Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Mayıs '08

 
Kategori
Yurtdışı Eğitim
Okunma Sayısı
510
 

Amerika vizeler - öğrenci

Bu yazıyı Amerika Vizeler-1 kısmını okuduktan sonra devam etmenizi tavsiye ederim çünkü bu kısım birascık’da onun devamı sayılır. Ben kendimde 2002 yılında A.B.D’ye gittiğim için hem kendi tecrübelerimi hemde arkadaşlarımdan edindiğim bilgileri kısaca size aktarmak istiyorum. İl öncellikle standart vize dökümanlarının dışında size lazım olacak bir kaç ekstra belgeye daha ihtiyacınız olacak. Bunlar sırasıyla:

    I-20 (Öğrenci olduğunuz kanıtlayan A.B.D’de ki başvurduğunuz okuldan gelen belge)Okul tarafından belirlenmiş bir miktarı teminita olarak gösterebileceğiniz ve banka tarafından verilmiş orjinal teminat mektubu.Son bir kaç senedir ortaya çıkan SEVİS Kaydı.

Bu belgeleride halledikten sonra vize görüşmesine gidebiliriz. Diğer görüşmelere nazaran daha dikkatli gerçekleştirilen bir mülakattır bu. Sebebi ise öğrenci olarak gittiğinizde orda kalmanız daha kolay olacaktır bunun başlıca sebebleri yaşınızın küçük olmasından dolayı rahat adapte olacaksınız veya orda ki düzen sizin kalmanız için cazibeli gelecektir. O veya bu nedenden dolayı kalmak isteyebileceğiniziden sadece siz değil vize uzmanı da haberdar. O yüzdendir ki onu daha çok etkilemeli veya diğer bir değişle inandırmalısınız. Bunu yapmak için standart belgeleriniz ve yukarıda belirttiğim belgelerin dışında size veya sponsorunuza(siz oraya giderken sizi maddi açıdan destekleyeceğini beyan eden kişi baba, anne , amca, dayı) ait tapular veya aynı işlevi gösterebilecek başka belgeler.

Önceden dediğimiz gibi bu mulakat diğerlerinden farklı. Vize uzmanı size niye burda okumayıp oraya gitmek isteyeceğinizi soracak ve çok mantıklı bir cevap bulmak isteyecektir. Eğer eğitiminize ingilizce hazırlık kurslarından başlayacaksanız. Size gelecek ilk soru burda ki ingilizce kurslarının nesi var veya gidene kadar ne gibi hazırlıklar yaptınız. Bundan kastım Amerikaya gidene kadar bir ingilizce kursuna gidip kendinizi geliştirdiniz mi yoksa evde oturup hiç birşey yapmadan oturup beklediniz mi. Ayrıca size eğitimi alacağınız kurum hakkında da sorular sorulacaktır. Neden bu okul? Sınıflar kaç kişi, ne eğitimi alacaksın ve ücretler ne kadar gibi. Gene bir önceki sorularda aranan cevaplar gibi bu sorularda sizin oraya gitmekte ki amacınızı öğrenmek doğrultusundadır. O yüsden bu tip konuları iyice öğrenin.

Cevaplarınızla karşınızda ki uzmanı ikna edebildiyseniz vizenizi almak için hiç bir nedeniniz kalmamıştır demek.

Sorularınızı veya yorumlarınızı lütfen buraya yazınız

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 42
Toplam yorum
: 15
Toplam mesaj
: 14
Ort. okunma sayısı
: 2116
Kayıt tarihi
: 21.05.08
 
 

1982 Ankara doğumluyum. Üniversite eğitimimi yurtdışında tamamladıktan sonra bir süre yurtdışında..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster