Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Kasım '15

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
115
 

Allah insanları mükemmel yaratmış; madem öyle niye halimizden şikâyet ediyoruz?

Allah insanları mükemmel yaratmış; madem öyle niye halimizden şikâyet ediyoruz?
 

Halimizden şikâyet ediyoruz çünkü mükemmel değiliz. Doğrusu Allah ben kullarımı mükemmel yarattım da demiyor ama böyle bir söylem var. İhtimal ki yaratanın kusursuzluğuna bağlanıyor olmalı.

Bazıları “Tanrım beni baştan yarat” diye şarkılar söylüyor. Kendinden memnun olsa böyle der mi? Elbette çekilen acıların da bunda etkisi var.

Allah’ın bizi mükemmel yarattığı varsayım. Değilse bizler kendimizi beğenmeyerek Allah’a karşı geliyoruz. Öyle ki kendini beğenen yok gibi.

Ya da işte yaratan mükemmelliğine şuna buna bakmadan takdir etmiş yaratmış; ben beni beğenmiyorum, değiştirsin deme hakkımız var mı?

Allah’ın bizi mükemmel yarattığı çok fazla vurgulanıyor. Ama ben etrafıma bakıyorum hiç de mükemmel değiliz. Belki şu anlamda: Gözü kaşı yerinde.

Yaratan hâşâ insan yapma fabrikası değil, öyle takdir etmiş öyle olmuş, kısmetine küs. İnsanlar niye ben böyleyim diye ciddi şekilde kaderlerine yanıyorlar.

Bakıyorlar Kıvanç Tatlıtuğ, Angelina Jolie; bir de kendilerine bakıyorlar onlar kadar güzel değiller. Onları da anlamak lazım.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

"Andolsun biz insanı kuru bir çamurdan,değişmiş cıvık bir çamurdan yarattık".(Hicr 15/26).İlk yaratılan da Hz.Adem a.s ve Havva anamız olduğuna,sonrasında da yeryüzüne sürgüne gönderildiğine göre,ilk insanın embiriyonal şekliyle ilk doğuşundan sonrası ele alınmalıdır.Cenin kaynağına benzerlik gösterir,ama doğumların ana karnından ayrılışıyla doğa şartları,iklim ve beslenme ile büyümelerinde,gelişmelerinde farklılaşmalar olur kanımca.Tamam mükemmel yaratılmış insan,üstelik yaradan kendi ruhundan da üflemiş insana,ama insan yasak olan bir sürü şey yapıyor.Yaratılışın ilkelerine uymuyor.Emir ve buyrukları dinlemiyor.Adam öldürüyor,hırsızlık yapıyor.Başkasının hakkını gasp ediyor...İnsanın mükemelliyeti sonradan belirecek yaratılışın bir vasfı olmasın?..Hassas bir konu Kerim bey dostum.Diğer yanda da evrimleşme tezi var.Dilim döndüğünce,bilebildiğimce bu kadar...Selamlar.

Abbas Oğuz 
 10.11.2015 0:26
Cevap :
Açıklamalarınızı okudum...Benzer şeyler düşünüyoruz.Ama ben yine de mükemmel yaratılmadığımızı düşünüyorum. Yalnız mükemmelin ne olduğu konusu değişebilir. Yaratanın mükemmeli başkadır belki. Yorumunuzun baş kısmındaki açıklamalar daha mantıklı (dış etkilerle değişime uğramışlık)  10.11.2015 22:35
 

Merhabalar. Sizin bu yazınıza doğru ve mantıklı bir cevap vermek için, biraz araştırmak gerekir. Öyle işkembeden ahkam kesmekle bu sorunun cevabı verilemez. Eğer vaktim olur da hazırlanabilirsem tekrar gelirim. Selam ve dualarımla.

Recep Altun 
 08.11.2015 22:57
Cevap :
Tamam,sağlık mutluluk dileklerimle...  09.11.2015 13:42
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 6086
Toplam yorum
: 15070
Toplam mesaj
: 283
Ort. okunma sayısı
: 637
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster