Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Eylül '10

 
Kategori
Doğal Hayat / Çevre
Okunma Sayısı
5183
 

Amatör olta balıkçılığı ve balık tutma teknikleri

Amatör olta balıkçılığı ve balık tutma teknikleri
 

İnternet


Gençliğimde içimde yaşayan fakat bir türlü tarifini yapamadığım ve bulamadığım bir aşk vardı. Bunun ne olduğunu Halikarnas Balıkçısı’nın (Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın) Kitaplarını okumaya başladıktan sonra anladım. Ben doğaya ve denize âşıktım ve onun yazılarıyla denize ve doğaya bakmasını öğrendim. Bu kitabı Halikarnas Balıkçısı’na ve bütün doğayı, denizi sevenlere armağan ediyorum.

&&&

—Antalya’nın Manavgat İlçesi’ne bağlı Çolaklı Kasabası’nın deniz kenarında, dere ağzında küçük bir balıkçı barınağı vardır. Bir gün “Aktaş” denilen bu bölgeye gezmek amacıyla gelmiştim. Benimle birlikte oraya son derece lüks bir jip ile yaşlı bir karıkoca balık avlamaya geldiler.

Bir iki saat uğraşmalarına rağmen balık yakalayamadan geri dönerken balıkçılıkla geçinen ve 6-7 metrelik eski teknesinde naylon ve brandadan yapılmış tentesinin altında yatan balıkçıya selam verdiler. Bir şey yakalayamadıklarını öğrenince balıkçı onlara o gün yakaladığı tek balığı olan kefal balığını verdi ve bütün ısrarlara rağmen para almadı. Arabasının bir tekerleği ile dahi o balıkçı teknesinden daha güzel bir tekne alabilecek insanlara tek balığını, günlük gelirini verecek kadar gönlü bol olan ve GELENEKSEL DENİZ TERBİYESİ’ NE sahip bu adını bilmediğim balıkçıyı saygıyla anıyorum.

&&&

Haluk Deniz Öksüz; 2000 yılında yayımladığı “Amatör Olta Balıkçılığı ve Balık Tutma Teknikleri” kitabı; balıkçılığa yeni başlayanlar da dâhil herkesin ihtiyaç duyacağı bilgiler ile donatılı. Bence bu kitap her balıkçının çantasında bulunması gereken yol gösterici bir rehberdir.

İnşallah Haluk Bey ikinci kitabını da yakında yayınlayacaktır ama ikinci kitaptan önce; tatlı su ve deniz balıkçılığı ile ilgili öğrenmek istediğiniz her şey için bu kitabı almanızı tavsiye ederim. Kitabın boyutları 17x24 birinci sınıf. Resimli anlatım ile kolay kavrama tekniği.

İzmir’de yaşayan olta balıkçılığına merak salan dostlar, Haluk Deniz ÖKSÜZ ile balık tutma şansına sahipsiniz! Bunun için yapmanız gereken “ www.balikaviteknikleri.com ” sitesine üye olmak ve yapılacak organizasyonlara katılmak. Tüm doğa dostlarına rast gele…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Talip bey amatör balıkçılığa edebi sanatlara vermiş olduğunuz hizmetlerden dolayı teşekkür ederim. 2000 yılında yazmış olduğum kitabımdan sonra www.balikaviteknikleri.com internet paylaşım sitemde amatör balıkçılığa faydalı olmaya çalışıyorum. Bu arada ben ve forum üyelerim sizin yazmış olduğunuz yazılarınızında tiryakisi olduk. başarılarınızın devamını dilerim RASTGELE

haluk deniz 
 01.09.2010 22:54
Cevap :
Teşekkür ederim Haluk Bey. Siz balıkçı dostlarımın arasında olmaktan son derece mutlu ve keyifliyim. Tüm arkadaşlara selamlar... :)  02.09.2010 3:00
 

Geleneksel deniz ve balıkçı terbiyesi... onların bir kaçını tanımış olmakla övünür, oldum olası tanıdığım tanımadığım hepsine büyük bir saygı duyarım. İnsanlara okulda bile verilemeyen böyle bir terbiyenin sahibi oldukları için ne kadar saygı duyulsa eksik kalır. İzninle bir kitap ismi de ben önereyim: bir zamanlar İstanbul'un en tecrübeli balıkçısı olan Sıtkı Üner'in ilki 1967 yılında Milliyet yayınlarında çıkan Balıkçılık adlı bilimsel metodlarla yazdığı kitabı. Bulabilirseniz mutlaka göz atın. Ve bir özür, değerli arkadaşım, Haliç kıyısında bir çay içme arzumuzu maalesef bazı nedenler ve sağlık sorunlarım yüzünden yerine getiremedim. Unuttuğumu sanma sakın. Bir gün mutlaka balıkçılık sohbeti eşliğinde çaylarımızı içeceğiz. Sevgi ve sağlıcakla.

hazandagüzeldir 
 01.09.2010 17:11
Cevap :
Teşekkür ederim Taner Bey. Kitap önerinizi hemen not aldım. Diğer konuya gelince hiç dert etme ne zaman ortam müsait olursa o zaman birlikte çayımızı içer sohbetimizi ederiz. Balıkçılığın hiç te o kadar kolay olmadığını bunun da bir dizi kuralları olduğunu unutmamak gerekir. Bu yüzden üstatlarımızı iyi anlamak ve onların metotlarını öğrenmek, öğrendiklerimizi pratiğe çevirecek organizasyonlarda bulunmak lazım. :) Eh geriye de tuttuğumuz balıkları yemek kalıyor tabi yettiği kadarını, fazlası her zaman denizde kalmalı! Selam ve saygılarımla…  01.09.2010 19:30
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 438
Toplam yorum
: 1047
Toplam mesaj
: 121
Ort. okunma sayısı
: 788
Kayıt tarihi
: 07.01.07
 
 

Milliyet Blog’a hangi vesile ile kayıt olduğumu doğrusu hatırlamıyorum!  Bende birçoğunuz gibi ya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster