Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Ocak '08

 
Kategori
Yurtdışı Eğitim
Okunma Sayısı
10214
 

Amerika'da Hukuk Eğitimi - Amerika ve Kanada Hukuk Okulları Listesi

Amerika'da Hukuk Eğitimi - Amerika ve Kanada Hukuk Okulları Listesi
 

Amerika'da Hukuk Eğitimi - Amerika ve Kanada Hukuk Okulları


Bugün Amerika’da Hukuk eğitimi almak isteyenlere ışık tutabilecek bazı bilgiler yayınlayacağım. Yurtdışında Hukuk eğitimi almak isteyenler için yazımın sonuna Amerika ve Kanada Hukuk okullarının listesini de ekliyorum.

Amerika’da Hukuk Eğitimi

Neredeyse Amerikanın tüm eyaletleri İngiliz hukuk sistemi temelleri esas alınarak oluşturulmuştur. Sadece Louisiana eyaleti modeli Fransız hukuk sistemi temelleri üzerine kurulmuştur.

İlk Hukuk Derecesi

Genellikle üç yıllık bir eğitim gerektirir ve sonucunda Juris Doctor (J.D.) unvanını kazanırsınız. Bu eğitimde genellikle Temel Amerikan Hukuku konuları işlenmektedir ve çok az karşılaştırmalı veya uzmanlık konuları işlenmektedir. Bu eğitimde çoğunlukla Amerikan hukuku dersleri işlendiği için ve bu bilgilerin Türkiye veya diğer ülkelerde kullanılamayacağı için genellikle uluslararası öğrenciler için uygun olduğu söylenemez.

Teorik dersler, araştırma ve klinik eğitim iç içedir.

İlk hukuk derecesi eğitimine başvuracak öğrencilerde güçlü 4 yıllık lisans eğitimi, iyi İngilizce, güçlü sosyal aktiviteler, gönüllü çalışmalar ve Law School Admission Test (LSAT) olarak bilinen hukuk sınavında yüksek skor gerekmektedir.

Amerika’da çalışabilmek (Practice) için bu eğitimden mezun olanlar mutlaka bulundukları eyaletin baro sınavlarında başarılı olmalıdırlar.

J.D. ünvanı sonrası eğitim

Master of comparative law (M.C.L.) veya diğer adıyla master of comparative jurisprudence (M.C.J.) genellikle uluslararası öğrenciler için uygun olduğu söylenir. Master of laws (L.L.M.) ise daha çok uzmanlık veya ihtisas konuları eğitimi sonucunda kazanılır. Uluslararası hukuk veya uluslararası işletme hukuku en yaygınlarıdır. L.L.M eğitimi yaklaşık bir yıl sürer ve genellikle sadece sonbahar döneminde öğrenci kabul eder. Bu programlar öğrencilerin ilgi alanları doğrultusunda planlanır. Uluslararası hukukçular bu eğitim esnasında Amerika’daki mahkemeleri ve devlet kurumlarını inceleme şansı bulur.

Bu üst eğitimlere kabul için başvuranlarda aranan şartlar; başarı ile tamamlanmış ilk hukuk derecesi, güçlü akademik geçmiş, referans mektupları ve TOEFL sınavından yüksek skor olmaktadır.

Hukuk alanında ayrıca doktora dereceleri de bulunmaktadır. Genellikle hukuk fakültelerinde kariyer edinmeyi planlayan kişiler için hazırlanmış programlardır. Doktora eğitiminiz için finansal yardım almanız, master eğitiminize oranla çok daha kolaydır.

Kısa dönem hukuk eğitimleri

Amerika’da birçok hukuk okulu genellikle yaz aylarında uluslararası öğrenciler için tasarlanmış veya uygun olabilecek kısa programlar sunmaktadırlar. Genellikle en uzun 2 ay süren programlardır. Bazı dernekler, birlikler veya özel eğitim merkezleri de bunlara benzer kısa programlar sunuyor olabilirler.

İlgili Linkler:

Amerika Hukuk Okulları Listesi ( Law Schools in America)

Kanada Hukuk Okulları Listesi ( Law Schools in Canada)

Bu arada ilgilenenler için MBA, MBA nedir?Işıl Tabağ

Director

http://www.okulariyoruz.biz/

<ı>

<ı>İçerik Kaynak: http://www.okulariyoruz.biz/

<ı>Resim Kaynak: http://www.unep.org/

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 188
Toplam yorum
: 131
Toplam mesaj
: 50
Ort. okunma sayısı
: 6247
Kayıt tarihi
: 11.10.06
 
 

Endüstri Mühendisi olan Işıl Tabağ, Avrupa Okullar Birliği görevinden sonra 1998 yılından bu yana..