Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Ocak '08

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
379
 

Alternatif tarım desteklenmeli

Alternatif tarım desteklenmeli
 

http://www.mustafakemalpasa-bld.gov.tr/images/haber/gezi/bogurtlen.jpg


Alternatif tarım üretimini teşvik için çeşitli bölgelerde başlatılan çalışmalar meyvelerini vermeye başladı. Samsun'da, fındığa alternatif olarak geliştirilen böğürtlenin üretimi yıllık 82 tona ulaştığı bildirildi.

Tarım ürünlerinde çeşitliliği bir türlü sağlayamayan Türkiye son yıllarda geliştirilen çalışmalar ile alternatif ürünler yetiştirmeye başladı.

Salıpazarı'nda 2003 yılında 2 dekar alanda böğürtlen üretimiyle başlanan çalışmalar, Samsun'da 2006 yılında 52 dekara, 2007 yılında da 82 dekar alana ulaşıldı. 2007 yılında yapılan çalışmalar neticesinde geçen yıl alınan yaklaşık 40 ton böğürtlen, bu yıl yaklaşık 75 tona yükseldi. Fındığa alternatif olarak gerçekleştirilen, üreticiler tarafından da benimsenen böğürtlen masrafsız ve yüksek satış fiyatıyla dikkat çekiyor. Üretilen böğürtlenin yarıdan fazlası ihraç ediliyor. Türkiye böğürtlen ihraç eden ülkeler arasında tercih sıralamasında ön sıralara tırmanıyor.

Türkiye'de ise ağırlıklı işlenmek üzere Erzincan, Ankara, Bursa, Kayseri ve Samsun'da toplanıyor. Tarım İl Müdürü Sadullah Kirenci, Samsun'da fındığa alternatif olarak sunulan böğürtlenin tuttuğunu ve her geçen gün böğürtlene olan ilginin arttığını söyledi. Üretim kapasitesinin artırılması için çalışmaların aralıksız devam ettiğini belirten Kirenci, ürünün yarısının ihraç edildiğini ve üretici açısından ilgi gördüğünü belirtti. Kirenci, "Böğürtlen, artık fındığın yerini alacaktır. Üretimi kolay ve üretici için avantajlı bir ürün. Böğürtlen arazilerini artırıyoruz ve üreticileri destekliyoruz. Sağlık açısından da büyük faydaları olan böğürtlen artık gözde bir ürün. Tarım da alternatif üretimin önünü açmalı, ürün çeşitliliğini sağlamalıyız." dedi.

Murat Aydemir

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgili dostum; Bu ülke "taş eksen biter" deyimine uygun olmasına rağmen, Emperyalist güçlerin dayatması ile tarımı yok edildi. Gençler Doğayla başbaşa mutlu olacaklarına Kirli şehirlerin tüketim alışkanlıklarına hapsedildi. Bu devlet politikası değişmeden, Halk için iktidara gelen bir hükümet olmadan ne yazık ki olacak gibi değil. Herşeye rağmen duyarlılığın için kutlarım. Sevgiler.

Kamber Güneş 
 01.02.2008 13:32
Cevap :
Teşşekkürler ilgin için. Çok verimli olmasınarağmen yanlış politikalarla yanlış yöne doğru gidiyoruz işte. Sağda solda bir iki çalışma olduğunun farkında olmak rahatlatıyor beni.  01.02.2008 14:02
 

Burada yani Danimarkada bogurtlenler dev gibi. Ama bizim en minik bogurtlenimiz kadar tadi yok :( neden elimizdekinin kiymetini bilmeyiz ki? Gecim derdinden sikayet edenler, toplayip recelini yapip satsa yine evlerine ekmek parasi gotururler, bogurtlen receli uzerin erecel tanimiyorum ben :)

Beyhan BiÇKİN KOZANOGLU 
 01.02.2008 10:01
Cevap :
Haklısınız ama tarımın çeşitlnmesi endüstrlileşmesi için önemli olan alternatifler üretmektir. Elimizdekinin kıymetini bilmemiz gerek. Teşekkürler ilginiz için...  01.02.2008 12:04
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 127
Toplam yorum
: 122
Toplam mesaj
: 32
Ort. okunma sayısı
: 892
Kayıt tarihi
: 06.12.07
 
 

Gazeteciliğe az çok bulaşmış, memleket meselelerini ve dünya gündemini takip eden, okuyan yazan b..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster