Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Ocak '11

 
Kategori
Sosyoloji
Okunma Sayısı
1228
 

Amerika'yı Yeniden Keşfetmek

Gelişmiş ülkeler; bulundukları aşamaya gelene kadar nice aşamalardan geçmişler, nice badireler atlatmışlar, nice savaşlar vermişler... Bugünkü durumlarını içlerine sindirerek, hak etmişler... (Yanlış anlaşılmasın, onlar da, yapılmaması gereken rezilce şeyler de yapmışlar. Ama onları başka bir yazıda tartışalım, dilerseniz) 

Biz ne yapmışız? Matbaayı bile 200 yıl sonra ancak getirmişiz ülkemize. Kolayımıza gittiği için copy/paste sistemini hemen kabul etmişiz. "Amerika'yı yeniden keşfetmeye gerek yok" sözüne kurtarıcı gibi -onu da tamamen yanlış anlayarak- sarılmışız. "Nasıl olsa başkaları keşfetmişler, biz de alır kullanırız" kolaycılığına kaçmışız. 

Bir aleti, kullanmak için gerekli ve yeterli eğitimi almamış, ehliyeti olmayan kişilerin eline verirsek, ondan almak istediğimiz verimi aslâ ve aslâ alamayız.. Türkiye'de yapılanlar bu aşamada... "İşler, kaplumbağa hızıyla yürüyor" denir... En üst kademeden, en altına kadar görevli kişiler, ellerindeki son sistem bilgisayar teknolojisini "iş üretmek" yerine "fal bakmak" için kullanırlarsa kaplumbağanın hiç suçu yoktur! Çünkü kaplumbağalar bile –kendilerine göre- hep ileri gitmektedirler. 

***

Ekşi Sözlükteki bir yorumu çok sevdim: 

http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?id=7383804

"Amerika'yı yeniden keşfetmek: Yeniden keşfedilmesine gerek olmayan kıta Asya, Avrupa hatta Antarktika olsa bir yere kadar mantıklı olacak, ama sözü edilen kıta önce Kolomb sonra da Americos Vespuci denen amca tarafından keşfedildiği için ironik bir deyim. Demek ki neymiş Amerika'yı yeniden keşfetmek elzemmiş. "ilk keşfettiğin haliyle bırakırsan iki tane Hindistan'ın olur. Bir tane bile Amerika'n olmaz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

keşiflerden sonra genllikle sancılar ve yıkımların yaşandığı belli dönemler geçer. bilgisayarda da öyle. böyle bir keşifte de geçiş dönemleri olacak. ama bazıları hiçbir zaman geçiş yapamayacak sanırım. yeniliklerden hoşlanmayanlar.

vesile gümüş 
 25.01.2011 20:47
Cevap :
Çok haklısınız.. Maalesef durum böyle.. :( Bloglarımın çoğunda bunu anlatmaya çalışıyorum zaten.. Teşekkürler  25.01.2011 22:11
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 92
Toplam yorum
: 107
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 497
Kayıt tarihi
: 01.01.11
 
 

Milliyet Bloga taşınmam kolay olmadı.. Varlığını aşağı yukarı başlangıcından beri bildiğim bu dev..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster