Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Şubat '08

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
71158
 

Allahü ekber ( Tekbir) anlamı

Allahü ekber  ( Tekbir) anlamı
 

Arapça asıllı olan bazı dini kelimeleri sıkça kullanırız. Yaklaşık anlamını da biliriz, fakat kaynağı ve Kuranî dayanağı ve tam anlamı hakkında yeterli bilgiye sahip olamayabiliriz.

İşte bunlardan birisi: Allahü ekber sözcüğü. Yaşça büyük olmak, yaşlanmak, büyüklenmek, şerefli olmak, iş zor ve ağır gelmek anlamındaki ‘’ k-b-r ‘’ kökünden gelen ve sözlükte, bir şeyi büyük yapmak, ululamak, büyük görmek anlamlarına gelen tekbir kavramı, din terimi olarak ‘’ Allah’ı yüceltmek, Allahü ekber ( Allah en büyüktür, Allah her şeyden daha büyüktür ) diyerek, Allah’ı ‘’ azamet ve gururlanma kaynağı olarak ‘’ anmak demektir.

<ı>

‘’ Tekbir ‘’, Allah’ın bir emridir. ( 74/3, 17/111 ) Bu emri yerine getiren insan, eş, çocuk ve ortak edinme, acizlik, noksanlık, haksızlık, zulüm v.b. O’na layık olmayan sıfatlardan Allah’ı tenzih etmiş ( arındırmış ) olur. Allahü ekber cümlesi, Allah’ı yüceltmede en belirgin bir ifadedir. Dinin direği ve ibadetlerin başı olan namaza ‘’ tekbir ‘’ ile başlanır. Beş vakit okunan ezanda günde 30 defa Allahü ekber cümlesi tekrar edilmektedir.

Kur’an’da geçen ‘’ kebbir ‘’ emrinde ‘’ namaz kıl ‘’ anlamı da vardır. Namaza giriş tekbiri, namazın farzlarından biridir. Bakara Suresinin 185. ayetinde geçen tekbir emri ile bayramlarda tekbir getirilmesinin kastı da söz konusudur. Ramazan ve Kurban Bayramı namazında birinci rekatta Fatiha’dan sonra 3 defa, ikinci rekatta zammı sureden sonra 3 defa, Allahü ekber diyerek tekbir alınır. Bunlara zevaid ( fazlalık, ilave ) tekbirleri denir. Selamdan sonra hutbe içinde ve hutbe sonrasında, ‘’ Allah en büyüktür, Allah en büyüktür. O’ ndan başka İlah yoktur, sadece O vardır. Allah en büyüktür ve her türlü övgü Allah içindir ‘’ anlamındaki, ‘<ı>’ Allahü ekber, Allahü ekber, lâilâhe illâlâhü vallâhü ekber, ve lillâhi’l-hamd ‘’ denilerek ‘’ teşrik tekbiri ‘’ alınır. Bu tekbirlerin dayanağı da bu ayettir.

Kurban Bayramı’nın bir günü öncesi olan arafe günü sabah namazından, bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar 23 vakit farz namazlarda selamdan sonra bir defa bu teşrik tekbiri alınır.

Eti yenen hayvanlar kesilirken Allahü ekber denir ( 22/37, 6/118, 6/121 )
Allahü ekber sözü aynı zamanda bir zikirdir. Tekbir getiren kimse aynı zamanda ‘’ Allah’ı çok zikredin ‘’ ( 33/41 ) emrini de yerine getirmiş olur.
Tekbir ile Allah’ı tazim/ yüceltme üç şekilde yapılır. Kalp, söz ve amel ( davranış )
Kalp ile tazim; Allah’ın varlığına birliğine ve adil olduğun şeksiz ve şüphesiz inanmak ve Allah’ı gereği gibi tanımaktır.
Sözle tazim; Allah’ın güzel isimleri ve yüce sıfatlarını ikrar ( kabul, itiraf ) etmektir.
Amel ile tazim; namaz , oruç, hac zekat, dua... gibi İslam’ın yapılmasını ön gördüğü iyi davranışlarda bulunmak ve ibadet etmektir.

Not: Bu yazının hazırlanmasında Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınlarından DİNİ KAVRAMLAR SÖZLÜĞÜ isimli eserden yararlanılmıştır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bence Allah'ı yüceltmek Allah'ı gönülden sevmekten ibarettir. Allah'ı seveceksin bunun için de onu çok anacaksın ve sonra da öğütlerine harfiyen uyacaksın... Kinden nefretten öfkeden düşmanlıktan tamamen ve gönülden vazgeçeceksin doğru sözlü olup daima iyilik edeceksin ve barışı destekleyeceksin ve onu asla bozacak davranışlar içine girmeyeceksin... Öyle avaz, avaz"Alla-hü ekber" diyerek insanları korkutarak Allah'a yaklaşmaya çalışmak sonunda bir sürü sözde Müslüman ortaya çıkarmak demektir. Allah Lokman suresinde "yürüyüşün doğal olsun sesini yükseltme alçak gönüllü ol" diye öğütte bulunurken bu avaz, avaz "Allah!" diye bağırıp sonra da her türlü Allah öğüdü karşıtı işler yapmak ne derece bağdaşıyor ki? hele son günlerde şu İŞD denilen örgüt ne yapıyor böyle? "Allah!" bağırıp insan kesiyor! Allah diye bağırmakla Allah sevgisi asla bağdaşmaz kardeşim bence durum bu... Hem hangi olgun kişi kendisinin yüceliğinin ulu orta bağırılmasından hazzeder ki Allah hazzetsin? Bütün sıkıntı bu!

Halil Güven (Sökeli) 
 17.10.2014 10:18
Cevap :
Halil Bey Kardeşim Konuya değerli katkınız için teşekkürler. Allah'a emanet olun. Selam, sevgi ve saygılarımla  17.10.2014 14:01
 

Evet Allah razı olsun.Bu çok büyük bir kelimedir.Ekberu ,Kebir,Kibriya,Tekbir,kibir ,kabir,hep bu anlamlar bu kök etrafında dpolaşır durur .Ve beşere göre vasıflanır .Başına gelen Elif kendinden sonrakiyle birleşmez.bu da Allahın vahit üs samed ün suphanun dan dır sadece eklemek değil tasdiklemek ve size şahitlk açısından yazdım .Allah sayinizi Zayi etmesin ve İlmi çalışmalarınızda hidayetini vasıtasız sunsun efendim zaten Kuranın aşığısınız belli ve onu ne kadar övsek azdır .Ve Allah kelamını yAZAN DAİMA OKUNMALIDIR İNADINA ...Dini alet edenlere inadınaa...

ütopik 
 21.02.2008 12:03
Cevap :
*** İlginiz ve içten yorumunuz beni mutlu etti. Teşekkürler. Selam ve saygılar ***  21.02.2008 15:13
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1592
Toplam yorum
: 2082
Toplam mesaj
: 170
Ort. okunma sayısı
: 1841
Kayıt tarihi
: 18.08.07
 
 

Bir Kur'an sevdalısı, İslamda Kur'an'dan başka referans tanımayan,  amatör bir araştırmacı. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster