Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Klinik Psikolog Nurcan Arslan Kanber

http://blog.milliyet.com.tr/nurcanarslan

01 Kasım '14

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
26935
 

Aloe vera mucizesi

Aloe vera mucizesi
 

SARISABIR(Lilracease)


Anavatanı Güney Afrika olduğu düşünülen Aloe Vera Amerika’da, Hindistanda’ ve Kanarya Adalarında binlerce yıldır yabani olarak yetiştirİlmektedir.

 Aloe Vera  tedavi edici özelliklerinden dolayı da yüzyıllardır kabul görmektedir. Farklı coğrafyalarda bir çok hastalıkların tedavisindekullanılmıştır. Örneğin Hindistan’da peklik giderici, güçlendirici özelliklerinden dolayı çok eskiden beri kullanılmaktadır. Bitkinin faydalarına o kadar inanılmış ki eski yıllarda reçeteye ilaç diye yazılmış , buna en güzel örnek ise  M.Ö 1500 Mısır’da yazıldığı düşünülen yazma adı Ebers Tıp Papirüsünde Aloe Vera ‘nın reçetelere merhem olarak yazılmasıdır.

M.S 1 yy’da yaşamış ve Roma ordusunda görev yapmış olan hekim Dioskorides  Aloe ( sarı sabır) bitki suyunu  tedavilerinde kullanmayı tercih etmiş ve  gözlemlediği olumlu sonuçların dan dolayı kan dindirici, kabızlık giderici özelliklerini eserlerinde yazmıştır.

Tıp tarihinin önemli hekimlerinden ve şahsiyetlerinden olan  Galen ve İbni Sina Aloe Vera bitkisini göz hastalıklarında uygulamıştır.

Romalı bir Subay ve tarihçi olan Plinius 12 önemli bitkiden   oluşan  Naturalis Historia başlıklı 37 ciltlik bir ansiklopedi yazmış ve eserlerinin  birinde Aloe vera bitkisinin  sindirimi desteklediği özelliğine yer vermiştir.

Tarihte ilk kadın hekim olan ve iki tıbbi eseri bulunan Hildegard’ın Aloe Vera bitkisinin yaraların tedavisinde kullanılmıştır. Apseli, cerahatli yaralarda bitki kullanılmış ve apselerin  olgunlaştığını Cerahatların temizlenmesinde faydalarını görmüştür.

Yirmi beş yaşında Matematik Profesörü ve Yirmi Altı yaşında Frankfurt’ da Kent hekimi olan Lonicerus (Lonitzer) ise yanıklarda, mide temizleme, dalak uyarıcı menstrüasyon söktürücü olarak bu önemli bitkiden faydalanmıştır.

1523’de Padua’da Tıp öğrenimini tamamlayan Sienna’da tıp hekimliğine başlayan Matthıolus (Mattioli) .Aloe Vera (Sarısabır) bitkisinin yaraların iyileşmesinde  özellikle iz bırakmadan iyileşmesinde ve gazlığı, kabızlığı gidermede,saç dökülmesini önlemede,çürük ve morlukların iyileşmesini eserinde bahsetmiştir.

Çin’de ise bitkinin uygulandığını gösteren ilk yazılı belge 7 yy. başına aittir, ancak bitkinin Çin’de çok daha önce kullanılmaya başlanıldığını sanılmaktadır.

Çin’in Güneyinde yetişen Aloe Barbadensis Aloe’nın etkili olan bir çeşidi ve damar sertliği tedavisinde kullanılmaktadır.

Kızıldereliler ise yaralar da,çeşitli hastalıkların tedavilerinde kullanmışlar ve bitkiye genellikle gençlik kaynağı adını vermişlerdir. Yaraların hızla iyileştirici, iltihabı önleyici özelliğinden dolayı savaşa giden orduların yanlarına ilaç olarak bu bitki verilmiştir. 

Zambak ailesinin bir üyesi olan ve kaktüs görünümünü andıran bu şifalı Ülkemizde ise Antalya civarında yabani Aloe Vera yetiştirilmekte ve bitkinin 240 türü bulunmaktadır. Bunların arasında Aloe bitkisinin dört türü’de   önemli besin değeri içermektedir. Türleri arasında arasında etkili ve tercih edilen Aloe  Barbadensis Millerdir.

 

İçerik olarak Aloe yaprağı en az  yetmiş beş besin İkiyüz’den daha fazla aktif bileşke içerir. Bu bileşkelere yirmi mineral , yirmi iki gerekli  amino asit ve On iki vitamin eşlik etmektedir.

Yapraklarından elde edilen sıvıdan yani suyundan, jelinden, tabletinden,tozundan,tentüründen faydalanılmaktadır.

Uzmanların araştırmaları sonucunda Aloe Vera bitkisinin suyunda B1,B2,B3,B6,C, kolin, kalsiyum, bakır,magnezyum,potasyum,silikon ve vitamin mineraller açısından zengin içeriğe sahip olduğu açıklanmıştır.

Journal of the American Pediatric Medical Association’da yayınlanan hayvanlar üzerinde yapılmış bir incelemede oral ve topikal Aloe Vera’nın yaraların iyileşmesini hızlandırdığı keşfedilmiştir.

Hayvanlardan bazılarının içtiği suya iki ay boyunca Aloe katılmış (100mg/kg vücut ağırlığı) bazılarının ise yararlına altı hafta boyunca doğrudanyüzde  yirmi beş Aloe Vera krem sürülüp,  Aloe’yi oral yolla (ağız) alan hayvanlarda saptanan bulguda yüzde elli birlik düşüş görülmüştür. Yara üzerinde etkisinde ise yüzde altmış iki oranında yara boyutlarında  azalma görülmüştür.

Journal of Dermotologic Surgery and Oncology’e göre  Aloe, ameliyat yarasının iyileşme sürecini kısıtladığını söylemekte dir.On sekiz akne hastası lezyonlarının kazındığı yüz dermalorazyon (cilt soyma) ameliyatına girmiş hastalarının yarısının yani dokuz  hastanın yüzüne standart ameliyat jeli diğer yarısına dokuzu’ na  Aloe Vera ile eklenmiş malzeme ile pansuman yapılmış.

Aloe Vera görülen dokuz hastanın diğer hastalara nazaran ciltlerinde yetmiş iki saat daha hızlı bir sürede iyileşme görülmüştür. Raporun yazarı Newport Beach Kaliforniya’ dan  dermotlog James Fulton yaranın daha hızlı iyileşmesi için tropikal Aloe Vera bitkisini kullanıyor. ’’Tedavi ettiğimiz herhangi bir yara, ister bir kesiğin dikilmesi, ister deri kanseri için yapılan ameliyatın izi olsun üzerine Aloe Vera sürüldüğü zaman çok daha çabuk iyileşiyor’’ diyor.

Aloe Vera suyunda tedavi edici glikobesinler içeriyor. Glikobesinlerin içerisindeki aktif maddeler tedavi edici ve tıbbi özellerinden dolayı içeriği hakkında birçok kitaplar yazılmıştır.

On altı yılını Aloe Vera’nın tedavi edici doğasını araştırmaya adayan Dr.H.R.Mc Daniel’e göre bitkinin aktif içeriği sekiz temel sakariti oluşturan Sekiz şekerdir.Fakat Aloe Vera’nın doğal şekeri hiçbir zaman sofrada kullandığımız şeker ile karıştırılmamalıdır der Dr. Daniel .

Yakın bir zaman önce bu bitkide başka bir bileşke daha keşfedildi. Arabinoz olarak adlandırılan şekerin yanı sıra glikoz,  glaktoz,  monnoz gibi temel  şekerleri de içeren  Aloerit adında bir maddedir. Böyle bir keşif Sağlıklı şekerlerin bitkisel kaynaklardan sürekli olarak alınabileceğinin göstegesidir.

Tıbbi özellikleri açısından faydalarını toparlamak istersek Apse, Aft, ağız kenarlarında iltihap, ağız kokusu akne, alerji, anjin, arpacık, astım, ateş, ayak mantarı, ayakta su toplaması,bağırsak zehirlenmesi,burun iltihabı,kronik iltihaplı bağırsak hastalıkları,çilek alerjisi,çürükler,damar sertliği,gut hastalığı,depresyon,mantar,diş eti kanaması ,dolama,rahim iltihabı,egzama,enzim eksiliğinden dolayı metabolizma bozuklukları fistül (makat etrafında akıntıya yol açan cilt ile bağırsak arasındaki tünel,yumuşak doku) gastrit,gaz şişkinliği,göz hastalıkları,güneş yanığı , herpest (uçuk),sistit,karaciğer iltihabı,kan dindirici,süt bezlerinde iltihaplanma menstürasyon bozukluklar, safra kesesi hastalıkları, zona,yüksek tansiyon,soğuk algınlığı,varis,yanıklar, selüloit  gibi birçok durumlarda yararlı  olduğu gözlenmiş ve faydalı olabilmesi açısından yan ürün olarak tercih edilmiştir.

Hoş olmayan acı bir tadı ve kendine özgü bir kokusu olan Aloe Veranın eskiden günümüze kadar bilimsel araştırmalar eşliğinde bir çok faydalarını yazımda yer vermeye çalıştım.

Şimdi ise evde kendi başımıza bu şifalı bitkiden nasıl faydalanabiliriz ondan bahsetmek istiyorum. Önerilen ölçüde kullanıldığı takdirde hiçbir yan etkisi olmayan Aloe bitkisinin en kolay kullanma şekli yapraklarıdır. İçi dolgunlaşmış yaprağın bir kısmı kesilip yaprak ikiye ayrılır ve içindeki jel, jölemsi sıvı, yüze,yara üzerine, yanık üzerine sürülür. Arzu edilirse yapraklardaki jel bir bıçak yardımı ile kazınıp bir kaptada biriktirilebilir.

Cilde Akne için uygulamak istersek;

Ada çayı yağı ,Aloe Vera jel ile karıştırılıp temiz cilde sürülerek 20 dakika kadar bekletilir. Sonra cilt ılık suyla yıkanıp gülsuyu ile toniklenir.

Apse İçin Alaoe vera;

1 çay kaşığı Süzme bal,1 çay kaşığı papatya yağı,1 tatlı kaşığı Aloe Vera Jel elde edilen karışım Sargı bezine konularak apse üzerine bağlanıp yaklaşık 10-12 saat bekletilir.

Güneş Yanıkların da ise; Yoğurt ve Aloe Vera Jeli bölgenin genişliğine göre karıştırılıp yanan yere sürülüp yoğurt kuruyunca yıkanır.

Göz Kaşıntı ve İltihaplanmasına;

Kaynatılmış 50 ml ılık suya/jeli ,50 ml Aloe Vera suyu/jeli  karıştırılarak yıkanmalıdır.Bu işlem 7-8 gün tekrarlanmalıdır.

Cilt İçin Anti - Aging Kırışıklık için;

2 kaşık bal,2 kaşık badem yağı,2 kaşık Gül Yağı ve 2 kaşık Aloe Vera Jeli/Suyu karıştırılıp cilde yukarı doğru masaj yapılarak sürülür ve yarım saat bekletirilip sonrasında yıkanır.

Yağlı Cilt İçin Maske; 1 yemek kaşığı  Aloe Vera Jel ,1 çay kaşığı bal temiz cilde sürülür ve 20 dakika bekletirilir.  

Aloe Vera bitkisinin özellikle, Aloe Barbadensis Miller cinsi seralar da  saksıda yetiştirilmiş olarak  satılmakta. Almayı tercih ediğimizde bitkiyi, çok güneşli ortam olmadan ve çok sulamadan evimizde rahatlıkla bakabiliriz. Uğraşmayı tercih etmiyorsak  Aloe Vera suyundan faydalanmak için eczanelerde saf Aloe Vera suyunu alarakta kullanabiliriz.

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 69
Toplam yorum
: 7
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 3594
Kayıt tarihi
: 23.08.12
 
 

Anadolu Üniversitesi'nde lisans eğitimini tamamladıktan sonra, İstanbul Gelişim Üniversitesi'nde Kl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster