Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Kasım '07

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
642
 

Amerikalı bilim adamları

Amerikalı bilim adamları
 

Günlük hayatımızda kullandığımız teknolojik aletlerin doğum yerine baktığımızda kaynaklar farklı da olsa, nedense hep ABD li bilim adamları bulur. Sanki başka ülkelerdeki Film adamları gibi. Aslında biraz örtüşüyor. Küçükken Ten-Ten diye bir çizgi kitap okurdum. Temel konusu hep aynı idi. Bir bilim adamı kaçırılır, iki beceriksiz hafiye de iz sürerdi. Koskaca teşkilatın yapamadığını bir küçük çocuk ve köpeği yapardı. Ezelden şartlanmış beyinlerimiz bu öykülere. Günümüze uyarlıyacak olursak, bilim adamı olmak için mutlaka Amerikada master yapmak gerek. Yoksa iş bulamazsınız. Bulsanızda terfi zor. Amerika ya rağbet ezelden var. Geri kalmış ülkelerdeki gençler, eğitimdeki yanlışlıklar yüzünden, Üniversite kapılarından dönünce bir yolunu bulup Amerikaya gitmeyi düşlüyorlar. Yardımsever Amerika da kucak açıyor, parlak tekliflerle. Hele netteyseniz, tıklayın Amerikan vatandaşı bile olursunuz. Böyle olunca da Amerikalı bilim adamları sayısı çok oluyor gibi. Diyeceksiniz Alman, Rus, Japon vb Onlar Fransız kalmak zorundalar.

İnkâr edilmeyecek bir geçek varki, bilim alanında çok çalışıyorlar. En ince ayrıntıları dahi ihmal etmeden;

Bakınız daha iki yıl önce tutup bir saç telinin incelemişler, bizler saçın örtüsünü incelerken. Saç telinin 500 /1 kalınlığında ve ilaç dolubir hücreyi, kanserli farelere enjekte etmişler. Fareli köyün kavalcısının fareleri de nereye götürdüğü belli oldu böylece..

Akıllı hücre adını verdikleri, ’Nano Teknoloji’ürünü olan bu yöntem eğer insanda da başarı sağlarsa , ’çünkü fare soyu süratle yeraltı dünyasınıda sağlıklı bir şekilde artmaya başlamış) Artık Avşarın annesi ile tüm kimyasal tedavi gören hastaları tarihe karıştıracaklarmış.

İşin şakası bir yana da, Allahın takdir ettiği bir ömür olduğunu, bunu ne bir gün öne, ne bir gün arkaya almanın mümkün olmayacağını bildiğimiz halde ..

Ancak bir de Allah ın kullarını biraz neş e biraz kederle sınayıp çağırması var. Bu sınavlarda da hekimlerle, hâkimler görev üstleniyor daha çok. Kuran-ı Kerim de, Her şerde bir hayır, her hayırda bir şer gizlidir anlamında düşünürsek, insanların başlarına geleni sabır ve metenetle karşılayıp, evvel Allah sonra sebep aramalıdır. Çünkü netice dönüp dolaşıp, yine Kuran-ı Kerimde Akıl ille de akıl diye vurgulanan ayetin Amerikalılar da farkındalar.

Massachusettes Teknoloji Enstitüsünde, saç telinden elde ettikleri bu akıllı hücrenin deneyi neticesi, akciğer ve cilt kanserlerinde önemli gelişmeler kaydedilmiş. Ancak, her zaman karşılaşılan bir sorun var Kemoterapi sağlıklı hücrelere zarar vermesi ve kanserli hücrelerin ilaca direnç göstermesi sorununu çözebilirlerse, saç telinin kanser tedavisinde önemli rol oynayacağı görülüyor.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 165
Toplam yorum
: 409
Toplam mesaj
: 136
Ort. okunma sayısı
: 851
Kayıt tarihi
: 17.10.07
 
 

Edebiyet fakültesi  mezunuyum. Öğrenmenin yaşı yoktur diyerek çeşitli kurslardan da el sanatları ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster