Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Haziran '20

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
37
 

Allah tövbe edeni affeder!

Şu an 64 yaşımdayım. İtiraf etmeliyim ki belli bir yaşa kadar bilmeden, cahillikten ve hatta akılsızlıktan dolayı birçok günah işledim! Sonra yaklaşık 40 yaşlarımda aklım başıma geldi ve ben eyvah neler yaptım diye endişeye kapıldım. İşte o zaman bir meslektaşımın da telkinleriyle dinimizi öğrenmeye ve yaşamaya karar verdim. Tabi bu başlangıçta hiç de kolay olmadı. Önce işe kutsal kitapları okumaya başladım. Başlıca Kuran ve İncil'i okudum. Tevrat hakkında da bilgilendim. Kuran-ı Kerimin tefsirini iki farklı kaynaktan defalarca okudum. Sonuçta şunu gördüm ki kişi işlediği günahlardan dolayı Allah’tan af ve mağfiret dileyip bir daha aynı şeyleri yapmamaya söz verirse işlediği günahlardan kurtulabiliyor. Bu bilgi beni çok rahatlattı. Bugün de bu konuyla ilgili Kuran'daki aşağıdaki ayeti ve tefsirini okudum ve içim bir kere daha ferahladı. Siz de okuyunca ne demek istediğimi anlayacaksınız. 

Nahl suresi 119. ayet meali (anlamı)

“Sonuç olarak senin rabbin cahillikle kötülük işleyen, ama bunun ardından tövbe edip kendilerini düzeltenlerin yardımcısıdır; onların bu dönüşünden sonra, bilesin ki, artık rabbinin mağfiret ve rahmeti de çok geniştir.”

Tefsiri (açıklaması)

“Cahillikle” ifadesi, “yapılanın kötülük veya günah olduğunu bilmeden” manasında olmayıp, “bildiği halde iradesine hâkim olamamak, bilgisini uygulamamak, nefsine uyup kötülük yapmak yüzünden” anlamında kullanılmıştır. Bununla birlikte ayette cahillik kavramının kullanılması, bir başka açıdan, bütün kötülüklerin temelinde bilgisizlik bulunduğuna işaret eder. Çünkü iyilik ve kötülüğün sebepleri, mahiyeti ve sonuçları hakkında doğru ve yeterli bilgiye sahip olanlar, ayrıca kötülük eğilimlerini dizginlemenin yol ve yöntemlerini bilenler, kararlarını doğru verip iradelerini doğru yönde kullanma imkânına da sahip olurlar. Her şeye rağmen, bir önceki ayette de işaret edildiği gibi Allah’ın muradı insanlara kötülük etmek değildir; O, insanları cezalarla tehdit etmekle onların kendilerini düzeltmelerini istemiştir. Kötülükler cezasız kalırsa hayatın anlamı kalmaz. Ama eğer insanlar kötülüklerden dönüp hallerini düzeltirlerse Allah’ın onlardan bekledikleri gibi hareket etmiş olacaklarından, önceki kötülükleri hususunda O’nun af ve merhametine de mazhar olurlar. Bu dönüşü gerçekleştirmeleri halinde Allah onları, kendisine karşı nankörlükleri yüzünden tattırdığı açlık, korku vb. dünyevî musibetlerden kurtaracağı gibi ahirette azaba uğramaktan da koruyacaktır. Allah’ın, burada görüldüğü gibi insanlara her vesileyle rahmet ve mağfiretinin genişliğini hatırlatması, onlara kötülüklerinden vazgeçmeleri noktasında bir arzu, ümit ve irade aşılamayı hedeflemektedir.

(Kaynak: Kur'an Yolu Tefsiri Cilt: 3 Sayfa: 449-450).

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Dinimizin güzelliklerini bize gösteren yılmayan, sıkılmayan insanlardan allah razı olsun. Herkessin çevresinde böyle insanlar olsun doğrudan şaşırtmasın inşallah :) Tam bu hislerdeydim. İyi denk geldi. Kaleminize sağlık..

Büşran Betül Kaya 
 09.06.2020 17:52
Cevap :
Sizden de Allah razı olsun Büşran Hanım. Yolunuz açık ve aydınlık olsun. Övgüleriniz için de çok teşekkür ederim. Bu güzel düşüncelerinize layık olmaya çalışacağım. Sağ olun, var olun.   10.06.2020 11:41
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 489
Toplam yorum
: 3082
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 276
Kayıt tarihi
: 24.01.09
 
 

Tıp doktoru.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster