Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Ocak '13

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
748
 

Altın Plak – Platin Plak – Altın Piyano ödüllerinin sahibi Ferdi Özbeğen hayata veda etti…

Altın Plak – Platin Plak – Altın Piyano ödüllerinin sahibi Ferdi Özbeğen hayata veda etti…
 

Ferdi Özbeğen


Altın Mikrofon altın değerinde birini Müzik Camiasına kazandırmıştı…

Şarkıların Prensi Ferdi Özbeğen’in vefatı sanat camisanın ve onu sevenlerin içini acıttı.

Kendi orkestrası ile bir sürü eserler üreten, kadife sesi ile gönüllere seslenen, gülen yüzü ile kalpleri fetheden Ferdi Özbeğen sevenlerini yasa bürüdü…

O çok başarılı bir sanatçıydı…

Sohbet adlı plağıyla Altın Plak ödülünü almıştı,

Mutluluklar adlı plağı ile de Platin Plak ödülünü ve Altın Piyano ödülünü de kazandı…

28 albüm çıkartan Ferdi Özbeğen bir çok sinema filminde de oyunculuk yapmıştı…

Tanrıya Feryat filminde:

Gülşen Bubikoğlu, Tanju Gürsu ve Hulisi Kentmen’le,

Piyanist filminde Banu Alkan ile birlikte rol aldı…

Perihan Abla dizisinde de konuk oyuncu olarak yer aldı…

Ona; Şarkıların Efendisi denilirdi…

Benimde arkadaşım olan ortak arkadaşlarımız ondan söz ederken gözyaşlarını tutamadılar.

“O efendi iyi yürekli biriydi, iyi bir sanatçıydı…”

Şöhret Dediğin adlı kitap onun hayatını anlatıyor…

Bu dünyadan ayrılan biri için:

“O iyi biriydi, efendi bir adamdı, altın gibi kalbi vardı.”

Denilmesi ne kadar önemli…

Ferdi Özbeğen’i tanıyanlar aynı şeyleri söylediler.

“O güzel yürekli biriydi…”

 

Allah Rahmet Eylesin…

 

Nazan Şara Şatana

 

 

Özellikle, yakın dostu Ülkü Aker'in, dönemin yabancı şarkılarına yazdığı Türkçe sözleri kendine has bir üslupla okumasıyla 80'lere damgasını vurmuş piyanist- sanatçı.

Ferdi Özbeğen 1941yılında İzmir'de doğdu. 11 yaşındayken ortaokulla birlikte özel müzik öğrenimine başladı. 1960yılında Özel İzmir Koleji'ni bitirdikten sonra İstanbul'da İktisat Fakültesi'ni kazandı fakat 1963yılında babasının vefat etmesi üzerine eğitimini yarıda kesmek zorunda kaldı.

Bu andan itibaren Ferdi Özbeğen, ilgi alanı olan müziğe yöneldi. 1965yılında düzenlenen Hürriyet GazetesiAltın Mikrofonyarışmasına Ferdi Özbeğen Orkestrası olarak katıldı; yarışmada Kes Kes ve Sandığımı Açamadım şarkılarını seslendirdi. Yarışmadan sonra orkestra 1967'de Okay Temiz'i, 1968'de de Esin Engin'i bünyesinde bulundurmuştur.

1974yılına kadar orkestrası ile çeşitli lokal ve eğlence merkezlerinde konserler verdi ama en son çalıştığı Çınar Oteli'nin greve gitmesiyle orkestrası dağıldı, Özbeğen'de Şefik Uyguner'in orkestrasında çalışmaya başladı.

1977yılında ilk uzunçaları olan Ferdi Özbeğen'le 45 Dakika'yı çıkardı. Acaba tutar mı endişesiyle yapılan bu albüm kısa sürede büyük bir satış rakamına ulaştı. 1978yılında Orhan Gencebay'ın plak şirketi Kervan Plak'a geçerek Ferdi Özbeğen'le Sohbet, 1979yılında Teşekkürlerve 1980yılında da Mutluluklaralbümlerini hayranlarına sundu. Sohbet albümüyle Altın Plak kazanan Özbeğen, Mutluluklar albümüyle de Platin Plak ve Altın Piyano kazandı.

Bu yıllarda geniş hayran kitlelerine ulaşan Ferdi Özbeğen, kendi yorumuyla orkestralar dönemini, halk yorumuyla da tavernalar dönemini açmış oluyordu.

1980yılının sonlarına doğru Kervan Plak ile ortaklığını bitiren Yaşar Kekeva, Yaşar Kekeva Plakçılık adında bir şirket kurdu ve milyonları peşinden sürükleyen Ferdi Özbeğen'i şirketine transfer etti; şirketin ilk plağı olan Nice Yıllaraalbümünü çıkardı. Bunu 1981yılında Yaşadıkça, 1982yılında Bir Sır Gibive 1983yılında Seviyorum Delicesinealbümleri izledi.

Bu albümlerde Özbeğen, Ülkü Aker'in aranjmanlarından oluşan Rahbani Brothersşarkılarını, dönemin sevilen veya klasikleşmiş parçalarını ve de daha önceden söylenmiş ve unutulmuş şarkıları yeniden düzenleyerek seslendirdi; Eskimeyen Dost, Seni Terkedeceğim, Yok Yok Yalan Deme, Kandil, gibi. 1983yılında, Şan Tiyatrosu'nda 20. Sanat Yılını Devlet Senfoni Orkestrası ile verdiği müthiş konserler zinciriyle kutlayan Ferdi Özbeğen, 1984yılında bugün bile aynı kaliteye ulaşılamamış bir tarafı alaturka, bir tarafı pop şarkılarından oluşan Piyanistalbümünü çıkardı.

Alaturka balatları Gurbette Sevgilim, Bir Gülü Sevdim, Bir Sevgi İstiyorum gibi parçalardan oluşurken pop balatları Ülkü Akeraranjmanlarından oluşan Elega-Her Gece, La Boheme-Giden Sensin, Cenizas-Özlenen Sevgiliye gibi aşk şarkılarından oluşuyordu. Artık şöhretinin zirvesindedir Ferdi Özbeğen, plakları çok satar, öyle ki 1982yılının vergi rekortmenidir.

1984yılında Yaşar Plak'ın düştüğü zor durumdan kurtaran Ferdi Özbeğen oldu. Sizin Seçtiklerinizlealbümü kendisinin yorumuyla o zamanın yapılmış ilk best of albümüdür. Dönemin sevilen 11 şarkısını seslendirdiği bu albüm kendisinin en çok satan albümü idi. Bu albümü 1985'te çıkardığı bir tarafı alaturka diğer tarafı da pop-rock temaları içeren Belki Bir Günve 1986'da çıkardığı tamamı Ülkü Akeraranjeleri ve daha önceki 9 albümünün orkestra şefi olan Osman İşmen'in senfonik düzenlemelerinden oluşan Sana İhtiyacım Varalbümü izledi; bu albümde Orson Welles'in I Know What Is To Be Young ve Lionel Richie'nin Hello şarkılarının Türkçe uyarlamalarını seslendirdi. 1986yılının sonlarına doğru çıkardığı Sevdiğiniz Şarkılaralbümü Türkiye'de çıkarılan ilk krom kasettir ve dönemin şartlarına göre masraflıdır.

Ferdi Özbeğen, 80'lerin sonu ile 90'ların başına kadar çıkarttığı albümlerde gene alaturka ve taverna tarzı şarkılar söyledi. 90'lar yeni müzik türleriyle tanışırken kendisi de yavaş yavaş inzivaya çekildi. 1991yılında piyasaya sunduğu nostalji albümü Şarkılarım, Türkiye'de pek duyulmayan unplugged yani elektronik müzik kullanmadan canlı performansla hazırlandı. 1998'de Kiss Müzik Firmasından Kandil albümünü çıkarır, bu albüm kendisini tanımayan yeni kuşak ve hayranları için büyük bir prestij albümü oldu. Bu albümü 2001'de Ayrılmayalımalbümü izledi.

2006yılına geldiğimizde Yaşar Plak, Ferdi Özbeğen'in 26 yıl önce okuduğu şarkıları bir re-mastered çalışmasıyla Can Suyumadıyla yayınladı. Büyük ses getiren albüm kendisini özleyen ve yeni tanıyan hayranları için güzel bir albüm oldu. Sanatçı, son zamanlarda yakalandığı kanser hastalığı ile mücadele etmektedir.(vikipedi)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1587
Toplam yorum
: 112
Toplam mesaj
: 11
Ort. okunma sayısı
: 4892
Kayıt tarihi
: 09.12.10
 
 

Turizmci; Genel müdür Yazar ; Romanlar, senaryolar müzikkaller... Sinema filmleri, TV filmleri.....

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster