Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Temmuz '11

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
2740
 

Allah için sabretmek güzelliktir

Allah için sabretmek güzelliktir
 

Sabır tahammül değildir; yaşananlar karşısında dişlerini sıkarak beklemek değildir. Sabır, zorluk geldiğinde Allah’ı hatırlamak, ardından gelecek kolaylığı beklemektir. 

 

Tahammül sıkıntı içinde beklemektir, acıdır; sabır ise zevk verir. Allah için sabretmek güzelliktir. Senin için sayısız güzellik yaratan Rabb’in için yaptığın bir güzellik. 

 

Yaşadığımız imtihanda Allah’ı görürsek, o zaman imtihanı severiz. İmtihan olmak, Allah’ın Kendisini hatırlatmasıdır; bizi unutmadığının işaretidir. Ne kadar zorluk isabet ederse, Allah’a o kadar yakınlaşırız. Çünkü, Gerçekten Allah, sabredenlerle beraberdir.” (Bakara Suresi, 153) 

 

“Sabrın sonu selamettir" derler. Gerçekten sabrın sonu selamettir; sabır sonsuz kurtuluştur. "Bugün Ben, gerçekten onların sabretmelerinin karşılığını verdim. Şüphesiz onlar, 'kurtuluşa ve mutluluğa' erenlerdir." (Mü'minun Suresi, 111) ayetiyle haber verildiği gibi… 

 

Zahiren kötü bir görüntüyle yüzleşme zamanı geldiğinde gösterdiğin tevekküldür sabır... Bıçak bedene saplanır, acıyı ruh çeker. Ancak insan tam tevekküllü olursa acı duymaz. 

 

Yüce Allah her şeyi birbiriyle uyumlu ve mükemmel yaratmış. Her şey O’nun kontrolünde ve mükemmel bir uyum var. Şeytanı da, insana açık bulup sokularak vesvese verecek şekilde yaratmış. Şeytan zehirdir, ancak Allah, Katından bir rahmet olarak panzehiri işaret eder; O’na sığınmak... 

 

Namaz vakitlerinde Allah ile randevumuza gidiyor, ancak sabretmemiz gerektiğinde yapmıyorsak, Allah ile olan randevumuzu kaçırıyoruz demektir. Vakti geldiğinde, dua, hamd, şükür, tevbe etmek gerekir. Karşılığında da Allah dilerse bütün ağırlıkları üzerimizden kaldıracaktır. 

 

Namazı nasıl sahipleniyorsak, sabrı, tevekkülü, şükrü, inanan insanlara sevgi duymayı, hepsini öyle sahipleneceğiz. Eşit olarak, ayırdetmeden… 

 

Allah’ın kaderine saygısızlık olmaz. Emir her an bizim için iniyor. Ve her görüntü bizim için hayırla yaratılıyor. Tevekkülsüz davranmak, kızmak, üzülmek Allah’ın yarattığı kadere saygısızlık olur. 

 

Allah her konuda sınayabilir. Açlıkla, canlardan mallardan imtihanla... Bunlar sınav başlıklarıdır. İmtihanlara hazır olmak gerekir. İmtihan karşısında göstereceğimiz sabır, alacağımız nottur. 

 

Sınavda alacağımız not bellidir; ona göre hazırlanırız. Ancak Allah, verdiği nimetlerin hiçbirine sınır koymadığı gibi, bizlere vereceği nota da bir sınır koymamış… Ve O’nun dilemesiyle alacağımız yüksek notun karşılığı, sonsuz mutluluk ve güven ortamı olan cennet. Yalnızca bu dünyada her şeye sabretmenin karşılığı olarak insanın dilediği her şey oradadır: 

 

İşte onlar, sabretmelerine karşılık (cennetin en gözde yerinde) odalarla ödüllendirilirler ve orda esenlik dileği ve selamla karşılanırlar. (Furkan Suresi, 75) 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Değerli yazarımız, İnsanlarımız son zamanlarda ne kadar sabırsız oldular...Bizden büyüklerin vaktiyle çektikleri sıkıntıların öykülerini dinledikçe, doğrusu şimdiki zaman yaşayanların sabırsızlığına hayretler ediyoruz. Katık bulamadığı için kuru ekmek bulduğuna şükreden veya katık olarak "sirkeye ekmek bandık da yedik" diyen bir ailenin öyküsünü bizzat kendilerinden dinledim. Sabır ve şükür, sahiplenmemiz gereken güzel vasıflardan...Sabırla kıldığımız namazdan sonra nasıl gevşediğimizi, rahatladığımızı bir düşünelim, sanki mağazaya taksit borcumuzu ödemişiz gibi, borçtan kurtulmanın verdiği ruhsal bir hafifleme hissediyoruz. Bize emredilen her buyruğun bizim iyiliğimiz için olduğunu unutmadan emirlere biat etmek, kendi lehimize...Ve Allah, sağlığımızın korunmasına yardımcı olmak için namazı emretmiş, vücut ve ruh sağlığımızın korunması ve irademizin güçlenmesi için oruçu emretmiş. Bunların bilincinde olmak ne güzel şeydir, şükürler olsun diyoruz, Yaradan'ımızın selamıyla...

Yurdagül Alkan 
 29.07.2011 16:08
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 727
Toplam yorum
: 242
Toplam mesaj
: 28
Ort. okunma sayısı
: 903
Kayıt tarihi
: 09.02.10
 
 

Ekonomi okudum. 5 yıldır haber siteleri, portal ve dergilerde yayınlanan yazılarımı ve inandıklar..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster