Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Ekim '13

 
Kategori
Yurtdışı Eğitim
Okunma Sayısı
458
 

Amerika'da yetişen, kıymetini bilemediğimiz değerler

Amerika'da yetişen, kıymetini bilemediğimiz değerler
 

Newyork'ta Türk Gününde eşim, oğlumun profesörü, ben ve eşi


İnşaat Yüksek Mühendisi Dinçer Akyalı. Kendisini ilk kez Fethiye’de tanıdım. Karşı komşum. Birikim ve tecrübeleri ile dopdolu. Amerika’da iken ülkesi için çalışmış ve birçok ilklere imza atmış bir kişi. Ne yazık ki büyük projeler altına imza atmasına ve rağmen bilgi ve becerilerine saygı gösterilmemiş. İstanbul’da İstanbul Boğazı Tüp Geçit ’in açılışı 29 Ekim’de yapılacak. Sayın Akyalı 1996 yılında ve daha öncesinde fizibilite raporlarını hazırladı. Bu geçidin ihale dosyası için teknik şartnameleri yazdı. Umarım açılış günü Sayın Akyalı da orada bulunur, katkıları belirtilir. İlklerde damgası bulunan Sayın Akyalı, Türk gününün gelenek olmasını sağlamıştır. Oğlum Newyork’da mastır yaparken mezuniyet törenine gitmiştik. Oradan çıkınca Türk yürüyüşüne katıldık. Çok keyif aldık ve gururlandık. Aşağıda Sayın Dinçer Akyalı’nın Amerika’daki çalışmalarından kısa bir yazı okuyacaksınız. Dilerim böyle çalışkan, Ülkesine canı gönülden hizmeti olan değerler, layık oldukları yeri bulurlar. Kendisine takdir ve teşekkürlerimi sunarım.

NAHİDE ÇELEBİ

1962 yılında Amerika’da University of Michigan’dan master derecesi ile mezun oldu. Uzun yıllar Amerika’da inşaat mühendisi olarak çalıştı ve “metro projeleri” üzerinde uzmanlaştı. 3 yıl süre ile Tayvan’da Tayvan’da Taipei metro projesinde ve sonra Ankara metro projesinde danışmanlık yaptı. Mesai saatleri dışında Amerika’daki Türk kuruluşlarında görevlerde çalıştı.

1976-77 yıllarında Amerika’daki “Türk Mimar, Mühendis İlimadamları Derneği’nin (MİM) ve 1979-80 yıllarında Newyork’ta Türk Kültür Derneği’nin, 1983 de Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu’nun (TADF) Başkanlık görevlerinde bulundu.1982-83 yıllarında Merkezi Washington D.C. de bulunan Türk-Amerikan Dernekleri Asamblesi’nin Newyork temsilciğini yaptı.

Bu çalışmaları sırasında birçok ilklere imza attı. İlk kez Türkiye Teknoloji ve “know-how” transferini amaçlayan” Tekno-Transfer komitesini kurdu. Aynı dönemde Birleşmiş Milletler Kalkınma Fonu ile Türkiye’ye teknoloji transferi projesini başlattı ve Newyork Belediye’sinden Türk Günü için izin aldı ve bunun bir gelenek olmasını sağladı. Sayın Dinçer Akyalı’nın hizmetleri saymakla bitmez. Amerika’daki ilk Türk-İslam Mezarlığını da oluşturdu ve daha birçok hizmetlere imza attı. İlk kez Yurt dışından emeklilik sistemini önerdi ve ilgililerle kabul görmesini sağladı. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgili Dinçer Akyalı ile 1 yıl Parsons da çalıştım.onun için yazdıklarınız az bile. Gerçekten örnek bir insan. Mimar M.ACAR.

ETEM ACAR 
 28.10.2013 14:48
Cevap :
Sayın Acar! Değerli yorumunuza çok teşekkür ederim. Gerçekten Sayın Dinçer Akyalı eşi bulunmaz, çalışkan bir beyefendi; ne yazki emeğini çaldılar, hakkını yediler, umarım girişimleri ilgililere ulaşır.Selamlar, sevgiler, sağlık ve mutluluklar.NAHİDE ÇELEBİ  30.10.2013 18:24
 

Sevgili Nahide Hanım, tabii yurt dışına gidenlerin hepsi emperyalizme hizmet etmiyor sizin ifade ettiğiniz gibi meslektaşım nice Dinçer bey gibiler bu Ülkeye idealizm içinde hizmet etmişlerdir, teşekkürler, esenlikler dilerim.

Nizamettin BİBER 
 22.10.2013 10:55
Cevap :
Sayın Nizamettin Kardeşim, haklısınız. Amerika'da ilklere imza atıp başarmış kişi yakından biliyorum yaptıklarını. Hele şu 29 Ekim'de Açılacak Boğaziçi Tüp Geçitinde çok hizmeti var, anlaşmaları olduğu halde hakkını vermemişler.Selam ve sevgiler, sağlık ve mutluluklar dilerim.NAHİDE ÇELEBİ  22.10.2013 16:21
 

Nahide hanım,ne yazık ki bu başarılı çalışmalar yurdumuzda olsaydı mutlaka ayağına köstek yaparlardı. (siyasete bakın) Yurt dışında birçok başarılı işler yapan bilim adamlarımızın (hele biri var ki akrabam olur Kenan Şahin bilgisayar üzerine bilim adamı) çoğu ülkeme faydalı olurum diye gelip çekememezlik yüzünden engellenip ülkeyi maalesef terketmişlerdir. Böyle pırıl pırıl o kadar çok bilim adamı var ki...

Şahin ÖZŞAHİN 
 22.10.2013 10:48
Cevap :
Sayın Arkadaşım! Bahse konu beyefendi yakından biliyorum bir çok ilklere imza attı. 29 Ekim'de açılacak olan Boğaziçi Tüp Geçidi'nin çalışmalarında bizzat bulunduğu halde hakkı yenildi.Ülkeme hizmet ederim diye geldi, hayal kırıklığına uğradı.Gerçekler çok acı ne yazık ki.Teşekkürler, selam ve saygılar.NAHİDE ÇELEBİ  22.10.2013 16:26
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1867
Toplam yorum
: 11385
Toplam mesaj
: 162
Ort. okunma sayısı
: 1029
Kayıt tarihi
: 25.11.08
 
 

Erzurum doğumlu, Ankara'da yaşıyor. D.T.C.F mezunu, emekli lise öğretmeni, evli, 2 çocuklu. "İsya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster