Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Mayıs '21

 
Kategori
Futbol
 

Altınordu bir adım önde

En son 1969-1970 sezonunda Süper Lig'de mücadele etmiş olan ve "Türkiye'nin Altınordu'su" sloganı ile son senelerde altyapı ve özkaynak modeli ile örnek teşkil eden Altınordu, Yılport Samsunspor'u play off ilk maçında 1-0 yenerek, ikinci maç için avantaj yakaladı.

 

Altınordu kadrosunda yabancı oyuncu bulundurmuyor. Başkan Seyit Mehmet Özkan'ın felsefesi ile en alt yaş gruplarından A Takıma kadar yapılanmış olan kulüp, özkaynaktan oyuncu yetiştirme ve spora kazandırma misyonu ile hareket ediyor. Amaçları sadece iyi futbolcu değil, iyi birey ve iyi vatandaş da kazandırmak ki bu ülkede büyük eksikliğini duyduğumuz konular. Bu nedenle, Altınordu, taraflı tarafsız herkesin sempatisini kazanmış bir kulüp. 

 

Kadrosunda Ahmet İlhan Özek, Ufuk, Sinan ve Recep gibi tecrübeli futbolcular olmasına rağmen büyük çoğunlukla genç bir ekip olan Altınordu'nun yaş ortalaması 23.5. Ligi 70 puan ile Altınordu'dan 10 puan fazla almış ve 3. sırada bitiren Yılport Samsunspor'un yaş ortalaması ise 29.6. Arada ciddi bir tecrübe farkı olduğu görülüyor. Bunun üzerine bir de Ertuğrul Sağlam faktörünü eklerseniz, Yılport Samsunspor'un favori olduğu bir eşleşme olarak gözüküyordu. 

 

Altınordu teknik direktörü Hüseyin Eroğlu, Samsunspor'un oyun bilgisi ve olgunluğunu bildiğinden, topu rakibe bırakma ve oyunun denge noktasını çözme taktiği ile hareket etti. Yılport Samsunspor'un alanlarını ve pas yollarını kapatacak bir organizasyon ile sahada ilk 30 dakika rakibi bloke etme yoluna gidildi. Hüseyin hocanın takımı tecrübe eksikliğini, mücadele ve ölçülü pres ile kapatmaya çalıştı. Altınordu aslında kanatlarda Metehan ve Ahmet İlhan ile çok hızlı çıkabilen, forvette hareketli, genç yaşına rağmen çok iyi pozisyon alan ve güçlü Enis ile tehlikeli olabilen bir ekip. Sene boyunca bu üçlünün organizasyonlarını izlemiştik. Bu maçta da takımın, bu üçlü ile topu en kısa sürede buluşturmaya yönelik bir taktik uyguladığını gördük. Bence üçü de mevkilerinde Süper Lig'in dahi en iyileri arasında olabilecek yetenekteler. Takımın kalanı da iyi savaşınca, iyi alan daraltınca, Samsunspor tehlikeli olamadı.

 

Yılport Samsunspor aslında top hakimiyeti iyi, tecrübeli isimlerden oluşan bir ekip. Merkezden atak olgunlaştırmayı seven bir taktik anlayışı var. Ancak Altınordu merkezi iyi kapatıp, top dağıtımında en önemli silahı olan Dja Djedje'yi iyi kontrol edince, 49. dakikada atılan golden sonra, Samsunspor oyunu kanatlara yönlendirmek zorunda kaldı. Samsun hücumlarında iyi kademe yapılması, Samsunspor'un da başka çare üretememesi, skoru belirledi. Kaçan penaltı şüphesiz Altınordu adına büyük bir şans oldu. 

 

İkinci maçta Ertuğrul Sağlam'ın farklı bir taktik çözüm üreteceği kesin. Ancak Altınordu ve Hüseyin Eroğlu'da muhtemelen rakibin zaaflarına yönelik bir taktik geliştirecektir. Samsunspor golü bulmak zorunda olduğundan, geniş alanlar bırakacak. Metehan, Enis ve iyileşirse Ahmet İlhan açısından çok büyük fırsatlar ortaya çıkacaktır. 

 

Bir önceki hafta Başkan Seyit Mehmet Özkan bir açıklama yaptı. Takımın Süper Lig'e çıkmasını istemiyorum diye. Spor kamuoyu bu açıklamayı anlamadı. Anlatmak gerektiğini düşünüyorum. Başkan'ın orada vurgulamak istediği konu Süper Lig'in başka bir seviye olması ve farklı kadro yapılanması gerektirmesi. Oysa Altınordu, TFF 1. ligde, 7 senedir özkaynaktan gelen gençlere rahatlıkla forma verebiliyordu. TFF 1. Lig'deki oyun olgunluğu, mücadele seviyesi, oyun anlayışı ve fizik güç vb. faktörler gençlere forma vermek için avantajlıydı. Ama Süper Lig'de takımların kadroları fiziki açıdan çok güçlü ve çok tecrübeli isimler ile dolu. Altınordu altyapısından çıkan gençlerin, bu oyun ve mücadele seviyesinde forma şansı bulmaları zor. Forma verilse bile, ligin ve oyunun stresi altında, pek çok gencin kaybedilmesi söz konusu olabilir. Bir kere Süper Lig aşırı sert ve oynatmama odaklı. Takımlar fiziksel performans ile var olmaya çalışıyorlar. Altınordu ise en genç yaş gruplarından A takıma kadar temiz ve pozitif oyun odaklı bir futbol felsefesine sahip. Oynamak isteyen, bu şekilde yetenekleri kazanmak isteyen bir takım. Süper Lig şüphesiz Hüseyin Eroğlu ve ekibinin kadro ve oyun felsefesi mühendisliğinde farklı bir yaklaşım gerektirecektir. Konuyu Başkan bu durumdan endişe etti şeklinde yorumlamak gerek. Zira Başkan sahada kazanmak ve kaybetmek ile değil, gençleri kazanmak ile ilgilenen bir spor insanı.

 

Neticede futbo kamuoyu Altınordu'yu Süper Lig'de görmek istiyor. Ben Altınordu'nun doğru stratejiler ile Süper Lig gereksinimleri ve Başkan'ın vizyonu arasında bir denge kurarak, ligde kalıcı olacağına ve altyapıdan genç yetenekleri de bir şekilde kazanacağına inanıyorum. Belki de gençler açısından böyle bir seviyede varolma savaşı vermek, Avrupa'ya gidiş süreçlerini de hızlandırır. Her risk, beraberinde bir kazanım fırsatı taşır. 

 

2. Maçı bekliyoruz. İki takıma da başarılar dilerim. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 566
Toplam yorum
: 204
Toplam mesaj
: 13
Ort. okunma sayısı
: 574
Kayıt tarihi
: 10.05.07
 
 

İlgi alanları ekonomi, para politikası, siyaset, edebiyat, futbol, Türk ve Ortadoğu Tarihi, AB ve..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster