Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Eylül '17

 
Kategori
Gelenekler
Okunma Sayısı
89
 

Altınım Var Getir

Altınım Var Getir
 

Toplumsal yapının ve sosyal hayatın değişime uğraması, önceleri yapılan birçok gelenek ve göreneklerimizin de kaybolmasına sebep olmakla birlikte hala yaşatılmasına devam edilen gelenek ve göreneklerimiz de vardır. Nişan, düğün gibi merasimlere davet edilenler, kendi durumlarını dikkate almak suretiyle örf ve adete de uygun olarak hiçbir karşılık beklemeden bir hediye alıp, nişan ya da düğün merasiminde takı olarak veriyorlar. Asıl hediye ise, kişinin davete uymak suretiyle, davet edilen yere gitmesidir.
 
Nişan ve düğün gibi merasimlerde, davetlilerin taktıkları takılar birer hediye değerindedir. Hediyenin karşılığı olmadığı gibi; ne bir karşılık beklenir, ne de geri istenir. Gelenek ve göreneklerimizden, hediyeden karşılık beklemenin veya verilen hediyeyi geri istemenin doğru olmadığını anlıyoruz. Nitekim, bu şekilde davranabilecek kişilerden de hediye kabul etmemek en doğru bir yoldur. 
 
Bu kadar açıklamadan sonra gelelim asıl meselemize. Nişan, düğün gibi merasimlere davet edilen eş, dost ve akrabalar maddi güçleri oranında bir hediye alarak davet edilen yerlere gitmektedirler. Söz konusu hediye, bir ev eşyası olabileceği gibi, altın ve para gibi değerli değişim araçlarından da olabiliyor. 
 
Yukarıdaki açıklamalardan da anlaşılacağı üzere, yuva kuran genç çiftlere destek olmak için hiçbir karşılık beklemeden bu hediyeler veriliyor. Aradan zaman geçiyor, bu sefer de davet edilen eş, dost ve akrabanın nişan ya da düğün gibi bir merasimi zuhur ediyor. O da aynı daha önce kendini davet eden eşini, dostunu ya da akrabasını kendi merasimine davet ediyor. Davet edilen kişi, eğer bir aksilik olur da çağrıldığı davete icabet edemezse, ya da karşı tarafın nişan ya da düğün merasimine verdiği hediyenin tam karşılığında bir hediye veremezse ve örnek olarak bu takı da bir çeyrek altın ise, aradan fazla bir zaman geçmeden hemen karşı tarafa “ALTINIM VAR GETİR” deniyor, ya da haber gönderiliyor. Bu bizim örf ve adetlerimize göre, ne kadar ayıp ve ne kadar büyük bir terbiyesizliktir. 
 
Hani düğün davetiyelerine notlar düşülür ya “Silah atılmaması, ya da Çocuk getirilmemesi rica olunur” gibi; bir tanıdığımdan duydum, yakında düğün yapacakmış ve düğün davetiyesine de “NOT: Takı getirilmemesi rica olunur” diye şerh verdirecekmiş. Bu şerh, yaşadığımız toplumun içindeki çürük cevizlere ne büyük bir ders olur doğrusu. 
 
Cemile Torun bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Böyle bir şey olmuş mu çok şaşırdım gerçekten.

Kerim Korkut 
 13.09.2017 20:51
Cevap :
Merhabalar Kerim Bey, Hoş Geldiniz. Blog sayfama yapmış olduğunuz ziyarete ve değerli soru yorumunuza çok teşekkür ederim. Olmuş mu da ne demek? Bizzat benim başıma geldi. Bizzat ben yaşadım bunu ve benim yöremde böyle şeyler çok oluyor ve olanların bazılarına da bizzat şahidim. Şimdi diyeceksiniz ki, "Tabi adam senin düğününe gelmiş, çeyrek altın takmış, o da seni düğününe davet etmiş, sen de onun davet ettiği düğününe gidemediğin için haliyle çeyreği de iade edemedin. Adam da açar telefonu; davet ettiği düğüne gelemediğin ve dolayısıyla da iade etmediğin çeyreği ister..." Selam ve dualarımla.   14.09.2017 15:46
 

Düğünlerde Hediye adeti,özellikle maddi güçlük içindeki eş,dost,tanıdık tanımadık herkese uygulanan bir hoşlukken günümüzde ciddi yarışa evrildi. Son örnekle beraber dilerim eski zarafetine kavuşur elinize sağlık saygılar

Cemile Torun 
 07.09.2017 15:52
Cevap :
Merhabalar Cemile TORUN, Hoş Geldiniz. Blog sayfama yapmış olduğunuz ziyarete ve değerli yorumunuza çok teşekkür ederim. Selam ve dualarımla.   07.09.2017 19:37
 

Maalesef bu dediğiniz aynen oluyor dostum! Ve karşı tarafın da aynı oranda hediye getirmesi bekleniyor! Bu yerleşmiş bir kural. Mütevazı izdivaçlarda, takılan takıların -evin kurulması açısından- önemi büyük. O nedenle, kırgınlığa mahal vermeden herkes kesesine göre gençlere yardımcı olmalı. Selam ve sevgiyle.

Ata Kemal Şahin 
 07.09.2017 12:41
Cevap :
Merhabalar Atabey, Hoş Geldiniz. Blog sayfama yapmış olduğunuz ziyarete ve değerli yorumunuza çok teşekkür ederim. Selam ve dualarımla.   07.09.2017 19:38
 
 
Toplam blog
: 111
Toplam yorum
: 472
Toplam mesaj
: 29
Ort. okunma sayısı
: 444
Kayıt tarihi
: 12.01.12
 
 

Lise mezunu, bir kamu kurumu emeklisiyim. Her konuda okumayı, yazmayı, araştırma yapmayı seviyoru..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster