Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Nisan '07

 
Kategori
Alternatif Enerji
Okunma Sayısı
3890
 

Alternatif Enerji Kaynağı : Hidrojen

Alternatif Enerji Kaynağı   : Hidrojen
 

Buralarda hep yazıyorum, bilgilendikçe ve yer buldukça da yazmaya devam edeceğim. İnsanoğlunun, tükenmekte olan dünya kaynaklarına karşı alternatif enerji kaynaklarına yönelmeleri için zaman ve imkan azalıyor. Ellerini çabuk tutmalıdırlar. Zaman, insanoğlunun aleyhine işliyor. İşte alternatif bir enerji kaynağı: Hidrojen Enerjisi ve Hidrojen Pilleri !.

Dünyanın giderek artan enerji gereksinimini çevreyi kirletmeden ve sürdürülebilir olarak sağlayabilecek en ileri teknolojinin hidrojen enerji sistemi olduğu bugün bütün bilim adamlarınca kabul edilmektedir.

Hidrojen 1500'lü yıllarda keşfedilmiş, 1700'lü yıllarda yanabilme özelliğinin farkına varılmış, evrenin en basit ve en çok bulunan elementi olup, renksiz, kokusuz, havadan 14.4 kez daha hafif ve tamamen zehirsiz bir gazdır. Güneş ve diğer yıldızların termonükleer tepkimeye vermiş olduğu ısının yakıtı hidrojen olup, evrenin temel enerji kaynağıdır. Hidrojen enerjisinin insan ve çevre sağlığını tehdit edecek bir etkisi yoktur. -252.77 °C'da sıvı hale getirilebilir. Sıvı hidrojenin hacmi gaz halindeki hacminin sadece 1/700'ü kadardır. Hidrojen bilinen tüm yakıtlar içerisinde birim kütle başına en yüksek enerji içeriğine sahiptir (Üst ısıl değeri 140.9 MJ/kg, alt ısıl değeri 120,7 MJ/kg). 1 kg hidrojen 2.1 kg doğal gaz veya 2.8 kg petrolün sahip olduğu enerjiye sahiptir. Ancak birim enerji başına hacmi yüksektir. Hidrojen doğada serbest halde bulunmaz, bileşikler halinde bulunur. En çok bilinen bileşiği ise sudur. Isı ve patlama enerjisi gerektiren her alanda kullanımı temiz ve kolay olan hidrojenin yakıt olarak kullanıldığı enerji sistemlerinde, atmosfere atılan ürün sadece su ve/veya su buharı olmaktadır. Hidrojen petrol yakıtlarına göre ortalama 1.33 kat daha verimli bir yakıttır.

Hidrojenden enerji elde edilmesi esnasında su buharı dışında çevreyi kirletici ve sera etkisini artırıcı hiçbir gaz ve zararlı kimyasal madde üretimi söz konusu değildir. Hidrojen gazı farklı yöntemlerle elde edildiği gibi su, güneş enerjisi veya onun türevleri olarak kabul edilen rüzgar, dalga, ve biyokütle ile de üretilebilmektedir. Bugün, fosil kaynaklar olarak bildiğimiz, kömür, doğalgaz gibi fosil kaynakların yanı sıra sudan ve biyokütleden de elde edilen hidrojen, enerji kaynağından çok bir enerji taşıyıcısı olarak düşünülmektedir. Uzmanlar, elektriğe 20. yüzyılın enerji taşıyıcısı, hidrojene de 21. yüzyılın enerji taşıyıcısı diyorlar. Hidrojen yerel olarak üretimi mümkün, kolayca ve güvenli olarak her yere taşınabilen, taşınması sırasında az enerji kaybı olan, ulaşım araçlarından ısınmaya, sanayiden mutfaklarımıza kadar her alanda yararlanacağımız bir enerji sistemidir.

Hidrojen’den elektrik, yakıt pilleri sayesinde elde ediliyor. Yakıt pilleri sistem itibarı ile bir akü bataryasına, çalışması prensibi ile de içten yanmalı motorlara benzer Hidrojen içten yanmalı motorlarda doğrudan kullanımının yanı sıra katalitik yüzeylerde alevsiz yanmaya da uygun bir yakıttır. Akü bataryası gibi kutuplarından elektrik enerjisi alınmasına rağmen bu enerjiyi akü bataryası gibi depolanmış olan enerjiden değil ürettiği enerjiden verir.
Enerjiyi kendine Hidrojen sağlandığı sürece verir. Aynı içten yanmalı motora yakıt verilip üzeride akuple olan bir jeneratörden elektrik elde edilmesine benzer. Benzin verdiğiniz sürece elektrik elde edersiniz ayrıca elde edeceğiniz egzoz gazı, gürültüsü, aşınan parçaları da önemli bir dezavantajı. Yakıt piline hidrojen verdikçe elektrik alırsınız atık olarak sadece saf geriye kalır birazda ısı hepsi bu kadar. Gürültü yok, hareketli parça yok, egzoz gazı yok, sessiz bir kimyasal reaksiyondan ibaret olan bir olay.

Yakıt pilleri ilk olarak 1839 yılında William Growe tarafından bulunmuş ve yaklaşık olarak 120 yıl ilgi görmeden kalmıştır. Ancak uzay programları çerçevesinde tekrar ele alınmış ve geliştirilmiştir.Dünyadaki gelişim hidrojeninin yakıt olarak kullanıldığı yakıt pili teknolojisi doğrultusundadır. 1950'lerin sonlarında, NASA tarafından uzay çalışmalarında kullanılmaya başlayan yakıt pilleri, son yıllarda özellikle ulaştırma sektörü başta olmak üzere sanayi ve hizmet sektörlerinde başarı ile kullanıma sunulmuştur. Yakıt pilleri, taşınabilir bilgisayarlar, cep telefonları gibi mobil uygulamalar için kullanılabildiği gibi elektrik santralleri için de uygun güç sağlayıcılardır. Bu tip yakıtlar, yüksek verimlilikleri ve düşük emisyonları nedeniyle, ulaşım sektöründe de geniş kullanım alanı bulmuşlardır.

Hidrojen enerji sistemleri içersinde enerji aktarıcısı, taşıyıcısı veya değiştiricisi görevlerini gören ideal bir ara elemandır denilebilir. Rüzgar enerjisi, güneş enerjisi, dalga enerjisi veya hidrolik enerji gibi düzensiz üretim yapan enerjiler hidrojen vasıtası ile düzenli kullanılır hale sokulabilir mi? Uzmanlar bu konuyu araştırıyor. Hidrojeni en belirgin ve en üstün özelliğinden birisi de budur. Tabiat şartlarına bağlı olarak düzensiz elektrik üretimi yapan bu tesislerden elde edilen elektrik enerjisi elektroliz yolu ile hidrojene çevrilip, istenildiğinde kullanılmak üzere depolanabilir, petrol gibi pazara sürülüp satıla biliniyor.

Uzay programları çerçevesinde geliştirilen yakıt pillerine en büyük talep otomotiv sektöründen gelmiştir. Bu uygulamalarda süratle mesafe kat edilmiş ortalama olarak tüm üretici firmalar prototiplerini bitirmiş ve seri üretim aşamasına gelmişlerdir. En geç 5 yıl içersinde tüm Pazar hidrojen yakıtlı otomobiller ile dolacağından emin olabilirsiniz. Bundan başka yakıt pilleri cep telefonunda bilgisayara, bisikletten toplu taşıma araçlarına, gemilerden uçaklara, iş merkezlerinden konutlara kadar bir çok alanda kullanım imkanı bulmaktadır. Yakıt pillerinin konutlarda kullanımı bir çok avantajı da beraberinde getirmektedir. Bir kere ulusal şebekeden gelen elektrik kesintilerinden etkilenmek diye bir şey söz konusu olmuyor. İkincisi konutun elektrik ihtiyacını yanında ısınma ve sıcak su ihtiyacını da ekonomik olarak karşılamaktadır. Bunun neticesi olarak ulusal elektrik şebekelerin yükleri azalacak yeni üretim merkezlerine gerek duyulmayacaktır.

Hidrojen enerjisinin geleceği çok parlak, zaman petrolün aleyhine hidrojenin lehine işlemektedir. Bunu gören dünyanın en büyük petrol üreticisi Suudi Arabistan hükümeti en büyük hidrojen üretim tesisi kurmaktadır. Birde bizi yönetenler hidrojenin geleceğini görebilseler, bütün problemlerimiz kökten çözülmüş olacaktır.

Ve bir dipnot : Karadeniz dibinde milyarlarca m3 metan hidrit olduğu ve Türkiye'nin kurtuluşunun bu mevcut metan hidritlerinde olduğu uzmanlarca söyleniyor. Hidrojeni ayrıştırıp hidrojen enerjisinden istifade etmek suretiyle çok uzun yıllar ihtiyacımızı (yüzlerce sene) karşılayacak bu nimet orada hazır bekliyor...

../..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 671
Toplam yorum
: 745
Toplam mesaj
: 86
Ort. okunma sayısı
: 2510
Kayıt tarihi
: 26.06.06
 
 

Anadan doğma bir İzmirliyim ve bu şehirli olmaktan gurur duyuyorum.. Hem bu şehirde doğmuş, hem b..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster