Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Ekim '19

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
38
 

Altı Altınsa Üstü de Gümüş

Malum bugünlerde Ege bölgemizde altın arayıcıları filmi çevriliyor. Türkiye’nin altın çıkarma işini %2 komisyonla yabancılara vermesi inanılır gibi değil; çıkaramıyorsam da kalsın, gün olur o teknolojiye ulaşırım kendim çıkarırım.

Muhalefet de âlem “Altınsa altın ağacımı bilirim!” Kerim Korkut evliya gibi adam, bunlar için ne dedi? “Solun vizyonu kedi kulübesi” Altın varsa biz çıkaralım diyen bile yok “Ağaçlarımıza dokunmayın altın çıkarılmasın” Altının değerini bilmiyor bunlar! Ben sana Çankırı düzlüklerinde ekvator ormanı kurarım ağaç da ne ki!

Hani gerçekten yerin altında varsa (e ne bileyim siyanürle altın arama haberleri bitmiyor) yanlış yer, keşke Manisa’nın bağları yerine Hakkâri’nin dağlarında olsaydı, buralar zaten altın değerinde.

Egeli diyor ki “E biz nerede yaşayacağız?” Diyelim yerin altında altın madeni, hayır çıkarmayın diyecekler! Ya ben seni yaşatacak yer bulurum, İstanbullarda saraylar yaparım yerin hazır, lütfen ya cahillik etmeyin altın bu!

Bu işte bir iş var…

Altın madeni işletilmek üzere yabancılara verilir mi ya kafayı mı yedin! Ve altın çıkarılmasın diyen insanlar var bu ülkede. Yılda 17 bin ton çıkarıyorlar 17 gram görmüyoruz bizimle ilgisi yok, birileri köşeyi dönüyor deyin tamam.

Doğuda bir karış toprak için insanlar ölüyor, batıda yeraltı kaynaklarını yabancılara peşkeş çekiyorsun;
orada vatanı kurtarıyor burada satıyorsun!

Birileri de üç buçuk ağaç için altının çıkarılmasını istemiyor. Bunları da anlamakta zorluk çekiyorum, altının gramı kaç lira 240 bin lira, niye karşı çıkıyorsunuz ki, size de yansımalı elbette!

Bir tarafta ihanet bir tarafta cehalet!

 Nerde ne var rezerv tespiti yapıp envanterini çıkarırım. Gerekirse yani ekonomik ölçüde bir değer mevcutsa bölgeyi boşaltırım ve bölge halkını ortak eder pay veririm, altın bu ya!

NAHİDE ÇELEBİ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kerim kardeş altını kim kaybetti ki onlar bulsun.Esenlikler sağlıklı mutlu günler.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 05.10.2019 10:06
Cevap :
Altın yok mu diyorsun yani...   06.10.2019 10:16
 

Merhaba Kerim Bey...Bu konu için 2000'li yılların başına gitmek gerekir. Bergama köylülerinin "siyanürle altına" tepkisinin nedenlerinin ortaya çıkarılması(çıkarılmayan ya da kapatılan bazı nedenler olduğu düşünülebilir)gerekir...Komuyla ilgili Alman vakıflarının, Bergama köylüleri ile ilişkilerine değinmek gerekir. "Almanya neresi,Bergama neresi? Öyle değil mi? Türkiye'de çıkarılacak altınlarla bu vakıfların ne alakası var ki, köylüleri kışkırttılar. Acaba neler vaat ettiler köylülere, eylem yapması için? Alman vakıfları hakkında bazı şeylere ulaştığı için mi öldürüldü Dr. Necip Hablemitoğlu?... Bunlar hala bir sır. Bu konu tam anlamı ile açıklanmadan Türkiye, altınları toprak altından üstüne çıkarması biraz zor...Hatırladığıma göre o yıllarda Almanya, altın ihracatın yapan ülkelerin önünde gibiydi(Hatırladıklarım, araştırılmalıdır. Belki atladığım yanlış bildiklerim de olabilir)...Bence durum bu...Selamlar.

cdenizkent 
 04.10.2019 16:39
Cevap :
Siz konuya daha fazla vakısınız... Yorumunuzu özenle okudum ve bu konuda bilgiler edindim, teşekkür ederim.   07.10.2019 20:33
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 6226
Toplam yorum
: 15251
Toplam mesaj
: 283
Ort. okunma sayısı
: 635
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster