Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Mayıs '11

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
736
 

Amasra'dan sevgilerle...

Amasra'dan sevgilerle...
 

Amasra'daki balık restoranın simgesi oluyor bu heykel. Salata tabağı ile de ünlü ayrıca.


Hafta sonları Amasra’da ne yapılır? İlkbahara uzanan çiçekli yollara düşüp, çiçek çiçek açmak sevdasına düşülür. Yahut, bir öğle uykusuna yatılır ya da gecesinde edebi sohbetler yapılarak yazarlarla bilgi alışverişi olur, akıtılan damlalardan istifade edilir.  

 

Nitekim de öyle oldu. Sonuncusu seçen yazarlar, çizerler, sahilin bir restoranında toplanarak, geçmişten geleceğe sanatın, insanlar üzerindeki etkisi, yazar olmak için ne gibi umdelerin olması gerektiği, günümüz yazarlarından deyişlerle birlikte sürdürdükleri yemekli toplantı güzel bir sempozyum gibi geçti.  

 

Tarihi dokümanların salonun perdesinde de aktarılması, edebiyat gecesine müspet tesir yaptı.  

 

Gecede hanımlar ağırlığını koyarak edebi sohbetlere katıldılar. İmzalanan kitaplarla geceye renk katıldı. Böylesi toplantıların her zaman olması dileği ortaya kondu.  

 

Bartın Valisi İsa Küçük ve eşi Emine Hanımın da bulunduğu gecede, bol bol resimler çekildi, mutlu tablolar çizildi. Vali Yardımcısı Erdoğan Özdemir, hararetli edebi konuşmalarıyle dikkatleri çekti.  

 

Vali İsa Küçük’ün, gündüzden, açık denizde Kalenin karşısındaki adanın ilginç fotoğrafını görüntülüyerek, yanında bulunan Marmaris DHA Muhabirine güzel bir hediye vermiş olması da konuşuldu o gün. Vali Küçük, muhabirin makinesini zumlayarak dağın tepesinde, yüzü gökyüzüne bakan Atatürk’ün mask’ını resimleyerek sürpriz yapmıştı.  

 

Bir zamanlar, “bulutlarda Atatürk” vardı. Ada üzerinde çıplak gözle görülen Atamızın masksı, da şimdi Amasra’da var. İsa Küçük Bey bunu o anda mı keşfetti, işte burası anlaşılamadı. Ama olayın enteresanlığı, heyecan vericiydi. Tabii, hisseden kalplerde.  

 

İsa Küçük o akşam, dostlarına son şiir kitabını imzalayarak hediye etti. “Bütün hürriyetleri serbest bıraktım bu akşam” isimli yapıtta geçen “Bartın Çayını içince, Karadeniz dinlenir” sözü, manidar bulundu. Bir edebi şaheser olarak tanımlandı. Hatta bir kısmı da “madem ki, Karadeniz’deyiz. Madem Bartın da ayağımızın dibinde. Karadeniz içmeden, birer demlisini, önce biz içelim, Bartın Çayından evvel” diyerek espri yaptılar.  

 

Yemek, edebi bir sohbet havasında bilgilendiriciydi. Her zamanki gibi Bartın Valisi, bu işe önayak olmuştu. Bartın Köksal Toptan Anadolu Lisesinin “edebiyat etkinliklerinin” bir devamıydı bu buluşma.  

 

(Altta) Bartın Valisi İsa Küçük, Amasra’da gazetecilerle. Ortadaki resimde, Vali Beyin eşi Emine Hanım, (Sağ başta) arkadaşi ile ve en alttaki resim, meşhur salata tabağı 

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sayın üstadım madem toplantı yapacaktınız Amasra'da,bana niye haber vermediniz. Ben ki toplantıların müdavimi, kayıtlı üyesi ah ah gelmez miydim hiç? neyse sağlık olsun diyelim. Aman, bir daha sefere, lütfen haber veriniz. Amasra çok güzelmiş diye bahsederler hep. O fotoğrafta az biraz denizi görünüyordu amma kendi gözünle görmek daha başka demi yani. Size Smyrna'dan imbat esintileri eşliğinde sağlık, sevgi ve saygılar diliyorum.Ayşen Kura

Ay Şen 
 12.05.2011 5:25
Cevap :
Bu kadara dost canlısı olmak, sanal ortamda pek ender. Damarlarda, "Ege" kanı var ne de olsa. Dost, sıcak, samimi ve içtenlik. Bi dahakine okey. Selam ve saygılar.  12.05.2011 13:19
 

çok karışık anılarım var be Ağabey... O balık restorandan ben de birkaç kez, ailemle, dostlarımla nemalandım. Plajını sevmedim, deniz anası doluydu:-) Buralarda olmadığı kadar moskito vardı, uykusuz kaldık sabahlara kadar. Aşırı gürültü kirliliği gözledim (Seçim kampanyası dönemi değildi). Amasra'dan şu an evimde bir resim çerçevesi (içinde oğlumun fotoğrafı) ve bir adet kerata var. İkisi de ahşap. Ama Amasra'nın on kilometre doğusundaki o saklı cennet Çakraz var ya, ben oraya aşığım. Yeşilin, denizin, balığın tadını orada yaşadım, balığı rakı şişesinde orada yüzdürdüm. Defalarca gitmişliğim var. Ama artık zor. Çok uzak bana. İstanbul'dan bir iki günlük "ıssız ada" kaçamağı yapmak isteyen dostlara pirmete tüyosu olsun Çakraz. Gugul Dayı'ya bakın, gidin. Nadim olmazsınız. Eline sağlık, güzeldi. Ama ben de güzel yazdım, dii mi?:-))) Aile boyu selam ve saygıyla.

pirmete 
 11.05.2011 22:14
Cevap :
Amasra için bir dost sesi yükseldi ve yankılandı bu sayfada. Moskitolu, tek pervaneli haşarat eskiye mi dayanıyor? Tarih belirtilmemiş. Zaten o kısım Küçük Plaj diye anılırdı. Esas, Büyük liman önemseniyordu. Çakrazı övmüşsün. Doğrudur. Tüyo'yu aldım merak etme. O balık Rerstoranın sadece salata tabağını sevdim. Ara sıcak diye hep balık çeşitleri sunuluyor. Ama aynı balıktan: Çok pişmişi, az pişmişi, kurusu, yaşı gibi. Böyle ara sıcak olur mu? Hepsi aynı balıktan. Mekan süper. Ama? Ancak kalamar istedim de , öylesi getirdiler.Esasında beni yemek değil, manzara doyurdu. Sen de doyurucu bilgi vermişsin. Aynı köşe başında buluşmuş olduk. Teşekkürlerle.  12.05.2011 9:34
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1616
Toplam yorum
: 3879
Toplam mesaj
: 498
Ort. okunma sayısı
: 901
Kayıt tarihi
: 13.08.06
 
 

Hayatın dikenli yollarından geçmenin  sırrı, aralarından çabuk geçmektir. Ümit, naylon çorap giyd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster