Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Mart '10

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
309
 

Amerikan aleyhtarlığı

Amerikan aleyhtarlığı
 

Ülkemde amerikan aleyhtarlığı hat safhada diyorlar. Kim bu aleyhtarlar bir bakmak lazım diye düşünüyorum. Belki bana katılmayan çok arkadaş olabilir veya bana tepki veren çok kişi olabilir yada bırak şu zevzeği diyen olabilir. Amerika ile ilgili bir haber çıktığında yorumlara bakıyorum , herkes ABD ye bir laf atıyor. Zehir zemberek yorumlar olabiliyor. Ama genelde yorumların çoğuna bakacak olursanız , genelde bir iki ana temada bağlıyabiliriz bu yorumları. Emperyalist ABD. İsraille birlikte sarmaş dolaş insanların kanını emen ABD vesaire. Klişe yorumlar ve eleştirler.

ABD bir ülkedir ve her ülke gibi kendi çıkarları için çalışması gayet normaldir. Tıpkı Fransa, Almanya, Belçika, İsviçre, Rusya ve Türkiye gibi.

Bosna'da Sırplar müslümanları keserken , islam ülkelerinden kınama haricinde bir ses çıkmıyordu. Buna bizde dahiliz.Tek farkımız bizim sesimiz biraz daha fazla çıkıyordu. Gayri resmi yollarla müslümanların yanında savaşmaya giden, militan müslümanlar da, masum kadınların ırzlarına geçilip öldürülmelerine engel olamadılar, masum çocukların öldürülmelerine engel olamadılar, katliama engel olamadılar. Avrupanın göbeğinde katliam vardı, yangın vardı kimse engel olamadı. Türkiye bağırınp çağırdı NATO bile bekledi.

En sonunda ABD baktı ki kimsede icraat yok, kimse öne çıkmıyor, kendisi liderlik yaparaktan Bosnada'daki bu katliama dur dedi. Diğer ülkeler atacakları bombaların parasını hesap ederken, nede olsa eskiden kalan bir kin de var, hepsi içindeki karayı gösterdi. Şimdi her mantık sahibine sorarım, ABD olmasaydı bu işin sonu nereye varırdı? Ama yine ABD kötü.

Türkiye geçmişte bir çok ekonomik krizler yaşadı. Büyük ağbi yardım etti.

Ermeni tasarısı komiteden geçti, kalleş Amerika dendi. Beyler, yapmayın. Bu ülkede en çok hangi menşeili arabalar kullanılıyor yada beyaz eşya kullanılıyor. Hep Avrupa menşeili ürünler. Sadece meraklıları Amerikan arabası kullanıyor. Bugün Alman ve Fransız arabaları, İtalyan arabaları ülkeyi işgal etmiş durumda. Kimsenin çıtı çıkmıyor ve daima yine aynı arabalardan alınmaya devam ediliyor. Peki bu ülkelerde ermeni tasarısı geçeli yıllar oldu. Neden aynı tepkiyi onlara vermiyoruz. Fransız milletvekili PKK 'yı destekliyoruz diyor. Çıt yok. ASALA hangi ülkelerde büyükelçilerimizi öldürdü? Tüm avrupa ülkeleri terörizme hayır derken, PKK yı gerilla ilan edipte yardım ettiler. Konuşlandırdılar. Danimarka peygamber efendimize ait karikatürler yayınladı. Ama benim milletime soracak olursan, bunların altında da Amerika vardır. Amerika suçlu, onlar yaptı.

Beyler, bir tarafta ve en çok ticaretimizin olduğu bir kıtada tasarı E-5 olmuş, kimsenin çıtı bile çıkmıyor, ABD'de komiteden geçmiş, dünyanın sonu gibi, bağırınıp çağırılıyor. Yok elçimizi geri çekeriz, yok ihalelerde hesabını sorarız. Hangi elçiyi çekiyorsun? Tasarı Avrupada E-5 olmuş. Neden Fransa'dan elçimizi geri çekmiyoruz ya da bir sürü Türk vatandaşının yaşadığı bir ülke olan Almanya'da neden bu tasarı geçti ve tepki sıfır. İtalya'ya neden tepki vermiyoruz?

Hele Fransa, Osmanlı'nın bile ayrıcalık verdiği, ayrı tuttuğu Fransa, bize karşı en fazla düşmanlık yapanların önünde geliyor. Tam bir nankör devlet. Tasarının geçmesi bir yana, karşıt bit söz söyledin mi de hapse atılıyorsun.

Almanya ile bugüne kadar hiç savaşmadık.Daima müttfeik olduk tarihimizde... ama maalesef orada da durum aynı.

ABD nin senatosunun açılışında din adamları dua ediyorda öyle oturuma başlanıyor. Başkan, görevi devraldığında semavi dinlerin, din adamlarından da okey alıyor ve Beyaz Saray'da Kuran okunuyor.

ABD nin derdi bizimle değil. ABD kendi çıkarını kollamaya çalışıyor. Bugün petrolün varil fiyatı 4 dolarsa, yarın 15 dolar olacak. Ona göre onlarda kendilerini bir şekilde güven altına almak istiyorlar. ABD nin bir iyi birde keskin yüzü vardır. İyi yüzüne kanmayacaksın, keskin yüzüne dikkat edeceksin. Buda çok normaldir. ABD dünya vakfı değildir.

Efendim silah sanayi mal satmaz ise, ABD çöker lafı. Bu silahları alan diğer devletler. Fransa'da silah satıyor, İngiltere'de silah satıyor, İtalya'da, Almanya'da, Rusya'da silah satıyor. Bir laf vardır, sen eşek olduktan sonra sırtına semer vuran çok olur. Anlayan anladı.

Tasarı ABD de tamamen iç politika sebebiyle geçmiştir diye düşünüyorum. Senatörlerin oy kaygısı nedeniyle bu böyle olmuştur. Buda bir yerde bizim kraldan çok kralcı olmamız nedeniyledir. Biz her ülkeye ABD 'ye davrandığımız gibi davransak kapris yapsak bilmem bu işin sonu nereye varırdı diye düşünüyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Değerli Melih Toğay, Haklısınız, kimse size karşı değildir. Sadece kendi tarafındadır. ABD'de de kendi tarafındadır. Ve bir Çinli düşünür demektedir; hem kendini, hem de (Rakibini) düşmanını tanırsan, girdiğin her savaştan galip ayrılırsın. Bu manada ABD'yi sorgularsak; Başkan Wilson, 1918'de, Kongre'de açıklamaktadır; "Osmanlı İmparatorluğu'nda, Türkler'in oturdukları bölgelerin bağımsızlığının sağlanması; Türk egemenliği altında bulunan diğer uluslara da özerk bir gelişme için tam ve engelsiz bir fırsatın sağlanması; Boğazlar'ın uluslararası garanti altında bütün devletlerin ticaret gemilerine açılması sağlanacak"tır. Özetle; İmparatorluk dağıtılacaktır. Neden? herhalde Onun yerine ABD imparatorluğu kurulması için. Geldik Bugüne; Irak ve Afganistan işgal altında, Körfez bölgelerini hiç saymayalım ve Türkiye'de bulunan ABD'nin üsleri ile askeri ve ekonomik bağımlılık... Ve daha vahim olanı, sömürge tanımına giren bir çok uygulamanın olması. Sağlıcakla kalınız.

Canmehmet 
 15.03.2010 15:21
Cevap :
Sevgili dostum, tabiki söylediklerinizde haklısınız.Yazımda da belirtmiştim iyi yüz,keskin yüz. Dikkat etmek lazım.Türk egemenliği altındaki diğer uluslar kafalarına silah dayanarak Osmanlıya karşı düşman edilmedi.(Eşek benzetmesi). Kaldı ki Stalin son dönemlerinde Türkiye'yi daima taciz ediyordu ve her defasında da bu tacizin dozunu arttırıyordu. Aynı stalin birçok kişinin toplu ölüm fermanını imzalamıştır , Hitlerin amca oğludur. Benim yazımda anlatmak istediğim ABD yi savunmak değil , diğer ülkelere yapılan muamaleye bakın ,ABD ye yapılan muamaleye bakın.Çifte standart uyguluyoruz gibi. Bana kalırsa Avrupa , ABD'den daha içten pazarlıklı ve aleyhimize çalışmaktadır. Ben artık ortadoğudakileri düşünmüyorum. Nedeni ise, vakti zamanında bizi dedelerimizi sattılar. Biz akıllı olalım , Kurtuluş savaşından çıktıktan sonra , bu ülke çok istikrarlı bir büyüme yakalamıştı.Tabiki para alırsak , bedelide olacaktır. Herkes kendi gemisinin kaptanıdır.Saygıyla sevgiyle...  17.03.2010 9:33
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 115
Toplam yorum
: 139
Toplam mesaj
: 48
Ort. okunma sayısı
: 718
Kayıt tarihi
: 27.07.06
 
 

1994 Uludağ Üniversitesi İ.İ.B.F. İktisat bölümü mezunuyum. Aynı üniversitede Genel İktisat Polit..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster