Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Temmuz '08

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
223
 

Allah rahmet eylesin!..

Allah rahmet eylesin!..
 

Türk sinema ve sanat dünyasından büyük kayıp.

Evet Suna Pekuysal’ın ölümünden bahsediyorum.

75 yaşındaki Suna Pekuysal, bu güne kadar kaç filmde, kaç dizide oynadı önemli değil. Koca çınarların bir bir öbür tarafa gitmesi, sanki bir yerlerin göçtüğü gibi…

Suna Pekuysal Kimdir?

Asıl adı Suna Belener olan Suna Pekuysal, 24 Ekim 1933 yılında İstanbul'da doğmuş. İstanbul Belediye Konservatuarı Şan ve Bale Bölümü'nde öğrenim görürken, 1949 yılında İstanbul Şehir Tiyatrosu'nun çocuk bölümünde Kadri Ögelman'ın Artist Aranıyor adlı oyunuyla ilk kez sahneye çıkmış.

Aradan üç yıl geçtikten sonra, 1952 yılında, İstanbul Şehir Tiyatrosu dram bölümü kadrosuna geçmiş. 1964 yılında tiyatro sanatçısı Ergun Köknar ile evlenmiş. Sait Ali isimli bir oğlu olan sanatçı, tiyatronun yanı sıra televizyon ve sinema filmlerinde de rol almış.

1984 yılında İstanbul Şehir Tiyatrosu'nda sahnelenmeye başlanan, Ekrem Reşit Rey’in 1933 yılında kaleme aldığı, Cemal Reşit Rey’in bestelerini yaptığı ve Haldun Dormen’in sahneye Koyduğu "Lüküs Hayat" operetindeki rolünü Zihni Göktay ile birlikte 14 yıl süreyle aralıksız oynamış.

Büyük bir başarı kazanan ve yediden yetmişe her yaştan seyirciye nostalji yaşatan Lüküs Hayat’ın ardından emekli olan sanatçı, Şehir Tiyatroları’nda Joseph Kesselring’in yazdığı ve Çetin İpekkaya’nın yönettiği Ahududu adlı oyunda konuk sanatçı olarak rol almış.

Adı her zaman Türk tiyatrosunun en iyileri arasında anılan sanatçı, 1979 yalında Fakir Baykurt'un uyarlaması olan Tırpan’ da ki rolüyle 1980 Avni Dilligil ve Ulvi Uraz ödüllerini, Lüküs Hayat’taki rolüyle de 1986 Sanat Kurumu ve 1987 İsmail Dümbüllü ödüllerini kazanmış.

Birçok televizyon reklam ve dizilerinde, müzikallerde sanatçılık başarısını gösteren Pekuysal, 54 yıl Şehir Tiyatroları’nda görev yaptıktan sonra, 24 Ekim 1998 yılında Şehir Tiyatroları’ndan emekli olmuştu.

Sanatçının emeklisi olmaz diyen Pekuysal Sahnede ölmek istediğini söylemişti. Pekuysal, sağlığı elverdiği sürece televizyon dizilerinde rol almayı sürdürmüştü.

İşte koca bir çınarın yere yığılması ve bir daha yerinin doldurulamayacak olduğunu gösterir, hayattan birkaç başarısını araştırıp, sizlerle paylaştım.

Büyük ustaya tanrıdan rahmet, yakınlarına ve sanatsever herkese baş sağılığı diliyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 3017
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster