Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Şubat '08

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
267
 

Almancı Türkler

Almancı Türkler
 

Başbakan Erdoğan Almanya'yı sarstı. Almanlar, şimdiye kadar pek de farkında olmadıkları bir "Türk insanı" gerçeğiyle yüzleştiler. Bu nedenle, Alman Başbakanı Merkel, ilk defa Türkler için, "Ben onların da başbakanıyım." demek zorunda kaldı.

Başbakan Erdoğan'ın Türklere yönelik, "Entegre olun ama asimile olmayın." sözü, Alman medya ve siyasetinde hala tartışılıyor.

Belki de elli yıl sonra, ilk defa bir Türk Başbakanı bu ölçüde kuvvetli bir vurguyla Almanya'daki yurttaşlarımıza sahip çıkıyor.

Esasen, azınlık psikolojisinin de etkisiyle insanımız zaten büyük ölçüde milli ve manevi kimliğini koruyordu. Benim tanıdığım pek çok insan var ki, Türkiye'deyken pek de manevi değerlere aldırmazken Almanya'ya gidince daha bir dindar oluverdi. Aslında bugüne kadar "Almancı" denilerek dışlanan bu insanlar, kendi kimlik ve kişiliklerini koruma yönünden, anavatanlarının pek bir yardımını görmeksizin ayakta kalmayı başardılar. Zamanla en pis işleri yapan "aşağıdakiler" olmaktan da kurtulup işveren konumuna bile geldiler.

Arkadalarında güçlü bir devlet desteği bulmaları onların oradaki konumunu daha da güçlendirecektir. Kendilerini daha "sahipli" hissedecekler, yaptıkları işlere daha bir güvenle sarılacaklardır.

Türkiye'de ise, "Bu başbakan yapıyorsa ben karşıyım." anlayışını terkedemeyenler, böyle bir durumda bile, "milli bir tavır" takınmaktan uzak kalabiliyorlar.

Başbakan'ın kendi insanlarına karşı "asimile" olmayın çağrısını, tıpkı Alman siyasilerin anladığı gibi anlayabiliyorlar.

İnsanımızın Almanya'ya gidip de bunca zaman "Almanlaşmamasını" medenileşme eksiği gibi görebiliyorlar. Zaten, Türkiye'nin aristokrat çevreleri de, bu ülkenin insanını milli ve manevi değerlerinden uzaklaştıramamış olmaktan müşteki..

Kolay değildir efendiler, kolay değildir, insanları değiştirmek..

Bakın biz sizleri bunca zaman "Türk"leştirebildik mi..!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bir kere yazınızın başlığı aşağılayıcı. "Almancı Türkler" ne demek? Alman mı alıp satıyor bu insanlar? "Gurbetçiler", "Almanya'da yaşayan Türkler" diyebilirsiniz. Kim dışlamış bunları? Siz mi? Biz buna kıskançlık desek daha doğru olur. Sizler burada siyah beyaz kullanılmış televizyonları kapışırken Almanya'daki Türkler renkli TV kullanıyorlardı. Sizler bu güzel ülkede birçok şeyden mahrumken onların getirdiği hediyeleri kapışmak için sıraya giren sahte dostlar vardı. Almanlar hiçbir zaman Türklerin Almanlaşmasını istemedi. Sadece Almanya'daki yaşama uyum sağlamalarını istedi. Bunda da haklıydılar. Ama vatandaşlarımızın birçoğu uyum sağlamamakta direndiler. Siz bu ilkel yaşama sıkı sıkıya sarılmayı mı methediyorsunuz? Başbakanı günahım kadar sevmem. Ama yazınızın bu bölümü çok doğru. Ludwigshafen'deki kundaklama olayından sonra Münih'e gitmeden Ludwigshafen'e uğraması, oradaki konuşmaları, Akabinde Berlin'de Merkel ile konuşması hepsi güzel davranışlardı. Türkleşmeyenler kimler acaba?

Mustafa Mumcu 
 17.02.2008 20:58
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1645
Toplam yorum
: 4269
Toplam mesaj
: 224
Ort. okunma sayısı
: 797
Kayıt tarihi
: 19.01.08
 
 

Edebiyat, kamu yönetimi ve gazetecilik tahsili... 27 yıllık eğitimcilik hayatından sonra emeklili..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster