Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Aralık '14

 
Kategori
Yurtdışı Eğitim
Okunma Sayısı
150
 

Amerika'daki en iyi MBA Programları'nın pozitif ve negatif yönleri

Amerika'daki en iyi MBA Programları'nın pozitif ve negatif yönleri
 

Harvard Business School hayalinizdeki okul olabilir, ancak gerçekçi olalım, her şeyin, hayalinizdeki okulun bile, bir artısı ve bir eksisi vardır. Hayal ettiğiniz okula kabul edilip artık bir öğrencisi olduğunuzda, hayallerle gerçekler birbirine çok uymayabilir. İşte Bloomberg Businessweek tam da bu noktayı araştırıyor ve Dünya'nın en iyi 5 MBA programı'ndaki öğrencilerden okullarını değerlendirmesini istiyor. Her okuldaki 2014 sınıfının verdiği yanıtlar, bu okullara başvuru yapmayı düşünen adayların kesinlikle okuması gereken cinsten. Bir bakalım, MBA programlarında dünya devleri olan Harvard ve Stanford hakkında, kendi öğrencilerinin diyecekleri ne varmış?

1. Harvard Business School

Harvard MBA Başvuruları
Harvard Business School
 

upHarvard MBA harika akademik imkanlar sunuyor, bunun yanında etiket, network, ve okulun kaynakları mükemmel! Bu konuda hiç bir şekilde tartışılamaz. Ama asıl harika olan Harvard'ın sosyal hayatı! Burada o kadar yoğun ve hızlı bir yaşam var ki, kişisel gelişiminiz iki sene içinde inanılmaz bir yol katediyor. Harvard'dan mezun olmak beni daha dengeli, odaklı, hoşgörülü, düşünceli, etik ve düşüncelerini iyi ifade edebilen biri yaptı. Ayrıca en iyi dostlarımı burada edindim. Onlarla harika anılarım oldu, ve birlikte dünyayı dolaştık. HBS'e tüm bu sunduklarından dolayı teşekkür ediyorum."

down"Harvard MBA'deki 'case metodu'nun en kötü yanı, sayısal konuları çok çok kötü öğreniyorsunuz. 2 sene boyunca sayısal dersleri anlamak için sürekli Khan Academy ve Wikipedia'ya başvurdum."

"Programda o kadar çok kişi var ki, yakın arkadaşlıklar kurmak zor. Ve ilk senenin herkesi dahil eden anlayışı, ikinci senede dağılıyor..."

2. Stanford Graduate School of Business

Stanford MBA Programı Başvuruları
Stanford Graduate School of Business

up“Neyi seviyorum: Burada insanlar inanılmaz üstün kalitedeler, ve aynı zamanda gerçekten iyiler, başkalarına açık ve kabul ediciler. Ayrıca dönemde az insan olması, sınıftaki insanların birbirine yakınlığı (ruhsal ve fiziksel olarak) ve okulun Silikon Vadisine ve teknoloji endüstürisine yakınlığı, liderlik hakkında öğrenebilmek sevdiğim şeyler. Ek olarak okulun kaynakları ve okul içinde ve dışında sundukları sevdiğim şeyler arasında."

down

"Okulda maalesef kendi şirketinizi kurmanız için çok baskı ve odak var. Ama kariyerinize profesyonel olarak devam etmek için aynı özen gösterilmiyor."

"Kariyerinize girişimci olarak devam etmeniz için inanılmaz bir baskı var. Öyle ki dönemimin %50'sinden fazlası şu anda kendi şirketini kurmak için uğraşıyor."

3. University of Chicago Booth School of Business

University of Chicago MBA Başvuruları
University of Chicago Booth School of Business

up"Booth bana kendi yolumu belirlememi ve istediğim alanlara odaklanmamı sağladı. Benim için bunlar liderlik becerilerimi geliştirmek ve kompleks sorunları yönetebilmekti. Booth'un LEAD adlı interaktif dersi bu becerileri geliştirmeme imkan sağladı. Ayrıca sınıf arkadaşlarım inanılmaz destek oldular ve daha da ilerlemem için bana çok iyi örnek oluşturdular."

down“Booth'a ancak toplu taşımayla ulaşabiliyorsunuz. Okul ve öğrencilerin çoğunluğunun yaşadığı yer arasındaki uzaklık maalesef ki sosyalleşmeyi zorlaştırıyor. Ve Harper Center dışında akademik konular konuşmak pek 'in' değil."

“Booth'ta halen bankacılık ve danışmanlık gibi geleneksel MBA alanlarına fazla odak var. Booth'un pazarlama ve teknoloji gibi alanlara daha çok girmesini isterdim."

Yazının devamını okuyabilmek için: http://pavlovspartner.com/amerikadaki-en-iyi-mba-programlarinin-pozitif-ve-negatif-yonleri/

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 11
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1055
Kayıt tarihi
: 29.08.13
 
 

Liseyi Robert Kolej’de, üniversiteyi Amerika’da tam burslu Washington University in St. Louis’te ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster