Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Ocak '07

   
  Kategori
  Haber
  Okunma Sayısı
  793
   

  Allah kimseyi demokrasiyle terbiye etmesin

  Allah kimseyi demokrasiyle terbiye etmesin
   

  Devrik Irak Lideri Saddam Hussein (1937-2006)

  Çocukluğumdan beri hep dikkatimi çekmiştir Saddam Hüseyin’e Saddam dememiz. Bildiğim kadarıyla dünyada devlet başkanı olup da ilk ismi ile hitap edilen tek insandı Saddam...Neyse mevzumuz Saddam Hussein'e idam kararı verilmesi ve idam edilmesi.

  * Dünyayı daha güzel yapmamıştır bu infaz...

  * Irak şu anda ne daha bağımsız, ne daha demokratik, ne de yeni. Yeni olan tek sey eski bildik emperyalizmin icinde arz-i endam ettigi kilik. Daha cafcaflı, daha isiltili, daha yaniltici...

  * Modern hukuk anlayışının emperyalizme yenik düştüğünün de kanıtıdır bu infaz.

  * Şu anda tek düşündüğüm şey öldürülen 650.000 Iraklının hesabının böyle göstermelik demokrasi ve adalet piyesleriyle geçiştirilemeyeceği.

  * Bu cefakar Irak halki cehennemi dunyada yasamaya mahkum mudur?

  Yüksek profilli idam cezaları üzerine

  Saddam Hussein'in idam cezası nazarımda yüksek profilli idam cezalarından bir yenisidir. Şahsen bu tip yuksek profilli idam cezalarına haydi haydi karşıyım, en iğrenç insan bile bazı gruplar için şehit mertebesine yükseltiliyor çünkü bir insan öldürülerek kırılmaz, yokedilmez; çünkü o insan başkalarının düşuncelerinde yaşamaya devam eder; o duşunceler de zamanla aslından sapar ve anlamsız bir şehit/kahramanlık edebiyatıyla daha bile saçma politikalarin mesrulastirilmasina alet olur. Bir insana ve temsil ettigi dusuncelere en agir cezayi vermek icin onu yasarken zavallilastirmaniz lazim. Baska insanlarin gozu onunde onu yasarken oldurmeniz lazim. Hitler intihar etmeseydi, sonraki kusaklar onu yuzbinlerce kisiye seslenirkenki yari-tanri haliyle hatirlayip sarhosluga kapilamayacaklar, hucresinde kös kös otururkenki insan haliyle, buruk ve yenik insan haliyle hatirlayip yuzlerini doneceklerdi. Belgeleri degistirebilir, tarihi yeniden yazabilirsiniz. Hitler'in filmlerini de yeniden cekip kendisini kekeme yapabilirsiniz lakin dusmaninizi insanlarin hafizalarinda da oldurmeden "zaferinizden" emin olamazsiniz. Surat ezen postallarla degil de, pazarlama ve tuketim kulturuyle temellenen bir duzenin gelecek yoneticilerine hatirlatma olsun nacizane benden...

  ve son olarak da Allah kimseyi demokrasiyle terbiye etmesin...

  "Allah kimseyi demokrasiyle terbiye etmesin, amin..."
  Amerikanya'nın Irak'a "götürdüğü" demokrasiden sonra Irak halkının potansiyel serzenişi ve duasıdır...

  Gerek ekonomik olarak gerek gündelik hayat şiddeti boyutunda Saddam dönemini yerde gökte aratan basiretsiz Amerikan işgalinin insanlarda doğurduğu duygunun ifadesidir. Bölgede çocuklar anneleri tarafından "yemeğini yemezsen Amerika sana demokrasi getirir ona göre" diye korkutulsa isabet olur, tüm Orta Doğu halkları olası bir demokrasi ihtimali karşısında tir tir titremektedir. Demokrasiden bir takım kutulara bir takım kağıtlari periyodik olarak atmayı anlayan Bush yönetimi, özgürlükten de bireylerin ayağına bağ olan bütün geleneksel kurumların tasfiye edilip emeğini en ucuz şekilde satmaya hazır işçi ordusunu yaratmayı anladığından bunda şaşırılacak pek bir şey de yoktur. Bu bağlamda Irak'a demokrasi de özgürlük de götürülmüştür zaten.

  Ahah, Amerikanya'nın demokrasi ve özgürlük götürdüğü ülkeler o kadar fazladır ki, sonuçta kendilerinde kalmamıştır:
  1945 Japonya
  1950 Kore
  1953 İran
  1956 Mısır
  1958 Lübnan
  1958 Tayvan
  1960 Kongo
  1961 Laos
  1962 Küba
  1962 Vietnam
  1965 Dominik
  1970 Laos
  1973 Şili 1975 Kamboçya
  1981 El Salvador
  1986 Bolivya
  1988 Honduras
  1989 Panama
  1990 Hawai
  1990 Liberya
  1991 Irak
  ...
  2005 Irak tekrar 2007 off yoruldum!!!..
  Eh bu minvalde Allah hakkaten kimseyi demokrasiyle terbiye etmesin...

  Mehmet Sinan Gür bu blog'u önerdi.

  Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

   
  Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
   
   

  SÖZÜM ONA UYGAR VE MEDENİ DÜNYA.Barbarlık ve aymazlık abideniz ortada .bu gün medeniyetinizin insanlık onurunu yerlere seren medeniyetiniz için bir utanç abidesinin miladı olacaktır.bu sizin sindiremediginiz insan haklarının dışa yansıması garip bir ruh halinizi yansıtıyor.geçirdiginiz ilmek aslında sizin medeniyetinize geçmiştir.cellatlarınız ise yüzyıldır dünya üzerinde canına kıydıgınız masum insanların ruhları olacaktır.

  ZEYBEK 
   08.01.2007 12:55
   

  Tarzınız çok başrılı. Bloglarınızı okumak için sabırsızlıkla bekleyeceğim. Sevgiler...

  Kırkında LEVENT 
   07.01.2007 11:34
   

  Sevgili yazarımız yazınız bilgi ve birikim dolu.....tebrikler...yazmaya devam

  İbrahim kaya 
   05.01.2007 23:29
   

  sevgili adaşım, Saddam'ın idam edilişi bende de seninkine benzer duyguları ve düşünceleri uyandırdı zira Amerika ve Avrupa kontrolündeki bir ülkedeki bu dava sonucunda birden bu diktatörün idamını onaylarcasına kenara çekiliverdiler. aslında idam edilmeseydi ve o sefil haliyle hücresinde yaşamaya mahkum olsaydı belki Amerika Irak'ta az da olsa sempati toplardı. şimdiyse nefret daha da artacak. ama amaç da bu galiba. yazını ilgiyle okudum ve aramıza hoşgeldin. başka yazılarını da bekliyorum. selam ve sevgiler.

  Başak ALTIN 
   05.01.2007 22:04
   
  Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
  Toplam blog
  : 1
  Toplam yorum
  : 5
  Toplam mesaj
  : 5
  Ort. okunma sayısı
  : 793
  Kayıt tarihi
  : 05.01.07
   
   

  Adım Başak Bilgi, 23 yaşındayım, burcum Oğlak (çevremdeki insanlar tipik bir Oğlak kızı olduğumu söy..

   
   
  Yazarı paylaş
  • Tümünü göster