Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Eylül '13

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
193
 

Almanya'da Elit Zenginler zengilleşirken, yoksullar yoksullaşmakta

Almanya'da Elit Zenginler zengilleşirken, yoksullar yoksullaşmakta
 

Almanya'da Elit Zenginler zengilleşirken, yoksullar yoksullaşmakta

Dr.İsmet Turanlı

İskandinav ülkelerinden sonra Almanya sozial adaletin en kuvvetli olduğu biliniyordu. Zengin elitlerle, yoksul halk arasındaki sosyal ve mali makasın en dar olduğu söyleniyordu. Fakat son senelerde karşılaşılan finanz krizleri ve anketler gösterdiki hakikatte elit zenginler, diğer kapitalist ülkeler gibi zenginleşirken, yoksul seviyede ki halk kütleleri daha da yoksullaşmıştır. Halk bu duruma bilinçlenirken, anketlerde gösteriyor ki bu zenginliği elitler hiçte hak etmiyorlar.

Allensbach enstitütüsünün anketlerine göre Alman halkının % 85 i Menajerlerin hakettiklerinin çok üstünde para kazanmaktalar. % 69 u ise bu durumun ahlaki bir problem olduğunu, % 63 ü ise nalıncı keseri gibi kendi menfeatlarını düşündüklerini ve aç gözlü olduklarına inanıyor. Kapitalizmin haksız kazançların sağlanmasına sebep olduğuna inanıyor, halkın % 70 i. %64 ü son 4-5 sene zarfında sozial adaletin bozulduğuna inanıyor. Daha kötüsü % 79 bu bozukluğun gittikçe artacağı ve halkın buna tahammül edemiyeceğidir. (Allensbach 2013)

Halkın 5 te bir üst tabakası % 75 durumundan memnun iken, alt tabaka 1990 da yaşamından % 42 si memnun iken son senelerde bu memnuniyet nisbeti % 23 e düşmüştür. Devletin müdahelesi ile elitler haksız kazançlar sağlamakta ve halkın 2/3 ü ise yoksulluğun dahada arttığıdır. 90 lı senelerin ikinci devrinden itibaren elitlerin gerek maaşları ve gerekse emeklilik tazminatları haksız bir tarzda yüksek çıkış yakalamıştır. Diğer taraftan dar gelirliler ve fakirlerin sayısı artmıştır. DAX konzernin idarecileri senede 3.14 milyon Euro kazanmakta. Başkanları ise 5,1 milyon senelik geliri vardır. VW yönetmenlerinin senede 7,3 milyon kazandıkları ve kazanç makası 14 misli bir açılma göstermiştir. 2011 de bu fark 54 misline çıkmıştır. 2004 de milyarder sayısı 80 iken, 2012 de mali kırize rağmen milyarder sayısı 115 e yükselmiştir. Milyarderlerin çoğuda vergiden kaçırmak için servetlerini (75 milyarlık) İsviçredeki bankalara yatırmışlardır. Yoksulluk % 10,6 idi 2000 senesinde , 2010 da bu seviye % 15,3 e çıkmış.Yoksullar arasında işsizlerin sayısı 2004 de %41 iken 2009 da %70 e çıkımıitır. Bazı şehirlerde yeni doğan 5 çocuktan 2 si yoksulluk içinde büyüyecektir. Sozial yönden eşitsizliğin artmasına iktisadi politikaların hatalı yönlendirilmesinden doğduğunu iktisatçılar izah ediyorlar.

Almanya'daki bu bozulan durumu anlatmamın sebebi durumdan haberdar olmayanları uyandırmak, daha da önemlisi Türkiye'de bu durumun daha fahiş bir tarzda geliştiğine dikkatinizi çekmektir.

Geçen senelerdede ‘’Paranın foyası çıktı’’ diye ,’’ sadakaya muhtaç kılınmak’’ hakkında makaleler yazmıştım. Geçenlerdede KOÇ ailesi hakkında yazdım. Boğaziçindeki yalı zenginlerinin çoğalması mukimlerinin çok çalışkan veya çok akıllı olmalarından ziyade sistemin bu bozukluğu tetiklediğini açıklamak içindi. Ben ne zengin düşmanıyım nede komunistim. Fakat ELİTLERİMİZİN hiç olmazsa bu barış sürecinde doğu ve güneydoğu, yani coğrafi Kürdistana gidip oradaki yoksulluğu bizzat görmelerini istediğimdendir. Hele hele İstanbula LÖK gibi çöreklenmiş köşe yazarlarının afaki makaleler döşeneceklerine empati duygularını harekete geçirmelerini diliyorum.

Siyasilerimizinde Suriye ile Mısır’la uğraştıkları kadar Kürdistanlada özdeşlemelerini, Kürtçe öğrenmelerini canı gönülden rica ediyorum.

Körlere ve sağırlara bir diyeceğim yok.!!!

Dr.İsmet Turanlı. Köln.06.09.13 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 41
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 76
Kayıt tarihi
: 31.05.13
 
 

Emekli Tıp Doktoru ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster