Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Eylül '14

 
Kategori
Spor Eğitimi
Okunma Sayısı
64
 

Amatör Kulüpler S.O.S veriyor.

Evet yanlış duymadınız amatör spor kulüpleri S.O.S veriyor. Ama onları duyan yok.  Teker, teker kapanıyor kimseler aldırmıyor, nedenini niçinini araştırıp çare bulması gerekenler de başka iklimlerde yaşadıkları için sahipsiz kalan amatör takımlar spor dünyasından kuyruklu yıldız gibi kayıp gidiyor.

Bu yara çok derin bir yara, amatörler 16 yıl önce benim bıraktığım yerdeler, az gitmişler, uz gitmişler dönüp baksalar ki bir arpa boyu bile yol gitmemişler. Amatör kulüp eskiden olduğu gibi yine bir iki kişinin omzunda yaşam mücadelesi veriyor.

Sezon başı geldimi amatör yönetici kulüp vize ücretin, lisans ücretlerini karşılayabilmek için kapı kapı dolaşıyor ola ki parayı bulamazsa takımı ligden çekme durumunda kalıyor.

Amatör futbol özerk olduğunda amatör takımların işlemleri ücret karşılığında yapılmaya başladığında ‘’ Özerklik buysa istemiyoruz üstü kalsın ‘’ diyerek düşüncelerimi açıklamış çıkarmakta olduğum AMATÖR’ÜN SESİ isimli gazetemiz vasıtasıyla da bunu tüm ilgililere duyurmuştum.  Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu da bu konuda duyarsız kalınca özerkliğin faturası da  garip amatör takım yöneticisine  kesilmeye devam ediyor

Amatör takımlarımızın yaşamasını istiyorsak acilen aşağıda sıralayacağım hususları hayata geçirmeliyiz. Yok duyarsızlığımız devam edecek olursa çok değil üç beş sene sonra amatör kulüp kalmayacağını hesaba katmalıyız.

1- Başta Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu olmak üzere, ASKF’ler ve kulüp yöneticileri acilen sponsor bulma arayışına girip, her kulüp için bir sponsor bulmalıdırlar.

2- Okul-Kulüp-aile iş birliği içinde çalışma yapıp bu projeyi en kısa zamanda hayata geçirmelidirler.

3- Futbol Federasyonu tarafından Amatör takımlardan alınan ücret aktarma dışında tamamen kaldırılmalı, aktarmalardan da sembolik bir ücret alınmalıdır.

4- Milli Eğitim Bakanlığı ve spor Bakanlığı ile Konfederasyon yöneticileri derhal  temasa geçmeli, amatör kulüplerde birer beden eğitimi öğretmeninin  görev yapması sağlanmalıdır.

Bu  saydıklarım günümüz Türkiyesi için hiç zor şeyler değil. Yeter ki Kulüp yöneticileri, ASKF yöneticileri ve onların üst kuruluşu Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu yöneticileri silkinip kendilerine gelip kış uykusundan uyansınlar, uyansınlarda kulüplerimizi 40 yıl önceki gibi yönetilmekten kurtarsınlar, kulüplerimiz  bir iki kişi tarafından değil en azından bulunduğu mahalle sakinleri tarafından yönetilsin.

Kulüplerde yakınında bulunan okulun beden eğitimi öğretmeninin görev yapması behemahal sağlanmalı, ücretleri bakanlıkça karşılanmalıdır. Amatör spor kulüplerinde spor yapan gençler öz yavrularımız ya da torunlarımızdır. Onlar bizim geleceğimizdir. Geleceğimiz olan gençlerin güçlü spor kulüplerinde ehil ellerde  spor yaparak yetişmesi  yarınların garantiye alınmasıdır.

imdilik bu hususları konu  başlıkları ile verdim. Ümit ederim ilgilenmesi gereken sorumlular, yani yöneticiler bu konuları açıp, enine boyuna değerlendirip çare bulma konusunda acele ederler, aksi takdirde tüm Türkiye’de amatör kulüpler S.O.S veriyor.

Amatör kulüp kurmuş yıllarca antrenörlüğünü ve başkanlığını yapmış, Kayseri Amatör Spor Kulüpleri Federasyonunu kurup 17 yıl Genel Başkanlığını yapmış, Konfederasyon yönetiminde yıllarca bulunmuş, Amatör Kurullar da görev almış, son olarak da Amatör Kulüplerimizin yararına olacağına inandığım TFF Bölge Müdürlüğünün Kayseri’de açılmasını sağlayıp ASKF Genel Başkanlığından İstifa ederek orada da kurucu Bölge Müdürlüğü yapmış bir spor adamı olarak bu sıkıntıları gündeme taşımayı kendime vazife addedip dile getirdim.  Meselelerin çözülmesi için çalışacak kişi ve kuruluşlara  başarılar diler, yapacakları çalışmalar için peşinen teşekkürlerimi sunarım.

  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 47
Toplam yorum
: 7
Toplam mesaj
: 10
Ort. okunma sayısı
: 648
Kayıt tarihi
: 10.04.07
 
 

Övünmek gibi olmasın amma hem pür amatörüm ve de Kayseri'liyim. Amatörüm çünkü hayatım boyunca paray..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster