Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Nisan '13

 
Kategori
Döviz / Altın
Okunma Sayısı
670
 

Altın liralar hala değerinin üstünde

Altın liralar hala değerinin üstünde
 

Liralar


Altın fiyatları biraz biraz duruldu, ama hala değerinin üstünde bir satışı var. Örneğin çeyrek altın 140 civarı satılması gerekirken, 145-155 TL arsında değişiyor. Ata lira 565 civarı satılması gerekirken, o da 590-600 TL arsında satılıyor.

 

Bu ne demek has altın fiyatı 84.00 TL civarında 1 hafta daha durursa ve tasarruf altınları (çeyrek, yarım, Ata Lira) gibi ürünleryukarıda bahsettiğim rakamlara düşecek. Ama dalgalanma sürerse o zaman yine halkımız panic havasında bolca talep görterecek ve fiyatlar yukarılarda gezecek. Benim tahminim Has altın fiyatı buralarda seyredecek, piyasada liralar bollaşacak ve normal değerlere düşecek.

 

Tabii para piyaslarını sadece tahmin edebilirsiniz, kesin birşey söylemek mümkün değil. Bu yazının yazılış tarihini takip ederseniz, ne olacağını hep birlikte görürüz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Spot (kâğıt, kontrat, banka hesabı) altın fiyatı ile fiziki olarak satılan kuyumcudaki altın fiyatı arasında bir fark var. Bunun nedeni de JP Morgan gibi büyük kalpazan, tefeci, mafya türü bankaların altın ve gümüş fiyatlarını her allahın günü Londra ve New York'tan manipüle etmesi. Spot piyasada ucuz ama kuyumcuda pahalı. Altında muazzam büyük bir oyun var. Dünya finans sistemini dize getirecek kadar stratejik bir madenden bahsediyoruz. Ayşe teyze ata lira alsa ne olur almasa ne olur? Bunlar ufak işler. Önemli olan bankalardaki para altına kayar mı? Kaymasın diye altının fiyatı suni olarak düşürülüyor ki insanlar altından korksun, çekinsin...almasın. Asıl büyük finans çöküşü geldiğinde vatandaş elindekini satmış, altınlar zengin ailelerin elinde olacak.

Mehmet Dinlet 
 01.05.2013 22:29
Cevap :
Söylediklerinize katılıyorum. Ama Ayşe teyzeye gelince, onlar her zaman arada kaynayanlar grubunda oluyor. Ama bu herşeyde böyle, sadece altın değil, İMKB veya dünyanın başka borsalarında da, Döviz işlemlerinde de, kontratlı işlemlerde de... Küçük yatırımcı genellikle ütülüyor. Altın'ın bankalara kayması konusu Türkiye için geçerli... Şu anda yastık altı altınların bankaya mevduat gibi yatması uzun süredir uygulanıyor her hafta dünyanın altını banka hesaplarına geçiyor. Fakat Türkiye de ki hareketlerin dünya altın fiyatlarını ve piyasasını etkileme gücü yok. Benim daha çok anlatmak istediğim de Aslında altının fiyatı diyelimki 80 TL, o panikle insaların Türkiye de hücum etmesinden dolayı 85 TL ye hatta 90 TL ye satılmasıydı.   02.05.2013 12:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 61
Toplam yorum
: 15
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1047
Kayıt tarihi
: 08.02.13
 
 

Cengiz Ülkü 1966 yılı Manisa-Salihli doğumluyum. İlk, Orta ve Liseyi Salihli’de... Üniversite..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster