Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Efsane FB 1907 Baterist Metin

http://blog.milliyet.com.tr/efsanefb1907

10 Ocak '08

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
7697
 

Amerika'yı İlk Keşfeden Vikingler!

Amerika'yı İlk Keşfeden Vikingler!
 

Evet, Viking' ler, Kristof Kolomb' dan önce Amerika' yı keşfetmişlerdi!..

Norveçliler, İsviçreliler ve Danimarkalılar, Ortaçağ' ın en iyi denizcileri olarak tanınmışlardır. Bu İskandinav ülkelerinin halkları daha çok Norman' lar (kuzey adamları) ya da Viking' ler adıyla bilinirler.

Viking' ler, "drakkar" ve "snekkar" denilen gemileriyle, şiddetli fırtınaların hüküm sürdüğü, dalgaların dağlar gibi yükseldiği Kuzey denizlerinde dolaşırlardı. Azgın dalgalar, sık sık bu gemilerin açık olan bordalarından aşardı. Bu nedenle mürettebat, vaktinin çoğunu, gemiye dolan suları çamçaklarla (ağaçtan yapılan kulplu su kabı) boşaltarak geçirirdi. Geminin omurgası, rüzgara karşı yelkenle gidecek kadar derin olmadığından, rotadan ayrılmamak için, rüzgar altında, yani rüzgarın esmediği yöne doğru kürek çekilirdi. Drakkarların ıslanan ve donan gemicilerini soğuğa, kara, yağmura ve dalga savruntusuna karşı koruyacak herhangi bir barınağı yoktu.

Viking' ler, Norveç' ten İzlanda' ya ve Grönland' a kadar uzanan büyük yolculuklarını işte bu zor koşullar altında yaptılar. 1000 yılında, Grönland' dan Amerika' daki (Newfoudland denilen) Terre- Neuve' e geçerek, muhtemelen, Boston' un güneyindeki Cod burnuna kadar indiler. İskandinav halkları böylece Amerika' yı Kristof Kolomb' dan önce keşfetmiş oldular!

Acaba onlar, nasıl oldu da, drakkarlarıyla o zamanlar bilinmeyen denizleri pusulasız aşarak, Amerika' ya kadar gittikten sonra, tekrar İrlanda' ya dönebildiler? Yoksa, mıknatıslı ibrenin sırrını Rusya' nın büyük ırmaklarına gemiyle seferler yapan Araplar' dan mı öğrenmişlerdi?

Zamanının eşsiz denizcileri olan Norman' lar dokuzuncu yüzyıl boyunca Fransa kıyılarını vurdular ve Seine nehrini geçerek, Paris' e kadar geldiler. Bu arada önlerine çıkan her şeyi yağma ettiler. 911 yılında, Fransa Kralı Charles III, sonradan Normandiya adını alacak olan Neustria' yı onlara bırakmak zorunda kaldı. Bu eski yağmacılar, 150 yıl sonra da, Fatih Guillaume' un komutası altında, İngiltere' yi istila ederek, 1944' deki Normandiya çıkarmasına kadar tarihte bir eşi benzeri daha görülmeyen muazzam çıkarma harekatını ters yönde gerçekleştirdiler.

METİN ÜSKES bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Keşke erken kalksaydık da Amerika' yı biz keşfetseydik, Vikingler isimli çizgi filmini de biz yapsaydık...Sevgiler

Esma KAHRAMAN 
 11.01.2008 17:19
Cevap :
Keşke Esma hanım, keşkee... Hem belki Amerika diye bir dertte olmazdı... Teşekkürler sayın yazarım, sevgiler...  12.01.2008 18:46
 

Amerika kıtasını ne vikingliler ne de kolomb keşfetmiştir.Asıl keşfedenleri unutmayalım sevgili Baterist abi'ciğim.Amerikayı Kızılderililer bulmuştur :):) Hem de MÖ 40000 yılında.Amerika kıtası kızılderililerindir.Kolomb sadece dünyaya gelmiş en naletli adamdır.Evet nalettir Kolomb.Hem Kızılderilileri katletmiş hemde ABD gibi bir ülkenin kurulmasına neden olmuş kıtaya gelerek.Kızılderililerle ilgili iki adet blogum var.Okumanızı öneririm.Selamlar... bu arada "HEPİMİZ OTURAN BOĞAYIZ HEPİMİZ SİYU'YUZ" :):)

Anatoliaaa 
 11.01.2008 2:17
Cevap :
Sevgili kardeşim, sende haklısın valla ne diyeyim... Bu tarih kitaplarının hangisine inanacağımızı şaşırdık artık... Bahsettiğin bloglarını okudum, hatta birisine yorum yazmıştım sanırım... Teşekkürler güzel kardeşim, sevgiler...  12.01.2008 18:43
 

Boşver baterist kardeşim.Amerika2yı yeniden keşfetmeye gerek mi var?Önce kızılderililere yaptıklarının hesabını versinler hele...

Ahmet AYDIN 
 10.01.2008 19:52
Cevap :
Zaten bıraktık, onları Allah'a havale ettik... O hesabı ne yapsalar veremezler bence... Teşekkürler, sevgiler...  10.01.2008 23:29
 

Huzurumuz kaçtı. Her dert onun başının altından çıkıyor!

Ahmet Balcı 
 10.01.2008 18:37
Cevap :
He vallaa, sahte dost, sözde müttefik, olmaz olsaydı keşke... Teşekkürler abi, sevgiler...  10.01.2008 23:27
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1907
Toplam yorum
: 4304
Toplam mesaj
: 437
Ort. okunma sayısı
: 3308
Kayıt tarihi
: 28.07.07
 
 

03 Şubat 1967 İstanbul doğumlu, romantik bir müzisyenim işte... Müzik, bateri, spor, Fenerbahçe, ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster