Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Mayıs '10

 
Kategori
Doğal Hayat / Çevre
Okunma Sayısı
578
 

Allianoi için dur de!

Allianoi için dur de!
 

Allianoi Bergama'nın güzel kızı. Bergamon, eşşiz güzelliklerin kendini sunduğu mekan. Suyun havanın ve felsefenin buluştuğu muhteşem şehir.

Allianoi, Bergama’nın 18 km Kuzeydoğusu’ndaki 2000 yıllık antik sağlık yurdu..Gladyatörlerin tedavi edildiği kutsal mekan...

Allianoi 1. derece arkeolojik sit alanı olmasına rağmen baraj sularının altında bırakılacak.

Güzel topluluklarla buluştuk Allianoi'de. İzmir’den İstanbul’dan ve çeşitli üniversitelerden insanlarla gelmişti. Allianoi'ye için yürürüdük, söyleştik.

İzmir’in Bergama İlçesi sınırları içinde, Bergama-İvrindi karayolunun 18. km'sinde, Bergama'nın kuzeydoğusunda, Yortanlı Barajı gölet alanının tam ortasında, Paşa Ilıcası Mevkii’nde Allianoi. Allianoi, su anda dahi kullanılabilir ve 47 derece sıcak su kaynağına sahip.

1998 yılından bu yana da Paşa Ilıcası merkez olmak üzere baraj gölet alanı içinde kalan alanda kurtarma kazı çalışmaları devam etmekte imiş.

Baraj Gövdesi ve çevre ile bağlantısını sağlayacak yol yapım çalışmaları halen devam etmekte. Proje aynen uygulandığı takdirde, baraja su toplanmaya başlandığı gün Allianoi tamamen su altında kalacak.

Yağış rejimi ve bitki örtüsü ile bağlantılı olarak yaklaşık 40-60 yıl arasında ömrü olduğu düşünülen barajın gölet alanında bu süre zarfında alüvyon birikeceği öngörülüyor.

Bu Allianoi yaklaşık 12- 15 m.’lik alüvyon dolgu altında kalacağı anlamına geliyor. Oysa baraj zemini 18 metre derinleştirilse Allianoi kurtulacak..

Danıştay 6. Dairesi, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulunun 04.10.2006 tarih ve 717 Sayılı baraj alanlarından etkilenen taşınmaz kültür varlıklarının korunması ile ilgili ilke kararının 2.ve 3.maddesini iptal etmesi yeni umutlar yeşertti. Ancak baraj için sureç devam ettiriliyor.

Su için kurulan Allianoi sular altında kalmasın…

http://www.allianoi.org/tu/son-haberler/allianoi-icin-cagri.html

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

o güzelliklerin kıymetini bilen güzel insanlarda kalsın; yanınızdayız; saygı ve sevgilerimle....

Şahin Yamaner 
 27.05.2010 22:55
Cevap :
selamlar sevgiler ..  27.05.2010 23:52
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 443
Toplam yorum
: 1131
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 1222
Kayıt tarihi
: 13.09.07
 
 

MB zengin kültürel bir eksen; düşüncelerimizin buluştuğu, tartıştığımız, birbirimizi etkilediğimi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster