Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Kasım '07

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
491
 

Amaç kırılması

Amaç kırılması
 

Amaç kırılması; Belli bir beraberliğin yaşandığı, kişiler veya gruplarca her türlü şekilde oluşan bağlantının amaçların farklılaşması sonucunda beraberliğin sona ermesi veya zayıflamasıdır.

Amaç kırılması evlilik, arkadaşlık, dostluk, şirket, dernek vb. gibi her insanın etkisi altında kalıp yaşayabileceği bir durum olduğu ortadadır.

Amaçların kırıldığını(farklılaşması) bilmemiz ve fark etmemiz bize ruhsal ve fiziksel rahatsızlıkların kötü etkisini en aza indirme olanağı vermektedir. Israrcı ve oluşumunu önlemeye çalışmak kişilere zarar verebilmektedir.

Kuşak çatışmasını da içine alan amaç kırılması daha geniş ve insan hayatının değişik yönlerde oluşabilmektedir. Evlilik ve iş tercihlerini içine alan yaşama biçimlerini oluşturan genç yetişkinler ile aile büyükleri arasında yaşayabildiği “amaç kırılması” kuşak çatışmasının konusunda yer almayabilir. Burada kuşak farklarının değil, beklentilerin ön plana çıkması söz konusudur.

Bir arkadaşlığın ve dostluğun sona ermesi veya zayıflamasına neden olan etkenlerin başında amaç kırılmalarını söyleyebiliriz.

Bir şirketin ortakları tarafından bir amaçla kurulan fakat daha sonra amaçların farklılaşması nedeniyle ayrılmaları amaçlarının gerçekleşmemesiyle ilgili olmayabilir. İnsanların her geçen gün fikir ve diğer oluşumlardan etkilenerek davranış şekillerini değiştirmeleri normaldir. Önemli olan oluşacak sonuçların taraflarca hesaplanarak karşılıklı zarar vermenin en aza indirilmesidir.

İkili ilişkilerden, dünya ilişkilerine amaç birliğinin kaçınılmazlığının yanında amaç kırılmaları pek gözümüze çarpmadan biz insanlara ruhsal ve fiziksel zararlar vermektedir.

Beklentilerinizin amaç kırılması sonucunda kendimize sorun oluşturmasına istemiyorsak, olabilirliğini ve kabul edilebilinirliğini kontrol etmeliyiz. Önce beklentilerin fark edilmeye ve bilinçli olarak mercek altına tutulmaya gereksinimi bulunmaktadır.

Hayal kırıklığının öncülü de olabilen amaç kırılmasının fark edilmesi ilişkilerin onarılamaz boyuta ilerlemesine engel olacak ve ilişkilerin yeni boyutta sağlıklı devam etmesine katkıda bulunacaktır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

su gibi akıp gitmek ve her gün yenilenmek, yeniden doğmak ne güzel. ancak bunun önündeki en büyük engelse biz, alışkanlıklarımız ve değişiklik karşısındaki korkumuz olsa gerek. her ayrılışta bu yara deşiliyor. ama yaklaşımınız çok doğru, amaç kırılması, ben titreşim farklılaşması da derdim.her bitişe yeni ve bilmediğim bir başlangıç olarak bakmaya başladım. sevgiler,

Arzu Pınar 
 25.01.2008 19:25
Cevap :
Ülkemizde üç-beş tarihsel süreç birarada yaşanıyor. Hızlı bir değişim içindeyiz. Kendimize ait önemli değerleri evrenselleştirme küresel boyuta taşıyabilmeliyiz. Batının bilim, teknolojisini yapabilirken sosyal projelerini kendi değerlerimiz ile ahlâk ve etik yönünden sorgulamalı genelin kabul görebileceği şekilde düzenlemeliyiz. Katkınız için teşekkür ederim.  28.01.2008 16:18
 

merhaba arkadaşım blogunu buldum ve okudum çok enteresan bir konu ama yorum yapamadım,iyisindir inşallah,sevgiyle kal,başarılar senin olsun e mi

Alyoşa-Sevmek Güzeldir. 
 02.12.2007 20:10
Cevap :
Teşekkür ederim. İlginiz için.  03.12.2007 14:12
 

ikili ya da çoklu ilişkilerin devamlılığını daha çok amaç kırılmasıyla ayrıştırmak çok doğru gelmedi bana benim çok fazla arkadaşım ve dostum vardır hayata farklı baktığım hedeflerimizin farklı olduğu zaten dostluk da farklılıkların üzerinden onu aşarak oluşturulan bir ilişki olmalıdır, gerek dosluk gerek arkadaşlık ya da evlilik. iş dünyasında söylediklerinizi destekliyorum ama diğer türlü bana çok insani gelmedi bu tanım kulağı ve yüreği tırmalıyor gibi... sevgiler...

duygusel 
 02.12.2007 17:11
Cevap :
Amaç kırılmasının çözümlenen ve beraberliği sona erdirmeyenleri bulunmaktadır. Bu yeni amaç kırılmalarını engellleyeceği anlamına gelmeyebilir. Bu oluşum beraberliğin sona ermesi veya zayıflamasının insanların kişisel durumları ile ilgili olmayabilir. Yeni oluşum ve gelişimler buna yol açabilir. Yorumunuza katılıyorum. Tanım ismi ise en iyi açıklayabilecek şekilde düşündüm. Sizin daha iyi tanımlama isimleriniz varsa değerlendirmeye açığım. Sevgiler...  03.12.2007 9:34
 

Güzel mantıklı bir yazı. yani tüm yaşamınızı endekslediğiniz şey her neyse birden size yüz çevirebilir, bir grup ise ayrılmanız gerekebilir. evet haklısınız. demek ki yapılacak olan her şeye belli bir mesafede durabilmek ki amaç kırılması olduğunda boşluğa düşmeyelim. Güzeldi. ellerinize sağlık.

Ezgi Umut 
 02.12.2007 3:25
Cevap :
Bir baba veya anne yetişkin genç çocuğuna işiyle ilgili tavsiyede bulunabilir fakat hakim olmaya amaçlarını belirlemeye uzun süre devam edemez. Bunu hesap ederek hazırlıklı olmalıdır. Yorumunuza katılıyorum. Teşekkür ederim.  03.12.2007 9:20
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 110
Toplam yorum
: 168
Toplam mesaj
: 72
Ort. okunma sayısı
: 1183
Kayıt tarihi
: 30.05.07
 
 

"Yazıyorum o halde düşünüyorum" diyen, güncel gelişim ve değişimleri takip ederken anlam ve kavramla..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster