Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Kasım '11

 
Kategori
Geri Dönüşüm
Okunma Sayısı
9294
 

Alo Atık Yağ

Alo Atık Yağ
 

 
Bundan iki yıl önce haberdar olmuştum böyle bir hattın varlığından. Bir arkadaşım bahsetmişti; kızartma yağlarını lavaboya dökmeyip biriktiriyor ve üç kiloya ulaştığında ilgili yere telefon edip almalarını istiyordu. İlgili yer, atık bitkisel yağları bio dizele dönüştüren bir tesisti. Yağları topluyor ve yeniden kazanımını sağlıyorlardı. Yeniden kazanımın yanısıra yağlar yeraltı sularını kirletmiyordu. Çünkü bir kilogram yağın kirlettiği su miktarı tam bir milyon metreküptü.

Doğayı yıllar boyunca düşüncesizce ya da bilinçsizce kirlettik. Plastikleri çöpe attık, yağları lavaboya döktük, kağıt ve camları dönüşüm kutuları yerine çöpe attık. Ama bunun bedelini ödüyoruz. Daha çok da gelecek nesiller ödeyecek. Yani çocuklarımız ve torunlarımız.

Denizli'de sekiz yıl kadar önce katı atık dediğimiz plastik atıkların toplanmasına başlandı. Atıklar haftanın iki günü toplanıp dönüşüm tesislerine götürülüyor ve yapılan işlem sonucunda yeniden kullanmaya uygun hale geliyordu. Ben ilk günden itibaren atıkları ayrıştırmaya başladım. Tabii çevremi bu konuda uyarmaya da. İtiraf edeyim; zaman zaman üşendiğim oldu. Çünkü hep kocaman bir poşet oluyordu balkonumda. Süt kutuları, plastik şişeler, tekstil atıkları, naylon poşetler gibi. Ama o durumlarda gözümde hep aynı görüntü canlandı; Küçücük  çocuklar parklarda oynamaya çalışıyor ama başaramıyorlar. Çünkü etraftaki binlerce naylon poşet durmadan ellerine yüzlerine dolanıyor!

Küçük çocuklar kim diyeceksiniz?  Gelecekteki torunlarım!

Atık yağlara dönecek olursak yeniden; dediğimiz gibi bir kilo atık yağ bir milyon metreküp suyu kirletiyor. Ekosistemin bozulmasına zemin hazırlıyor. İleriye dönük olarak hayatı olumsuz etkiliyor. Bu yüzden atıklarımızı mümkün olduğunca ayrıştıralım ve yeniden kullanılmasını sağlayalım. Bu konuda hizmet sunan firmalar var. Devlet lisanslı firmaların yanısıra  bazı belediyeler de aynı hizmeti sağlıyor. Türkiye genelinde bir firma, hangi ilden ararsanız arayın yağınız beş litreye ulaştığında kapınıza kadar gelip alıyor.  İlgili firmaya 444 28 45 numaralı telefondan ulaşılabiliyor. Denizli içinse atık yağları toplayan firmaya 258 il kodundan sonra 371 23 87 numaralı telefondan ulaşmak mümkün.

Daha temiz bir çevre için atık yağlar lavaboya değil ayrıştırmaya diyorum...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Duyarlılığınızı takdirle karşılıyorum sevgili Gülistan hanım. Yazdığınız numarayı cep telefonuma kaydettim. Atık yağlarım 5 kiloyu bulduğunda, ilgili numarayı arayacağım. Cemce sevgilerimle...

Cem Beraat Çamsarı 
 27.11.2011 19:42
Cevap :
Teşekkürler Cem Bey:)  28.11.2011 15:57
 

Değerli bir bilgi. Otel, yatılı pansiyon, yurt, lokanta gibi yerlerde çok birikiyor. Gün içinde kararmadan değişmesi gerekiyor. Ama evlerde de biriktirilebilir. Teşekkürler.

Bosnalı 
 26.11.2011 22:10
Cevap :
Tabii evde biriktirmek hele de az kızartma yapıyorsanız zaman alıyor ama ben yarım ya da bir litre olduğunda arkadaşıma götürüyorum ve gerekli miktarı böyle sağlıyoruz. Teşekkürler efendim.  26.11.2011 22:54
 

Önemli bir konu dikkat çekmenize teşekkürler.Lavobalara akıtılan yağlar,denizlerde balıklar için tehdit oluşturuyor. Ben otelcilik sektöründe çalıştığım için sayın Kuyucak'ın yazdığı yere ulaşması için ev yağlarını otele veriyorum. yani biodizel olarak kullanılması için.. Sevgilerimle Gülistan hanım.

Siel Vertu 
 26.11.2011 19:45
Cevap :
Teşekkürler ve sevgiler Sema Hanım:)  26.11.2011 22:55
 

Sevgili Gülistan Hanım, Yazınız çok bilgilendirici, ben kendi adıma bugün bir şey öğrendim. Ellerinize sağlık, umarım bu bilgileri çevremizle beraber paylaşıp hayata geçirebiliriz. Bilgi bilinipte aynı zamanda uygulanınca daha da anlam kazanıyor... Selam ve sevgiler...

Sündüs Akkaya 
 26.11.2011 10:05
Cevap :
Merhaba Sündüs Hanım, Haklısınız. Uygulamadığımız takdirde bilmenin anlamı kalmıyor. Özellikle yeni nesli bu konuda eğitmemiz gerek. Bu da ebeveynlerin bilinçli davranıp örnek olmasıyla mümkün. Çok teşekkür ediyorum.   26.11.2011 12:26
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 12
Toplam yorum
: 219
Toplam mesaj
: 29
Ort. okunma sayısı
: 7306
Kayıt tarihi
: 24.05.10
 
 

22 yıl eğitimcilik yaptım. Ege'nin güzel kenti Denizli'de yaşıyorum. Evliyim ve iki kızım var. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster