Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Mustafa Orhan Ertuğruloğlu

http://blog.milliyet.com.tr/oertugruloglu

07 Ekim '15

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
30
 

Almanya’da ve Hollanda’da sıcak kış

Almanya’da ve Hollanda’da sıcak kış
 

Almanya'yı ve Hollanda'yı sıcak bir kış bekliyor


 
Almanya’ya sadece bu yıl içinde en az bir buçuk milyona yakın mülteci gelmesi bekleniyor. Bu rakam, Rotterdam ile Amsterdam’ın toplam nufusundan fazla. İlk kez Merkel, Doğu Alman yönetimi başkanı ile ciddi biçimde ters düştü. Koalisyon ortakları ve hatta kendi partisi içinde desteği kaybediyor.
 
Sağ ve sol partiler mülteciler için üst sınır konmasını istiyor. Sosyal Demokrat Başbakan yardımcısı Sigmar Gabriel “ Hızla kapasitemizin sınırına yaklaşıyoruz “ diyor ve “ vatandaşın endişelerinin gözardı edilmemesini “ istiyor.
 
Merkel ise bildiğini okuyor ve anayasanın üst sınır diye bir şey tanımadığını söylüyor. Merkez koalisyondaki siyasetçiler farklı düşünüyor. Hükümet ortağı SPD’nin meclis grubu başkanı Thomas Opperman mültecilerin sınır dışında belli yerlerde toplanmalarını ve buradan seçilmelerini savunuyor. Bavyera ‘nın muhafazakar CSU partisi mültecilerin kesinlikle Almanya’ya gelmemesini ve iltica hakkının kaldırılmasını istiyor.
 
Merkel’in seçtirdiği Cumhurbaşkanı Joachim Gauck da geçtiğimiz hafta sonu Frankfurt’ta alarm zilleri çaldırdı. Doğu Almanya ile Batı Almanya’nın birleşmesinin 25’nci yıldönümü kutlamalarında eski papaz, mültecilerin uyumunun, iki Almanya’nın birleşmesinden daha sancılı olacağına dikkat çekti.
 
Merkel ise “Uyumu Başaracağız” diyor. Buna Almanlar’ın çoğu inanmıyor. Nitekim Merkel’in popülaritesinin düşüşü de bunu kanıtlıyor. Pazartesi günü, sadece Suriye ve Afganistan’dan gelecek mülteci sayısı tahminleri yayınlandı. 
 
Aile birleşmesiyle birlikte bunların 6 milyonu bulacakları tahmin ediliyor. Şimdi bile mültecileri yerleştirecek yer bulamayan Alman şehir ve köyleri için sözkonusu rakkam lojistik bir felaket demek. Öte yandan huzursuzluk giderek büyüyor ve neticede her gün aleyhte gösterilerin ve kundaklanan mülteci kamplarının sayısı kabarıyor.
 
HOLLANDA’YA GELİNCE
 
Mülteci krizi dolayısıyla Yabancı ve İslam karşıtı söylemleriyle bilinen PVV partisi ve lideri Wilders’in popülaritesi artıyor. Wilders’in eleştirileri eskiden umursanmıyordu. Şimdi artık PVV'nin ve Wilders'in saldırıları , baş ağrısı vermeye başladı.
 
PVV, mültecilerden şikayetçi olanlar için bir başvuru merkezi açtı. Açılışı yapan Wilders “ insanlar mülteci tsunamisinden rahatsız olduğu için bu merkezi açtık” dedi. Meskenlerin İlticacılara verilmesi nedeniyle Hollanda'da çekilen konut sıkıntısını , Breda'da akşam sokağa çıkan kızı mülteciler tarafından cinsel tacize uğrayan annenin şikayetini örnek verdi. 
Uyum Bakanı Asscher de vatandaşın mülteci sorunundan duyduğu endişeyi ciddiye aldıklarını söyledi. “Wilders’in fikirleri kendine kalsın. Mülteciler çevreyi rahatsız ediyorlarsa polis çağırın. “ dedi. Asscher buna ek olarak Wilders’in aynı duyarlılığı mültecilerin kaldıkları yerlere gamalı haç çizenlere karşı da göstermelerini istedi. 
 
Öte yandan dün akşam, 140 nufuslu Oranje köyünde olaylar oldu. Bakan Yardımcısı Dijkhoff , vatandaşlar tarafından protesto edildi. 140 nufuslu köye 1400 mülteci yerleştiriliyor. Bakan’ın arabasının önüne yatan bir kadın, polis tarafından tartaklanarak yolun üzerinden kaldırıldı. Karga tulumba götürülürken çığlık çığlığa bakan yardımcısını protesto eden ve kolu kırılan kadının görüntülerini TV’ler baş haber olarak verdi.
 
KISACASI ALMANYA'YI VE HOLLANDA'YI SICAK BİR KIŞ BEKLİYOR.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 36
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 100
Kayıt tarihi
: 19.05.14
 
 

1964 Yılında Ankara ODTU ve 1971 yılında Birmingham Universitesi'nden mezun oldum..4 yıl TRT'de r..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster