Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Mart '17

 
Kategori
Sosyoloji
Okunma Sayısı
42
 

Allah'tan korkmamak gafsa dini bilmiyorsunuz demektir

Yandaşlık başa beladır çünkü önce akılı alır sonra ahlakı.
 
Yandaşlık dürüstlüğü, tarafsızlığı, adilliği, mantığı, tutarlılığı, güvenilirliği yok eder; bu yüzden bilime de dine de aykırıdır.
 
Ne yazık ki ülkemizde hiçbirşeyin doğrusu yok; felsefenin de, lisenin de, üniversitenin de, demokrasinin de, hukukun da, özgürlüğün de, insan haklarının da, turizımın(turizmin) da, medyanın da.
 
Böyle olunca da ülkemize herşeyin yanlışı doluyor.
 
Ülkemizde din diye de dini açıklayan, anlatan, öğreten Din hadisileri yerine siyasi iktidarların ve yandaşlarının öğrettikleri şeyler öğrenilince de ortaya din diye dindışı, İslam diye İslamdışı şeyler yani en başta tutarsızlık, mantıksızlık çıkıyor.
 
Din din hadisileri'dir, başka birşey değil yani ne tapmak ne dua ne ibadet ne hayır işleri ne lokma ne helva ne başka birşey. Bu yüzden ki hadis de 'Din bilimdir, bilim yoksa din de yoktur' der; yani bunun bir anlamı da şudur: 'Din bilimdr, bilimle işin yoksa dinle de işin yoktur'. Ancak siyasi iktidarlar ve yandaşları yani kurulu düzenciler ya da dini siyasete ve ticarete araç yapanlar bunun öğrenilmemesi için ellerinden geleni yaparlar.
 
Yandaşlık gözü kör, kulağı sağır eder ve beyinin kuruyup çöle dönmesine neden olur.
 
İnternete bakın: 'Ben Allah'tan korkmam çünkü Allah korkulmaz, sevilir' diyen, sayısız İslamcı, Müslüman yazıları bulursunuz.
 
Zaten Din hadisileri de diyor ki 'Din bilimdir, ahlaktır, vicdandır, merhamettir, dostluktur, sevgidir'. Öyleyse Allah'tan niye korkulsun, İslamiyet din ise?
 
Ancak tuhaf ki iktidar yandaşı İslamcılar, Müslümanlar 'Ben Allah'tan korkmam çünkü Allah korkulmaz sevilir' deyince hata, yanlış, gaf sayılmayan ya da olmayan bu söz siyasi muhalif Müslümanlarca bile söylenince hemen yanlış, hata, gaf sayılıyor. Neden bu? Öncelikle dinin Din hadisleri olarak değil siyasi ve ticari tercihler egemenliğinde öğretilmesi; ikincisi ise gözleri kör, kulakları sağır eden, beyinleri kurutan yandaşlık.
 
Dinli olmak istiyorsanız, dini öğrenmek istiyorsanız, din istiyorsanız önce Din hadisileri'ni öğrenmeniz, sonra da yandaş değil tarafsız olmanız gerekiyor.
 
Yahu; din bilimdir, ahlaktır, vicdandır, merhamettir, kardeşliktir, dostluktur, barıştır, sevgidir; neden, niçin korkulsun bunlardan, dinden?
 
Dinden korkulmaz, din sevilir çünkü o bilim, ahlak, vicdan, merhamet, kardeşlik, dostluk, barış, sevgidir. Bu durumda açık ki gafı yapan 'Ben Allah'tan korkmam' diyen, Chp genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu değil, Din hadisileri'ni bilmeden kendilerini dinli sanan, dini bildiklerini sanan kişilerdir.
 
Yani dinden korkan kişi zaten dini bilmiyor demektir ve okuldan ya da aşıdan korkan öğrenciye benzer.
 
Yani ya Allah'tan korkmamayı gaf sayıyorsanız dini bilmiyorsunuz demektir ya da dininiz dini bilim olarak değil de korkmak olarak öğretiyorsa din değil demektir.
 
Bir de bilim ve din adına şu acı gerçek var: Muhaliflerinin hatalarını görenler acaba yandaşlarının hatalarını neden hiç görmezler ya da görmezden gelirler?
 
Bilim ve din der ki: İnsan yandaş olacağına daş olsun daha iyi.
 
Herzaman derim: Din en doğru olarak ancak dinsizlerden öğrenilir ki bu yüzden peygamberlere de zaten başta hep 'dinsiz' denilmişti.
 
Şunu asla unutmayın: Yandaş olanın dini de bilimselliği de alimliği de olmaz.
 
Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız, hiçbir dinden olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 17.3.17/09.50

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Toplam blog
: 9086
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 236
Kayıt tarihi
: 02.03.12
 
 

'Uysal vatandaş değilim ben/ Ruhunuza ağır, kaba taş gelirim ben/ Bir yağdan aldım, bir baldan/ Y..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster