Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Eylül '09

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
663
 

Almanya'da töre cinayeti

Almanya'da töre cinayeti
 

Mrb Canım , 20/03/2006

Bugün beni çok etkileyen bir olay oldu. Akşam okuldan çıkıp Obenhand Sokağı'ndaki durakta otobüs beklerken gerçekleşti. Hava kararmak üzereydi. Ben biraz geç kalmıştım. Okuldaki işlerim geç bitmişti. Sokak çok kalabalık değildi. Durakta da fazla kişi yoktu. 246 nolu otobüs göründü. Durağa doğru yaklaştı. Önden bir iki kişi indi. Onların arkasından esmer uzun boylu, kapkara gözleri , ürkek bir kadın indi. Biraz makyajlıydı . Türk olduğunu hemen anladım hissettim . Bir anda bir patlama sesi, silah sesi yerimden sıçrattı. Sesin geldiği tarafa doğru baktığımda orta boylu geç birinin hızla uzaklaştığını fark ettim .

Sonra biraz önce otobüsten inen kızın önümde yığıldığını fark ettim. Göğsünü tutuyordu. Hemen eğildim. İlk anda gittiğim İlk yardım kursunda anlatılanları gözden geçirdim. Ambulansı ararken bir yandan da bilincinin açık olup olmadığını anlamak için yaralıya sesleniyordum. Hiçbir tepki vermiyordu. Nabzını kontrol ettim . Nabzı atıyordu. Ölmemişti sevindim. Orada bulunan bayanlardan birinin boynundaki fuları istedim. Yarasının üzerine tampon yapmaya çalıştım. Bu arada etraf kalabalıklaşmıştı. Bir trafik polisi yaralının etrafını boşaltıyordu. Birkaç dakika içinde ambulans geldi. Yaralıyı götürdü. Gitmeden önce bir an ona dokunduğumda ölmüş olduğunu anladım .

Sonrasında ifademiz alınmak üzere karakola götürüldük. Ertesi gün okula gittiğimde herkes bu konuyu konuşuyordu. İsmi Hatun Sürücü ‘ymüş . Ailesi burada Tempelhof ‘ ta yaşıyormuş. Alman gazeteleri cinayeti manşetten vermişti. Küçük yaşta halasının oğlu ile evlendirilmiş. Türkiye'ye gitmiş eşiyle anlaşamamış, eşinin ailesine uyum sağlamadığı için Berlin’ e dönmüş. Bir oğlu varmış . Oğlu ile birlikte bir Hıristiyan yurdunda kalıyormuş. Oğluna bir gelecek sağlamak için bir yandan çalışıp bir yandanda meslek okuluna gidiyor. Mühendis olmak kaderini değiştirmek için sürekli çalışıp didinip duruyormuş Kendi ayakları üzerinde durmaya çalışıyormuş. Alman bir sevgilisi varmış. Onu tutuklamışlar

Beni en hayrete düşüren şey okuldaki yaşları 16-17 arasında olan Türk öğrencilerin "Alman karıları gibi yaşıyordu . ‘Kötü kadın ’ olmuştu" demeleriydi.

Olayla ilgili bir çok şey söyleniyor. Sana anlatacaklarım bu kadar bir gelişme olduğunda sana bildireceğim . Ben çok sarsıldım bu olaydan . Durağa gittiğimde bugün. Yeniden yaşadım sanki bir gün öncesi yaşananları .

Hoşçakal görüşmek dileğiyle .

Mrb canım , 12/02/2007

Tanık olduğum cinayetin üzerinden 11 ay geçti. Dava sonuçlandı. Hatun Sürücü’ nün en küçük erkek kardeşi. Hatun’ u öldürmekten 9 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı. Azmettirdiği düşünülen iki ağabeyi ise ceza almadı.

Olay şöyle cereyan etmişti. Ailesinden ayrı yaşayan Hatun Sürücü'yü ailesi Türk bir kadına yakışır şekilde kendileri ile yaşaması konusunda sürekli uyarıyormışlar. Hatun ise aldırmamış. Kardeşleri sürekli sevgili değiştirdiğini kendilerini rezil ettiğini söylüyormuşlar. En son olarak Hatun'u görüşmek amacıyla evlerine çağırmışlar. İki erkek kardeşi gözcülük yaparken en az ceza alacağını düşündükleri 18 yaşındaki kardeşlerine de vurdurmuşlar. Ama küçük kardeş en ağır ceza ile yargılandı.

Alman hakim ve savcıları töre cinayeti olaylarında hafif cezalar veriyorlarmış genelde ama bu olay toplumda infial uyandırdığı için en ağır ceza ile cezalandırıldı. Mahkemeye bende tanık olarak katıldım. Mahkemede beni en çok etkileyen şey Hatun'un kardeşlerinin mahkeme sırasında çok rahat olmaları ve sürekli şakalaşıp gülüşmeleriydi. En son karar açıklandıktan sonra kızkardeşi gazetelere zafer işareti yaparak poz vermişti. Erkek kardeşinin az ceza almasına sevincini dile getiriyordu. Almanya'da yaşayan aileler Hatun'un ailesine çok tepki gösterdiler.

Hatunun ailesi çocuğunun velayeti almak istiyor şimdi. Hatun'un farklı bir geleceğe sahip olması için çalıştığı çocuğuna. Annesinin katilleri, ölüm emrini veren kişiler bakacak. Eğer başvuru kabul edilirse:(

Hatun ailesinin kendisi için seçtiği hayatı kabul etmemişti. Kendi yaşamını kendi kurmak istemişti. Ama ne yazıkki ailesi bunu hazmedemedi sanırım . Almanya da yaşayan genç Türk kızlarına evlenecek kişiyi seçmelerinin en doğal hakkı olduğu anlatılmalıdır. Erkek kardeşlerede kızkardeşlerinin namuslarından kendileri sorumlu olmadıkları. Ben elimden geldiğince öğrencilerime anlatmaya çalışıyorum . Benim öğrencilerim 4. Kuşak Türkler Almanyada yaşayan. Onlarda araya sıkışmış kalmış . Töre cinayetlerinin en çok Avrupa'ya göç etmiş Türklerde karşılaşıldığını biliyor muydun?

Davaya bir üst mahkemede bakılacak. Ama Hatun öldü ne yazık ki. Oğluda bir Alman ailenin koryuculuğunda herkesten gizlenen bir yerde yaşıyor .

Hoşçakal canım

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 72
Toplam yorum
: 165
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 3712
Kayıt tarihi
: 20.09.09
 
 

Evli bir çocuk annesiyim. Eğitim alanında çalışıyorum. Felsefe, sosyoloji, edebiyat alannda atöly..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster