Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Şubat '16

 
Kategori
Çevre Bilinci
Okunma Sayısı
149
 

Amasra halkı, tencere tava, teneke çaldı, kömürcüleri hakladı, dediler: "istemezük termik santralı"

Amasra halkı, tencere tava, teneke çaldı, kömürcüleri hakladı, dediler: "istemezük termik santralı"
 

Dünyaca tanınan turistik Amasra, kömür diyarı mı olacak?


Amasra gibi, Türkiye’nin yüz akı turistik bir beldede termik santral yapılmak istemesi, halk ile yapımcı şirketi yüz yüze yine getirdi.

ÇED Toplantısı Halkın Tepkisi Nedeniyle Yapılamadı 2010 yılından beri Amasrada termik santral kurmak isteyen Hattat Holdinge ait lavvar tesisinin ÇED halkın katılımı toplantısı halkın tepkisi nedeniyle yapılamadı. Köylüler, ellerinde pankartlarla teneke çalarak gözdağı verdiler.

 

        
Yıllardır  ÇED denilen körükçü firma ve yapımcısı  HATTAT İçin bu  yörede yapılmadık gösteri kalmadı.  Sicim gibi yağmur altında şemsiyeli Amasra halkı, el ele tutuşarak kilometrelerce yürüdüler. İcabında günü geldi, ÇED ilgililerin kapısında  teneke çaldılar sabaha kadar. Gün geldi, yumruklar konuştu. Sabaha kadar davullar çaldılar. Hepsi nafile çıkt

 

KARLAR ALTINDAKİ AMASRA, TERMİK SANTRAL YAPILIRSA, KÖMÜR KARALARININ ALTINDA KALACAK.O ZAMAN YENİ ADI "KARA AMASRA" OLMAYACAK MI?

Düzenlenen Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) toplantısı, halkın tepkisi nedeniyle yapılamadı. İlçede maden ve enerji sektöründe faaliyet gösteren şirketin Gömü, Tarlaağzı, Kazpınarı Köyleri ve Gavurpınar mevkiinde yapmayı planladığı kömür hazırlama tesisiyle ilgili bölge halkını bilgilendirmek amacıyla Tarlaağzı'ndaki kahvede ÇED toplantısı düzenlendi. Bartın Platformu öncülüğünde bir araya gelerek kahve önünde toplanan halk, tesise karşı çıkarak protestoda bulundu. Yaklaşık 200 kişilik grup, 'termik santral istemiyoruz'  dediler.ç Böylelikle Amasra Köylüleri ÇED’e toplanma yaptırtmadılar.

Daha sonra Bartın Barosu yönetim kurulu üyesi Av. Engin Uzun Bartın Platformunun basın açıklamasını yaptı. Kalabalık bir süre slogan attıktan sonra dağıldı.

BU BELDEYE KIYILIR MI

         Bunun üzerine Bartın Platformu  bir basın toplantısı yaparak  “Devlet ile Hattat arasında oynanan “Ali Cengiz Oyunu” nun bir başka müsameresini izlemeye değil, bu oyunu bozmaya geldik. Bartın-Amasra halkının yıllardan beri sürdürdüğü termiksiz yaşam mücadelesinde, karşısında sadece termikçi şiddet değil, o şirketin işbirlikçisi gibi davranan devlet yetkilileri ve iktidar partisi mensupları var. Bugüne kadar devlet yetkilileri ve iktidar mensupları aleyhine herhangi bir açıklama yapmamayı, konuyu sadece termikçi şirket üzerinden gündeme getirmeyi tercih etmiştik. Fakat artık bıçak kemiğe dayandı. Bugüne kadar Bartın ve Amasra’nın aleyhinde yapılanları bir bir açıklamanın zamanı gelmiştir.” dedi

         Daha sonra açıklama şu şekilde devam etti: “ HATTAT bir işbirlikçi olarak, her şeyi plan ve programlı yaparak halkımızın gözünü boyamaktadır. Maden çıkarıyor görünerek kuyu açma izni, kömür taşımak için liman yapma izni, elektrik direkleri çekerek hattı” nı çoktan hazırlamıştır .

         Amasra’ya termik santral yapmak “akıl dışı” değil midir?

         Tarlaağzı ve Gömü köyleri Karadeniz kıyısında “turizm cenneti” köyler değil midir?

         Sayın iktidar yetkilileri Mugada konusunda gösterdiğiniz hassasiyetin onda birini Amasra konusunda neden göster miyorsunuz? Neden Hattat’a bir ayrıcalık gösterme gereği duyuyorsunuz? Artık ortaya çıkıp Amasra’ya termik santral yapımı konusundaki gerçek düşünce ve tavrınızı açıklamanız gerekmiyor mu? Bu termik santralin yapımı için son aşamaya gelindiğini fark etmiyor musunuz?

         Amasra’yı termik santralden kurtarmak ve halkımızın bundan sonra da termiksiz yaşamını sağlamak Bartın ve Amasra’da yaşayanların olduğu gibi, iktidar partisi mensuplarının da görevidir. Gerçekten halka hizmet etmek istiyorsanız, Ankara’da gücünüzü kullanın ve bu termik santralin ilimizde kurulmasını iptal ettirin. Bunu siz yapmasanız Bartın-Amasra halkı size rağmen mutlaka yapacaktır. Diyerek basın toplantısı sonlandırıldı.

 

 

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1616
Toplam yorum
: 3879
Toplam mesaj
: 498
Ort. okunma sayısı
: 868
Kayıt tarihi
: 13.08.06
 
 

Hayatın dikenli yollarından geçmenin  sırrı, aralarından çabuk geçmektir. Ümit, naylon çorap giyd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster