Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Ekim '06

 
Kategori
Tiyatro
Okunma Sayısı
1348
 

Amadeus

Amadeus
 

Bu sezon ilk izlediğim oyunlardan biri Amadeus. Yıllar önce filmini görmüstüm. Bu yıl, Mozart'ın 250. doğum yılı kutlamaları nedeniyle Devlet Tiyatrosu bu oyunu sergiliyor. Hem de Büyük Salon' da. Ben tiyatroyu büyük sahnede izlemeyi seviyorum. Devlet Tiyatrosunun Büyük Sahne'de sergilenen hiçbir oyununu kaçırmıyorum.

Eskiden bir ay öncesinden biletler alınır, sonra oyuna gidilirdi. İnsanın İstanbul gibi büyük bir kentte bir ay sonrasını planlaması çok zor. Dolayısiyle benim gibi Anadolu Yakası'nda oturan biri için tiyatroya gitmek bayağı bir meseleydi. Şimdi bu işler çok kolaylaştı. Biletinizi internetten alabiliyorsunuz. Bu yıl işi biraz daha geliştirmişler: Aldığınız bileti başka bir oyuna devredebiliyorsunuz. İşte böyle ... Fazla düşünüp taşınmaya gerek yok. Biletinizi alıyorsunuz. Gidemeyecek gibiyseniz, biletinizi başka bir oyuna devrediyorsunuz.

Şimdi gelelim Amadeus'a . Daha önce Amadeus filmini izlemiştim, hem de bir kaç kez. Filminde, sinemanın tüm olanakları kullanıldığından müthiş bir görsellik var. Kısacası görsel ve işitsel bir sinema şöleni Amadeus filmi. Bu görkemlilik içinde öykü çoğu kez arka planlara düşüyor. Tiyatro oyununda ise sapsade bir dekor içinde 'bir insanın içindeki ışık nasıl söndürülür' teması müthiş dramatik bir biçimde gözler önüne seriliyor.

Amadeus'u Zafer Algöz oynuyor. Filmi birkaç kez izledikten sonra Zafer Algöz'ü Amadeus rolünde kısa bir süre yadırgadım. Algöz , hayalimdeki kalıplaşmış Mozart'la kısa bir süre çatıştı; sonra oyunculuğu kısa bir sürede sarıp sarmaladı beni. Zafer Algöz, son zamanların en iyi oyuncularından. Onu "Salkım Hanım'ın Taneleri"inden anımsayacaksınız. O filmde de müthiş iyi bir oyunculuk sergilemişti. Ayrıca Viyana sarayının müzik yöneticisi besteci Salieri rolündeki Celal Kadri Kınoğlu'nun oyunu da çok çok iyiydi. Sırf bu iki oyuncunun oyununu ve 'Mozart'ın içindeki ışığın nasıl söndürüldüğünü' izlemek için bir bilet de siz alın.

Oyunu herkese tavsiye ederim.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sinemaya gitmek hep daha kolay gelmiştir bana ve filmi salonda izlemek te ne keyiflidir ama... Ve her yaz mutlaka yazlık hava sinemasına gidiyorum; en azından bir kez; tahta sandalyeye oturup, çiğdem çıtlıyoruz ve sade gazoz içiyoruz... :))

derinmavi.. 
 23.05.2007 21:13
Cevap :
Yazlık sinemalarda çekirdek "çitleyip":)) gazoz içtiğimiz, arada sırada gök yüzüne baktığımız, ateşböceklerini seyrettiğimiz günleri ben de çok özlüyorum. Buralarda yazlık sinema kalmadı hiç ... Yerlerine apartmanlar dikildi hep ...  23.05.2007 22:11
 

mozart'tır. ondaki deha ve hafiflik öyle naiftir ki Salieri'nin ağırlığı ve haseti onun yanında sadece izleyici kalır. (s.uslucum kusura bakma adamını da kötülemiş gibi oldum ama napayım. bilge haklı burada.)

Başak ALTIN 
 19.12.2006 21:08
 

Filmini çok severim ve herşeye rağmen Salieri adamımdır. Tiyatroda seyretmeyi çok isterdim. Zafer Algöz iyi bir oyuncudur çükü.

S.USLU 
 30.10.2006 10:51
Cevap :
(Mozart için döktüğüm onca gözyaşına ragmen) Salieri adamınız demek !!! Amadeus şu anda İstanbul'da sahneleniyor; ama sezon sonuna doğru turneye çıkabilir. Programı aşağıdaki linkten takip edebilirsiniz. Oyunu izlediğinizde Salieri'yi daha çok sevebilirsiniz; çünki sahnedeki Salieri filmindeki kadar sevimsiz değil :))  31.10.2006 22:21
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 11
Toplam yorum
: 39
Toplam mesaj
: 12
Ort. okunma sayısı
: 3106
Kayıt tarihi
: 24.10.06
 
 

Eskişehir'de doğdum. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesini bitirdim. Aynı Üniversitede yüksek l..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster