Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Eylül '17

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
60
 

Ameliyatsız ve Hızlı Tiroid Tedavisi

Ameliyatsız ve Hızlı Tiroid Tedavisi
 

tiroid nodülü


Son yıllarda tiroid nodüllerinde ameliyatsız ve etkili bir tedavi olarak tiroid radyofrekans tedavisiyöntemi sıklıkla tercih edilmektedir.

Tiroid nodülü, tiroid bezinde bulunan yumrudur. Nodüller, tiroid hücrelerinin anormal çoğalmaları ya da büyümeleri sebebiyle oluşum gösterirler. Tiroid bezinde nodüle sıklıkla rastlanmaktadır. Elbette, nodüllerin birçoğu iyi huyludur. Az bir kısmı ise tiroid kanseri olabilir.

Nodüller kadınlarda daha sık görülmektedir. İstatistik verilere göre, kadınlarda erkeklere göre 10 kat daha fazla nodül oluyor. Ayrıca ailesinde nodül olan kişilerde görülme olasılığı da bir hayli yüksektir. Her yaş grubunda nodül görülmekle beraber, en sık 20 ile 40 yaş arasındaki kişilerde olur.

Nodülün iyi ya da kötü huylu olduğunun anlaşılması için bazı testler gereklidir. Yapılan testler ve tetkikler sonucunda, nodülün iyi huylu olduğuna karar verilirse, takibe alınması yeterli olacaktır. Nodülün boyutunda büyüme oluyorsa ya da kişide şikayetler başlamışsa, tedavi planı yapılabilir. Hasta şikayetleri kozmetik olmasının yanı sıra, yutma güçlüğü, nefes darlığı, ses değişmesi ve bazen de boyun ağrısı şeklinde görülebilir. Eğer nodül hormon salgılıyorsa, diğer bir ifadeyle sıcak nodülse; çarpıntı, sinirlilik, uykusuzluk ve terleme gibi belirtileri de olabilir.

Nodül tedavisinde, cerrahi operasyon gerçekleştirilir. Ancak operasyonda genel anestezi yapılması, komplikasyon riski ve kesi izi bırakması gibi nedenlerden dolayı ameliyatsız tiroid tedavisiyöntemleri geliştirilmiştir. Bunların içinde en yaygın tercih edileni de RF ablasyonu tedavisidir.

Radyofrekans ablasyonu, elektrik akımını kullanarak dokuda ısıyı artırır ve bu alanda yanma işleminin gerçekleşmesini sağlar. Radyofrekans ablasyonu genel anesteziye gerek duyulmadan lokal anestezi altında yapılabilir. İşlem yapılırken hastanın bilinci yerindedir. RF ablasyonunun hastalara sunduğu bazı avantajlar şöyledir:

·         Ameliyat korkusu olan kişiler için konforlu bir tedavi seçeneğidir.

·         Bu tedaviyle hastalığın tedavi edilme oranı oldukça yüksektir.

·         Hastalar tedaviden sonra günlük yaşamlarına kolay dönerler.

·         Dikiş izi olmadığı için estetik açıdan da işlem memnun edicidir.

·         İşlem hızlı bir şekilde sona erer.

Radyoaktif iyot maddesi, vücutta yalnızca tirod nodülünün tedavisinde kullanılabiliyor. Birebir tiroid bezine iyi gelen bir maddedir. Radyoaktif iyot alerjisi olmaya kişilerde, vücutta başka hiçbir yere zarar vermeyen, sadece tiroidi iyileştiren etkili bir ilaçtır. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 12
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 127
Kayıt tarihi
: 14.08.17
 
 

Kendim tarafımdan özgün bir şekilde yazılan bilgi verici yazılar paylaşmak istiyorum. Kullanıcıla..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster