Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Ekim '16

 
Kategori
Etkinlikler / Festivaller
Okunma Sayısı
90
 

Amelie Antalya'da

Amelie Antalya'da
 

Amelie onur ödülü aldı.


Antalya film festivali, Akademi Oscarlarının tahtını elinden alma yolunda. Dünya sineması yıldızları ve filmler yarışıyor. İlki 1964 yılında Antalya  Belediye başkanı Dr. Avni TOLUNAY tarafında yapılan film festivali, bu sene "53.Uluslararası Altın Portakal Film Festivali" olarak dünya markası oldu.                                                                                                  

Festival, 16 Ekim'de başladı, 23 Ekim de bitiyor. Festival programı oldukça doygun, başarılı çalışmalarından dolayı Elif Dağdeviren'i gönülden kutluyorum.                                                      

15 Ekim cumartesi saat : 17:00 Yıldız sanatçılar klasik otomobiller eşliğinde, Cam piramit önünde başlayan kortej Akra Barut Otel önünde nihayetlendi.                                                          

Filmler AKM, Migros, Mark Antalya'da film gösterimler yapılıyor. 16 Ekim Açılış töreni ile başlayan festival, gene Expo Kongre Merkezinde 23 Ekim Pazar günü kapanacak.                    

Hollywood'un  "Tatlı Amelie" Altın Portakal açılış  gecesinde onur ödülü almaya Türkiye'ye geldi. Amelie filminin başrol oyuncusu Fransız dünyaca ünlü aktrisi "Audrey Tautou" Uluslararası Altın Portakal Film Festivalinde "Sonsuzluk/Eternite" filmi ile yarışıyor. Oyuncu Deniz Çakır, festival programı kapsamında fotoğraf sanatçısı Serdar Güzel ile ana sergisi  "Rabarda" fotoğrafları sergileycek. 2009-2011 yılları arasında üç yıl düblaj studyolarında seslendirme yaptıkları sırada ses ustalarının siyah/beyaz fotoğrafları sergileniyor.

Festival koordinatörü Elif Dağdeviren şu bilgileri verdi;

“Bu sene farkındalık projelerimizin konusu "Darbe ve Göçmen Filmleri, Bu sene ye özel ( Yönetmen Mesut Gengeç’in hazırladığı, 15 Temmuz Kahramanı "Şehit Ömer Halisdemir  Belgeseli” özel bir yeri var) ,Yenilikler bitmiyor,bu seneden itibaren yarışma filmleri  kadar kıymet verdiğimiz yeni ulusal filmleri izleyici ödülü ile buluşturmak üzere "Rengahenk" diye bir program yapıyoruz.Tabi yine ödülü için yarışacak zengin bir belgesel ile kısa film seçkilerimiz bulunuyor.Bunun yanı sıra klasikleşmiş Onuruna, Anısına,  Gece yarısı filmleri, Dünya panoraması gibi bölümlerimiz olacak.”  

"Uluslararası Yarışma "  katagorisinde  dünyanın dört bir yanından bugüne ve insanlığa dair konuları işleyen filmler var. Uluslararası Uzun Metraj jurisi başkanı İngiliz Yönetmen "Hugh Hudson" .Katılan filmler sırasıyla "1) 48 Kavşağı / Yönetmen : Udi Aloni / İsrail-Almanya- Abd, 2) Açık Kapı / Yönetmen : Maria Seresesky/Polonya, 3)  Baba ve Oğul / Yönetmen : Jan P.Matuszynski/Polonya , 4) Başkasının Evi / Yönetmen : Russudun Glurjzide / Gürcistan,Rusya, İspanya,Hirvatistan, 4) Kol Saati / Yönetmen :Kristina  Grozeva,Peter Brosens& Jessica Woodworth/ Bulgaristan,Yunanistan 5) İtiraflar  / Yönetmen: Roberto Ando,/ İtalya, Fransa , 6) Kayıp Kral / Yönetmen : Peter Brosens  & Jessica Woodworth / Belçika, Hollanda, Bulgaristan,  7) Takım Ruhu / Yönetmen : Christophe Barratier / Fransa 8) Tereddüt  / Yönetmen : Clair Obscur /Yeşim Ustaoğlu  / Türkiye, Polonya, Fransa, 9) Toz / Yönetmen Gözde Kural / Türkiye, Afganistan.                                                                                                           Festival Koordinatörü Elif Dağdevirenin yaptığı açıklamaya göre bu sene juri üyeleri ;Semih Kaplanoğlu (Yönetmen, Senarist, Yapımcı),  Antalyalı Oyuncu Mehmet Özgür,  TRT ve MTV'ye sinema programları hazırlayan Beste Bereket, Ankara Tiyatro Derneği Kurucusu, Yapımcı Sabahattin Çetin, Osman F. Seden'in Yönetmen Yardımcılığında sinema kariyerine başlayan ama Cast Direktörlüğü Harika Uygur, Muzisyen Orhan Topçuoğlu, Kalifornia doğumlu Norveç Trömsö Film Festivali Yöntmeni Martha Otte                                                                  

Altın Portakal ödülünü en fazla alan Yönetmen : Atıf Yılmaz, Yılmaz 6 kez altın Portakal aldı. En iyi Kadın Oyuncu ise Hülya Koçyiğiyit, Türkan Şoray ise 4 kez aldı. En iyi Erkek Oyuncu ödülünü ise geçtiğimiz günlerde vefat eden duayen sanatçı Tarık Akan 6 kez aldı.                     Zeki Alasya 'dan sonra hayata gözlerini yuman, Tarık Akan mekanın cennet olsun, nurlar içinde uyu.                                                                                                                                                      

İyi Seyirler..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 104
Toplam yorum
: 12
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 8787
Kayıt tarihi
: 09.05.15
 
 

Kültür ve sanat alanında araştırmalar yapıyorum. Birçok yayına sinema ve tiyatro alanında yazılar..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster