadir Güler 
 30.04.2020 21:36
Cevap :
Yorum ve değerli katkınız için çok teşekkür ederim sevgili Hocam. Selam olsun.   01.05.2020 14:14
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 493
Toplam yorum
: 3122
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 280
Kayıt tarihi
: 24.01.09
 
 

Tıp doktoru.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster