Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Şubat '08

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
373
 

Amerika destekliyormuş, bu yeni mi?

Manşet haber gündemde: Amerika bizi destekliyor... Irak topraklarına girdik; Allah Mehmetçiğimize zeval vermesin...

Geçmişden kalan gün-dem-lerim (Bölüm I)

Güneşli bir gün, Cemrem düştü, ayım da tutuldu, güneşimde sıra, kainatı gündem yerine takip edeceğim. Küçükten başlamıştı kelimelerle oynamakKüçüktüm ufacıktım derken, Aya giden ilk kişiyi bizim "Armstron" daha o zamandan adıyla paralel adıyla kendi kaderi bir olan ”kolu kuvvetli, taş kollu” hiç aklına gelir miydi bir gün ayın üzerinde ezan dinleyeceğini... Artık herkes biliyor şu İngilizceyi. kime how are you desem anlıyor, ama keyfe hali küm desem, verdikleri cevap sen huculara mı karıştın, aman dikkatli ol bak ortalık kötü diyorlar.

Yazıma başlarken giriş yaptığımda, gelişmeler bana isyan ediyor, sonra da aman canım bu bir Roman değil, sadece ben gibi bir Kasımpaşalı diyorum ama beni okuma tenezzülünde bulunan ve değerli yorumlarıyla yönlendiren kişilerin de olacağı düşününce, daha dikkatli olayım diyorum.

Okuma alışkanlığım, beni hiç bırakmadı, yatmadan önce kitap, kahvaltıdan önce kitap, gazeteler mi? Kitaplardan beter sardı dört yanımı. Kitabı rafa kaldırabilsem de gazeteleri döne döne okurum. En hoşuma gideni de geçmişten bir olayı roman gibi arşivleyip akibetini takip etmektir. Böyle olunca sanki kendimi zaman tünelinde sanıyorum. Artık net sayesinde sararmış sayfa yerine istediğim tarihe inebilme kolaylığım olsa da vazgeçilmiyor özellikten... Örneğin, Sayın Başbakanımızın, Daha siyasete atılmadan önce şeyhinin dizinin dibindeyken o mübarek kişinin “sen bir gün bu ülkenin başbakanı olacaksın”sözleri yazılı gazeteyi kesip saklamışım. Ve ardından ona ait gelişmeleri Ama sadece başbakanın haberi değil, beni ona aşığım diye peşinde koşan bayanla karıştırmayın. Her ne kadar ikimizde Kasımpaşalı olsak da... Belki mahallede top oynarken, çalımlarını seyretmişimdir…

Bir gün oturup kendi haberlerimi sıraladım. Paylaşımlarıma katılanları bir nebze de olsa tebessüm ettirip düşündürebilmenin mutluluğuyla, bir de yakın gündemden ilgimi çekenleri sunayım dedim.

“We further hope and pray that the brave young men and women return home with the lowest possible casualties, and the suffering in Iraq ends as soon as possible.”
By Recep Tayyip Erdogan
The Wall Street Journal
March 31st, 2003

“Irak’ta savaşan ABD’li kahraman bay ve bayan askerlere, en az zayiatla ülkelerine mümkün olan en kısa zamanda dönmeleri arzusuyla dua ediyorum” Sn. Başbakanımız bizi de duadan esirgemeyiniz…

. Dışişleri Bakanı Gül “Dünya barışı için, barışı korumak için, son 50 senede dünyada en çok Amerikalılar kendi çocuklarını feda etmişlerdir.”dedi. (http://www.milliyet.com/2006/05/16/siyaset/siy03. -

Yirmi beş İslam ülkesinin sınırlarını değiştirip hepsini Irak gibi yapma projesi olan ABD kaynaklı Bop’la ilgili Sayın Gül’ün görüşü: “Büyük Ortadoğu Projesi (BOP) Türkiye’nin dış politika ilkelerine uygun. ABD ile hareket ediyoruz. Amacımız İslam ülkelerine özgürlük ve demokrasi getirmek.” (http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=18129 -


Geçmişden kalan gün-dem-lerim (Bölüm 2)

Diyanetten Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Aydın diyor ki:
“Ben Avrupa’ya gittiğimde kiliseye çok giderim, büyük zevk duyuyorum.”
(II. Din Şurası Tebliğ ve Müzakereleri cilt: 2 sayfa:375)

Bu gerçekten ideal bir davranış. Rahip Bahira da Muhammed (S.A.V)ın geleceğini biliyordu.

. Erdoğan, AJC örgütünden bugüne kadar “cesaret ödülü” alan 10 kişi içinde Yahudi olmayan tek kişi.
Theodore Herzl tarafından Dünya Musevilerini bir “ulusal yurda” kavuşturma amacıyla 19. yüzyıl sonunda kurulan “World Jewish Congress” (WJC) İsrail devletini kurmakla amacını gerçekleştirmiş bir Yahudi teşkilatıdır.
… (http://www.yenisa“Kur’an Kursu Yıkımı” ülke tarihinde bir ilk oldu.
Tarih: 3 Nisan 2007 ( Mevlid kandilinden 3 gün, Akdamar Kilisesi açılışından 5 gün sonra…)
Yer: Kasımpaşa ( Sayın Erdoğan’ın mahallesi…)
• Yüzlerce polisin hazır bulunduğu yıkımda cemaate biber gazı sıkıldı.
• Yıkımı Beyoğlu Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleri yaptı.
• Tüm ısrarlara rağmen yıkım için okullar kapanana kadar (2 ay) beklenmedi.
. Kur’an Kursu Yıkımına şöyle gelindi:
• “Piyalepaşa Câminin etrafının açılması için Anıtlar Kurulu’nun kararıyla kursun kaldırılacağı” bildirildi.
• Dernek mensupları, aylar süren koşturmacayla ilgililerle görüştüler. “Bu kursta 1959’dan beri binlerce talebeye hizmet verildiğini, yıkımın yanlış olacağını, kendilerine proje ve imkân verilirse, kursu, câminin mîmârî yapısına uygun hale getireceklerini” söyledilerse de kabul ettiremediler.
:
• Dernek mensupları, vakıfların kendisine bağlı olduğu Bakan Mehmet Ali Şahin’le görüştüler. Bakan Bey, derhal İstanbul Vakıflar Bölge Müdürü’yle görüştü. Görüşme bittikten sonra da dernek mensuplarına, “Kur’an kursunun yıkımının yanlış olacağını” söyledi ve “Rahat olun” deyip uğurladı.
• Ancak Bakan Bey, daha sonra İstanbul’a bir geldiğinde, “Kur’an kursu binasının câmiyi kapattığını” söylüyordu. Çünkü Kur’an kursunun bulunduğu vakıf arsası, dini ilimlerin okutulması için vakfedilmişti.

Vakfın dini hükmü şudur : Bir yer, ne şartla vakfedildiyse kıyamete kadar o iş için kullanılır.Vakfedenin istediği şart, Allah’ın emri gibidir… Bu vebalin altından kim kalkabilir?

Yıkılan Kur’an kursunun ne için yapıldığı hakkında tarihi kayıt: “Piyale Mehmed Paşa; cami, medrese, tekke, sıbyan mektebi, türbe, çarşı, hamam ve sebilden kurulu bir külliye yaptırmıştır.” (Beyoğlu Belediyesi Web Sitesinden)
Şimdilerde vakıflar yasaları ile yeniden bir çalışma başladı hayırlı olsun.. . Erdoğan, Gül ve bakanların baskısına rağmen 1 Mart tezkeresine ‘hayır’ diyen mi(20lletvekilleri, 22 Temmuz seçiminde aday gösterilmediler.
21. Tezkereye ‘evet’ denmesini isteyen Erdoğan “Her zaman ‘hayır’da hayır yoktur. Rahat olun, gelişmeler kontrol altında …Liderlik vasfı da böyle bir atak ve güvenceyi gerektiriyor…

. Eyüp Belediyesi’nin Pierre Loti Kahvesinin bulunduğu tepeye “Eyüp Sultan Tepesi” adı verilmesi teklifi, Büyükşehir Belediye Meclisi ve Kadir Topbaş tarafından reddedildi. (14.02.2007 – Zaman)

Erdoğan 2002 seçimi öncesi Of’ta şöyle dedi: “Türkiye’de 30’a yakın etnik grup ve 4 hak dine mensup herkesi kucaklıyoruz”. (http://www.yenisafak.com/arsiv/2002/temmuz/12/p3. - html)
Erdoğan birden fazla hak din ifadesini 3. Din Şûrâsı’nda da tekrarladı: “Bütün gerçek din ve inançlar, insanlığı hayra, iyiliğe, güzelliğe çağırmıştır.” (21/9/2007 Vakit)
(Halbuki Kuran’a göre tek hak din İslam dır. Bütün peygamberler İslam peygamberidir.)
Kuran’da Hz. İbrahim için “Allah’ı bir tanıyan dosdoğru bir MÜSLÜMANDI” deniyor. (Âli İmran, 67)
Yine Şûrâ Suresi 13. ayette İbrahim, Musa ve İsa peygamberlere gönderilenle peygamberimize gönderilen dinin aynı olduğu ifade edilmektedir. Birden fazla hak din olduğu söylense de: “Allah katında din İslam’dır” (Âli İmran, 19)

Antalya da Dinler bahçesi açıldı….Evet birleştirici ve el ele insanca el uzattık.Ama Şanlıurfa’ya da “Dinler Parkı” açmaya kalkılınca , Urfalıların Dinler Parkı’na tepki göstermesi üzerine proje “Halepli Bahçe” adıyla değiştirildi. Eh tarih yer ve zaman göstererek belirlenir..

Camilerden elektrik ve su parası alınmaya başlandı. ( Oysa kiliseler bu parayı ödemiyor. )

İlginç olan, önceki hükümetlerin çekindiği bu uygulamaya AKP’nin 2005 yılında başlaması.

Başbakanın başdanışmanı Cüneyt Zapsu’nun eşi, kadın-erkek aynı safta namaz kıldı.

Beyza Zapsu “Cuma’yı ben kıldırayım. Türkiye’de bir ilk olsun.” dedi.

. AKP’li belediye başkanı Kadir Topbaş, Hür ve Kabul Edilmiş Büyük Masonlar Locası’nın toplantısına katıldı. (14.12.2004 – Vakit)
AKP’den bir ilk: Gay ve Lezbiyen Filmleri Festivali’ne onay verildi. (27.09.2004 –Vakit)
“Outistanbul 1. Uluslararası İstanbul Gay ve Lezbiyen Filmleri Festivali”

AB mevzuatına uygun Türk Gıda Kodeksi yayınlandı. “Çiğ Kırmızı Et ve Hazırlanmış Kırmızı Et Karışımları Tebliği” Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. (http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/4716801_p.asp)- - -
• Domuz ve yaban domuzu kasaplık hayvanlar arasına alındı.

AKP’nin meclisten geçirdiği TCK’nın 230. maddesi: “Aralarında evlenme olmaksızın dini nikah yapanlar, 6 aya kadar hapisle cezalandırılırlar.” (2004)
• Peki ya nikahsız yaşayanlar? Cezası yok, çünkü: “Zina suç olmaktan çıkarıldı.” (2004) Oku bir tecdidi nikah YALLAAH

. Bazı köylerde ilköğretim 1. sınıf öğrencilerine dağıtılan okuma-yazma öğreniyorum kitaplarında 13 ve 15. sayfalarında haç işareti bulunan, 3 çocuğun kilisede aldığı eğitimi ve kilise dualarını gösteren fotoğraflar kullanıldı. (MEB-TTKB’nin 12.07.2004 tarih / 115 sayılı onayını taşıyan AB destekli bu kitaplar, ücretsiz dağıtıldı.)

. 2005’te onaylanan 5. sınıf Din Kültürü kitaplarında “Kelime-i Tevhit, Lailâhe illallah’tır” deniyor. (“Muhammed ur-rasûlullah” ifadesine yer verilmiyor.)
(AB projelerini ve ders kitaplarındaki değişimi düşündüğümüzde “Muhammed ur-rasûlullah” bölümünün yazılmaması, her şeyi anlatıyor. “Muhammed ur-rasûlullah” ifadesi; Hz. Muhammed’in Allah’ın resulü olduğunu söyleyen Müslümanları, Hz. İsa’yı rab ve oğul kabul eden Hıristiyanlardan ayırır. Bunu kaldırmak hangi düşünceden ileri gelir

Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin’in başörtüsü sorununa bakışı: “Başörtüsünü sorun sayanların sayısı yüzde bir buçuktur. Halk hangi konuların öncelikle çözülmesini istiyorsa biz hükümet olarak bu sorunlara odaklandık. Bizim gündemimizde halkın sadece yüzde 1, 5'inin gündeminde olan bir konu öncelikli olarak yoktur. Olması siyaseten de yanlıştır.” 24.05.2006 – Milliyet (http://www.milliyet.com.tr/2006/05/24/resim/birin -

. Erdoğan, başörtülüleri 3-5 ağaca benzetti: “Yani burada bizim bireysel özgürlük anlayışlarımız eğer genel özgürlük anlayışının önüne çıkarsa herhalde yanlış yaparız diye düşünüyorum. Geneli kucaklamak durumundayız. Ormanı düşünelim, oradaki birkaç ağacı değil. Birkaç ağaç üzerinden hareket edersek yanlış yaparız. Nitekim Türkiye’de yapılan kamuoyu araştırmalarının bu konudaki neticeleri çok açık net ortadadır.” (http://www.akpgercegi.com/category/basortusu/)

Urfa’dan Ankara’ya yürüyen başörtü mağdurları Meclis’e girerken ‘terörist’ muâmelesi gördü. Üç kişilik heyet, polis tarafından ayrı bir odaya alınarak üzerlerindeki paradan çoraplarına kadar arandı. (6.1.05–Vakit)

Güneşli günlerime yine gölgeler düştü.Ak günleri umarken.Ak partililer adına aklanmalarını bekliyorum.

Bütün bu kalıntıları toplayıp, gündem oluşturmanın bir yararı olur mu bilmem. Bazen yorumsuz bıraktığım, bazen de sadece vatandaş olarak yararlandığım kişilere katkılarından dolayı. Saygılarımı sunarım. Ve iftiraya uğramaktan Allah’a sığınırım…


Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yakın zaman siyaset kronolojisini hatırlattınız, gözlerden kaçanlarıda görmüş olduk. görelim mevlam neyler neylerse güzel eyler. selam.

Nariçi 
 24.02.2008 11:28
Cevap :
Sormayın ,insanlar,Hakk adına neleri göremiyorlar .Çünkü İman hiç sormadan inanmaktır.Ama iş Dünya ve halkın menfaati olunca Hakdan alınan halka yansıtılmayınca ...Haksızlıklarla değirmende hak olarak dönüp duruyoruz...Evey .Neylerse güzel eyler...Yeterki güzeli bilelim. ..Saygılarımla  24.02.2008 15:38
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 165
Toplam yorum
: 409
Toplam mesaj
: 136
Ort. okunma sayısı
: 849
Kayıt tarihi
: 17.10.07
 
 

Edebiyet fakültesi  mezunuyum. Öğrenmenin yaşı yoktur diyerek çeşitli kurslardan da el sanatları ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster