Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Kasım '12

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
3995
 

ALTAY Milli Tank Projesi

ALTAY Milli Tank Projesi
 

Milli tank projesisinin ilk prototipi olan ALTAY üretilmiş ve görücüye çıkmış.  

ALTAY ismi, Kurtuluş Savaşımızda İzmir'e giren ilk Türk birliği olan 5. Süvari Kolordusu'nun kumandanı Orgeneral Fahrettin ALTAY'dan geliyormuş.

Türk mühendislerin tasarladığı ilk yerli tank olan ALTAY’ın tanıtımına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Genel Kurmay Başkanı Org. Necdet Özel katılmış. Koç topluluğu şirketi Otokar’ın Sakarya tesislerinde test sürüşünü başarıyla tamamlayan ALTAY, Başbakanı selamlamış ve izleyicilerden büyük alkış almış. Gerçekten bu olay milletimiz adına çok büyük bir gurur kaynağı. Başbakan, ALTAY tankı ile Türkiye’nin sınırlı sayıdaki ülkeler arasına girdiğini, son 10 yılda kendi piyade tüfeğimizi, savaş botlarımızı, kendi helikopterlerimizi, ABD ve İsrail’den sonra kendi insansız hava aracını üreten 3. ülke olduğumuzu söylemiş.

“ALTAY Milli Tank Projesi” Cumhuriyet tarihimizin en önemli askeri projelerinden biriymiş.

Yerli imkanlarla üretilen ilk tank olan ALTAY, hem TSK’nın dışarıya bağımlılığını biterecek hem de ihracatta önemli bir koz olacakmış.

ALTAY bir çok mühimmat kullanabilecekmiş, yeni nesil atış kontrol sistemine sahipmiş, hareket halindeki hedefleri yüksek isabetle vuracakmış, kompozit zırhı ve yardımcı sistemleri ile biyolojik ve radyoaktif  tehdite rağmen görev yapabilecekmiş.

Gerçekten bu gelişmeler çok önemli. Türkiye, savunma sanayisini bunun gibi çok anlamlı projelerle daha da geliştirmeli. Bu yolla hem dışarıya bağımlılık ve dışarıya döviz çıkışı azalacak hem de Türkiye kendi teknolojisini daha da geliştirme fırsatını yakalayacaktır. Buralarda askeri projelerde üretilen teknoloji zamanla sivil alanlarda da kullanılabilecektir.

Türkiye, inşallah ileride daha da başarılı çalışamalar yapar.  Kendi otomobilimizi, kendi uçağımızı, kendi savaş gemimizi, uzay çalışmaları için kendi fırlatma tesislerimizi bir gün inşallah kendi imkanlarımızla yapabiliriz. Dilerim ileride dünya için de çok büyük bir yenilik bizim ülkemizden çıkar. Ülkemizden dünya çapında markalar çıkarmak için şimdiden bilime, teknolojiye, insana büyük yatırımlar yapmalıyız ve bu yolda sabırla çalışmalıyız. Unutmayalım ki şimdiki başarılarda da bir zamanlar yapılan yatırımların emekleri var.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 642
Toplam yorum
: 162
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 2311
Kayıt tarihi
: 13.09.11
 
 

1995 ODTU Fizik Lisans, 1998 ODTU Fizik Yüksek Lisans (Biyofizik)  mezunuyum. Özel sektörde kalit..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster